Дослідження Саккара, Єгипет: Посібник для відвідувачів

Posted on

Дослідження Саккара, Єгипет: Посібник для відвідувачів

Проїхайте приблизно в 17 милях (27 кілометрів) на південь від центру Каїра, і ви опинитеся в Саккарі, величезному некрополі стародавньої єгипетської столиці Мемфіса. Названий богом померлих мемфітів Сокаром, це найбільше археологічне пам’ятник Єгипту. Його піраміди можуть бути не такими відомими, як ті, що знаходяться в сусідній Гізі, але деякі з них (зокрема знакова Піраміда Джосера) значно старіші. Для тих, хто цікавиться археологією, ці структури, що задають тенденції, є одними з визначних пам’ятників країни.

Історія сайту

Звичай закопувати фараонів у Саккарі датується тисячами років до часу Першої династії, коли царі вперше правили над єдиним Єгиптом. Відомо, що не менше 17 фараонів обрали Саккару своїм останнім місцем відпочинку і королів, члени їх родин, священні тварини та важливі чиновники продовжували поховати там понад 3000 років. Сьогодні некрополь Саккара займає площу 4 квадратні милі (10 квадратних кілометрів).

Коли місце поховання вийшло з ужитку за часів римлян, воно поступово відтворювалося пустелею. За винятком піраміди Джосера, весь сайт був похований у піску до того часу, коли французький єгиптолог Огюст Марієтт розкрив Серапеум у середині 19 століття. Відтоді в Саккарі відбувається постійний процес розкопок, відновлення та реставрації. У 1979 році він був записаний як Всесвітня спадщина ЮНЕСКО разом з пірамідними полями, що пролягають від Гізи до Дхашура.

Останнє відкриття відбулося в липні 2018 року, коли археологи виявили муміфікаційну майстерню, в комплекті з п’ятьма муміями та їх прикрашеними саркофагами.

Піраміда Джосера

Піраміда Джосера – без сумніву, найвідоміша пам’ятка Саккара. Піраміда має унікальний ступінчастий вигляд, що складається з шести мастаб (гробниць з плоскою покрівлею, синонімом Першої та Другої династій), що зменшуються розмірами один на інший. Він датується 27 століттям до нашої ери, коли його побудували для похоронного комплексу фараона Джозера третьої династії його архітектором Імхотепом. Піраміда – найдавніша відома в світі монументальна споруда з каменю, і Імхотепу приписують створення основи, на якій були побудовані пізніші гладкі піраміди.

У свій розквіт піраміда мала б висоту 62 фути, а її схили з пісковика були вбрані в полірований білий вапняк. Сьогодні вхід до піраміди заборонений, але вид ззовні залишається захоплююче вражаючим.

Основні пам’ятки

Піраміда Теті

Багато пізніших пірамід Саккара були побудовані за часів економічних труднощів, а використовувані матеріали не витримали випробування часом. Десять пірамід залишаються окрім шедевра Джозера, частина з яких відкрита для вивчення. З них найцікавішою є піраміда Теті, фараон Шостої династії, вписаний базальтовим саркофагом досі лежить всередині похоронної камери. Ієрогліфічні заклинання з текстів пірамід прикрашають внутрішні стіни.

Мастаби Кагемні та Ті

У Саккарі також розміщується вражаючий масив гробниць та мастаб в різних умовах ремонту. Найкращими є Мастаба Кагемні, головний суддя Теті; і Мастабу Ті, наглядача пірамід в Абусірі. Рельєфи та фризи останньої гробниці були ретельно відреставровані і вважаються одним з найкращих існуючих зразків мистецтва Старого Царства. Вони зображують сцени щоденного життя Стародавнього Єгипту, що супроводжуються ієрогліфічним діалогом.

Серапеум

Серапеум, або підземна похоронна камера биків Апіса, є ще однією родзинкою цього місця. Утримували і поклонялися в храмі Птаха в Мемфісі протягом свого життя, священні бики після смерті муміфікували і переносили до Серапеума, щоб їх поховали в кам’яних саркофагах. Така практика тривала понад 1300 років, припинившись лише в 30 р. До н

Музей Імхотепа

Щоб дізнатися більше про цей та інші ритуали Старого Царства, обов’язково відвідайте музей Імхотепа, розташований біля входу в Саккара. Його п’ять залів демонструють деякі найцікавіші знахідки сайту, включаючи дерев’яну труну самого Імхотепа; найстаріша повноцінна королівська мумія, яку коли-небудь знайшли, і рекреація бібліотеки французького архітектора Жана-Філіпа Лауера. Лауер відомий тим, що робив розкопки та відновлює скарби Саккари своєю життєвою роботою.

Як туди добратися

Немає маршрутів громадського транспорту з Каїра до Саккара, тому, якщо ви не плануєте наймати автомобіль, приватне таксі – це ваш єдиний варіант самостійного вивчення. Якщо вам не подобається торгувати над цінами з водієм на вулиці, попросіть ваш готель організувати для вас таксі. Оскільки сайт настільки обширний, варто найняти водія на цілий день, щоб він міг переправити вас між найважливішими сайтами Saqqara.

Багато туристичних агентств, готелів та туристичних компаній пропонують пів-або цілоденні тури до Саккара. Хоча відвідування з групою означає, що у вас менше свободи досліджувати за бажанням, це може полегшити включення всіх витрат, тоді як розуміння професійного єгиптолога неоціненне. Багато турів включають відвідування сусідніх місць Мемфіса та некрополя Дахшур.

Що потрібно пам’ятати

Визначення часу вашої поїздки може змінити все ваше враження від Saqqara. Єгипетський робочий тиждень триває з неділі по четвер, і в цей день трафік в’їзду та виїзду з Каїру може бути напруженим. Щоб не витрачати час на посиденьку, спробуйте спланувати свій виїзд на п’ятницю або суботу. Так само важливий час доби, особливо влітку. Плануйте відвідати якомога раніше, щоб уникнути полуденної спеки.

На некрополі мало тіні і освіження, тому плануйте відповідно, привозячи сонцезахисний крем, шапку, воду та пікнік. Зручне взуття для ходьби та ліхтарик для освітлення тьмяних інтер’єрів гробниць також є хорошою ідеєю. І нарешті, не забувайте, що Саккара величезна. Замість того, щоб намагатися побачити все за один ранок або вдень, виберіть свої обов’язкові пам’ятки та зосередьтеся на них.