Храм Ком Омбо, Єгипет: Храм Крокодила Бога Собека

Posted on

Храм Ком Омбо, Єгипет: Храм Крокодила Бога Собека

Верхньоєгипетське місто Ком Омбо піднеслось до величі під владою птолемейських царів, які зробили його столицею омбітського нома і вибрали його як місце для подвійного храму, який зараз відомий як Храм Ком Омбо. Побудований на східному березі річки Ніл на відслоненні, яке відвідували колись крокодили, храм унікальний тим, що має два однакові входи, два пов’язані зали гіпостилю та святилища-побратими, присвячені двом різним богам; Собек і Хорус Старший. Він ідеально симетричний уздовж головної осі, а його залишилися стіни та колони – це перше древнє видовище, яке вітало крейсери Нілу, що подорожували на північ від Асуану до Луксору.

Історія храму Ком Омбо

Існуючий храм Птолемея був попередньо датований старовинним храмом, побудованим на тому ж місці за часів правління фараона 18-ї династії Тутмоса III. Все, що залишилося від цього храму – це двері з пісковика, вбудовані в одну з нинішніх стін споруди. Храм Ком Омбо, як ми його знаємо сьогодні, був побудований за наказом царя Птолемея VI Філомотора, який жив з 186-145 рр. До н. Його наступники додали до храму, і багато його досконалих рельєфів зараховано до царя Птолемея XII Неоса Діонісоса, батька королеви Клеопатри VII.

Західна половина храму присвячена Собеку, крокодиловому богу родючості. Стародавні єгиптяни поклонялися йому, щоб забезпечити родючість як людей, так і культур, а також захистити себе від реальних крокодилів, що живуть у річці Ніл. Східна половина храму присвячена Гору Старшому, одному з найдавніших богів єгипетського пантеону. Бог-творець, Горус, зазвичай зображується з головою сокола. Протягом століть храм пошкоджувався підтопленням річок, землетрусами та мародерами, які використовували його каміння для інших будівельних проектів.

Останні відкриття

Храм Ком Омбо був відновлений разом із багатьма іншими давніми пам’ятками французьким директором старожитностей Жаком де Морганом наприкінці 19 століття. Він і сьогодні дає захоплюючі археологічні відкриття. У 2018 році проект зі зливу ґрунтових вод із храму виявив чудову скульптурну сфінксову пісковику та дві стели з пісковика. Один зображує царя Птолемея IV разом зі своєю дружиною та тріадою богів, а інший зображує набагато старшого царя Сеті І, що стоїть перед Собеком та Хором Старшим.

Можливо (хоча ще не підтверджено), що останній бере свій початок від храму Тутмоса III.

Що подивитися

Ваш візит до храму Ком Омбо починається у передній частині, де добре видно залишки подвійного вівтаря та тристоронньої колонади. Всередині внутрішні та зовнішні зали гіпостилю мають 10 колон, кожен із вишукано вирізаними долонями чи квітковими капітелями. Куди б ви не подивилися, є чудові рельєфи, вирізані на стінах, стелі та самих колонах. Деякі досі зберігають сліди свого первісного кольору. На рельєфах зображені ієрогліфи, божества, царі та королеви та кілька римських імператорів (включаючи Траяна, Тиберія та Доміціана).

Помітні рельєфи, на які слід звернути увагу, включають презентацію Птолемея XII Неос Діонісоса Гору Старійшині; увінчання Птолемея XII подвійною короною Верхнього та Нижнього Єгипту, що означає об’єднання нації; і набір того, що видається хірургічними інструментами на задній стінці зовнішнього проходу храму. Останнє, як вважається, посилається на роль храму як місця зцілення для місцевих людей, багато з яких залишили власні графіті на зовнішній стіні. Тут також можна знайти святиню, присвячену Хатору, будинок для породження та басейн, де колись зберігалися священні крокодили.

Для отримання додаткової інформації про роль цих рептилій у житті та віруваннях стародавніх єгиптян відвідайте сусідній музей крокодилів. У номерах з кондиціонером розміщена колекція муміфікованих крокодилів, знайдених у склепі храму, а також кілька цікавих старовинних різьб.

Як відвідати

Якщо ви плануєте круїз по Нілу, Храм Ком Омбо майже напевно буде включений як зупинка на ваш маршрут. В іншому випадку шукайте одноденні тури з Мемфісом Тур (відправляється з Асуану) або з Ніл Холідей (відправляється з Луксора). Обидва ці тури поєднують ваш візит до Ком Омбо з екскурсією напрочуд добре збережений храм Хору в Едфу. Екскурсії зазвичай включають підбір готелю, транспорт, плату за вхід у храм та послуги англомовного єгиптолога, який може точно сказати, що ви дивитесь. Це цілоденні тури, тому перевірте, чи включений обід, і принесіть свою, якщо її немає. Якщо ви досліджуєте Єгипет напрокат автомобіля, також можна самостійно під’їхати до Ком Омбо.

Квитки в храм Ком Омбо коштують за LE80 за дорослого (приблизно $ 5), а сайт відкритий з 9 ранку до 17 вечора щодня.