Дослідження храмового комплексу Філа: Посібник для відвідувачів

Posted on

Дослідження храмового комплексу Філа: Посібник для відвідувачів

Храмовий комплекс Філа – одна з найчарівніших старовинних пам’яток Єгипту. Спочатку він був розташований на острові Філа, священному місці, яке пов’язане з культом Ісіди, що датується тисячами років. Нинішній храмовий комплекс був започаткований фараоном 30-ї династії Нектанебо I і доповнений правителями грецького, римського та візантійського періодів, що послідували за ним.

На початку 20 століття комплекс був частково затоплений після будівництва Асуанської низької греблі. Пізніше плани щодо другої греблі змусили ЮНЕСКО розпочати проект порятунку, який перемістив храми на вищі місця на сусідньому острові Агілкія. Сьогодні комплекс продовжує вражати туристів так само, як і століттями.

Комплекс у давнину

Опинившись в катаракті річки Ніл, острів Філа вважався одним із поховань давньоєгипетського бога Осіріса. Єгиптяни та їхні субійські нубійські сусіди та археологи вважали священною для своєї дружини Ісіди священні і археологи знайшли докази того, що храми, що вшановували Ісіду, існували на острові щонайменше з 6 століття до н. Сьогодні найдавніша збереглася споруда – Храм Ісіди, датується часом Нектанебо I, який правив приблизно з 380-362 рр. До н. Він був засновником останньої рідної династії єгипетських фараонів.

Храмовий комплекс був доданий птолемейськими та римськими правителями до III століття нашої ери і був місцем паломництва для послідовників культу Ісіди задовго після прибуття християнства в Єгипет. Насправді храми були зачинені або замінені для християнського використання лише в 6 столітті нашої ери, що зробило храм Філа одним із останніх місць язичницького культу в країні. У вікторіанську епоху Філа була одним з найпопулярніших напрямків європейських туристів з пристрастю до єгиптології та продовжує залишатися родзинкою круїзів по Нілу і сьогодні.

Проект переїзду

У 1902 році будівництво Асуанської низької дамби спричинило затоплення острова Філа та його храмового комплексу протягом більшої частини року. Туристи могли досліджувати частково затоплені руїни на човні, і фундаменти храму були зміцнені, щоб допомогти їм протистояти щорічній шкоді від повені. Однак цеглини зачарували річковим мулом, а кольори казкових рельєфів храму змили. Коли в 1954 році були розкриті плани на високій греблі Асуан, стало зрозуміло, що острів Філа незабаром буде повністю затоплено – і його стародавні скарби втрачені назавжди.

Як результат, ЮНЕСКО розпочала свою міжнародну кампанію по збереженню пам’яток Нубії в 1960 році. Проектом розкопано та зафіксовано сотні пам’яток та відновлено тисячі артефактів, які незабаром зникнуть під водою. Він також планував переселити декілька важливіших храмів регіону – в тому числі Абу-Сімбел (розташований на березі озера Насер) та храмовий комплекс Філа. У Філаї була побудована дамба, яка тримала воду в річці, а пам’ятники були очищені, виміряні та демонтовані.

Храм і супутні йому святині та святилища були перенесені цеглою на цеглу до розташованого поблизу острова Агілкія та ретельно реконструйовані на вищій землі. В ім’я автентичності Агілкія навіть була облаштована, щоб відповідати початковій обстановці храму на острові Філа.

Храм Ісіди

Сучасні туристи прибувають на човні та починають свою екскурсію в найдавнішій частині храму Ісіди, кіоску Нектанебо. Вхід до головного храму охороняє Перший пілон, 18-метровий монументальний шлюз, прикрашений неймовірними рельєфами. Ці рельєфи приписуються різним фараонам і птолемейським царям і включають відоме зображення Птолемея XII Неос Діонісоса, що розсилає групу ворогів. З’являються також Ісіда, Хорус Едфу, Хатор та інші інші члени єгипетського пантеону.

Пройшовши через Перший пілон, відвідувачі опиняються в передній частині храму. Колонади з обох боків забезпечують вхід до різних кімнат, включаючи будинок народження. Ця інтригуюча споруда була присвячена Ісіді на честь народження її сина Гора і містить рельєфи, що зображують сцени з дитинства бога сокола. У минулому тут фараони проводили ритуали, щоб відсвяткувати легенду про Ісіду (яка включала власне походження з Гору, тим самим узаконивши своє божественне право на управління).

Другий пілон веде до тамбура внутрішнього храму. У ньому розміщено вісім чудових колон, в той час як коптські хрести, вирізані в стінах, показують, як храм перетворювався на місце християнського культу в візантійську епоху. Позаду тамбура лежить святилище, де колись гранітні святині тримали золоту статую Ісіди та барку, в якій вона подорожувала. Вони з тих пір були вилучені в музеї Парижа та Флоренції.

Інші помітні будівлі

Хоча храм Ісіди є головною визначною пам’яткою комплексу, є ряд інших цінних пам’яток. До них належить Храм Хатора, який був побудований царями Птолемея Філометором та Евргетом II, а згодом доданий імператором Августом. На шлюзі Адріана є рельєфи, замовлені римськими імператорами Адріаном, Марком Аврелієм та Луцієм Вером; тоді як незакінчений, але, безперечно, прекрасний кіоск Траяна був улюбленою темою вікторіанських живописців. Християнські руїни містять залишки монастиря та дві коптські церкви.

Як відвідати

Існує кілька способів відвідати храмовий комплекс Філа. Острів Агілкія зображений на маршруті більшості круїзів, що курсують через річку між Луксором та Асуаном. Крім того, багато операторів пропонують одноденні тури з Асуану, які доставляють туристів до храмового комплексу Філа, а також поблизу визначних пам’яток, таких як Незакінчений Обеліск та Висока гребля Асуан. Також можна влаштувати візит самостійно. Досить просто взяти таксі з Асуана до храму Марина Філа, де офіційні катери чекають, щоб перевезти відвідувачів на острів Агілкія.

Один з найпопулярніших способів відвідати комплекс – це звукове та світлове шоу Philae. Це видовище після темного світла використовує кольорові вогні, лазерні проекції та аудіо коментарі, щоб воскресити фараонів старих і драматично повернути легенду про Ісіду, Осіріса і Хора. Презентації доступні кількома мовами, включаючи англійську, французьку, німецьку та іспанську. Туроператори пропонують пакетні пропозиції до Звукового та світлого шоу, які включають вхідні квитки, річковий транспорт, путівник та виїзд із готелю та виїзд.

Час прийому та відкриття

Регулярні години відвідування – з 7 ранку до 16 вечора (з жовтня по травень) або з 7 ранку до 17 вечора (з червня по вересень). Вхід коштує 50 EGP (приблизно 3 доларів) для дорослих та 25 EGP для студентів. Якщо ваші навички торгування досягли нуля, ви можете розраховувати заплатити близько 10 EGP за поїздку на зворотному човні з материка до острова Агілкія – хоча човники зазвичай намагаються стягувати більше. Квитки на Sound and Light Show коштують 14 доларів за людину.