מדריך טיולים באגם נאסר – מה שכדאי לדעת לפני הביקור

Posted on

מדריך טיולים באגם נאסר - מה שכדאי לדעת לפני הביקור

עם שטח פנים כולל של 2,030 מיילים, אגם נאסר הוא אחד האגמים הגדולים מעשה ידי אדם בעולם. נוצר כתוצאה מפרויקט הסכר הגבוה של אסואן, והוא משתרע על הגבול בין מצרים לסודן, שם הוא ידוע באופן מקומי כאגם נוביה. הוא מייצר חלק ניכר מההידרואלקטריות במצרים ומהווה מקור חשוב למים מתוקים. לתיירים, נוף מדברי דרמטי, מראות עתיקים שופעים והזדמנויות דייג אגדיות כולם מוסיפים לערער של שייט באגם נאצר .

מדריך אגם נאסר: תולדות האגם

אגם נאסר קרוי על שם נשיא מצרים לשעבר גמאל עבד אל נאצר, שתחת הוראתו הוקם הסכר הגבוה של אסואן. הסכר שהושלם בשנת 1970 גרם לשיטפונות שיצרו את אגם נאסר ומניף את האגם בקצהו הצפוני. למרות שהסכר הגבוה של אסואן הגדיל את הכוח ההידרואלקטרי במצרים באופן אקספוננציאלי ואיפשר לרשויות לשלוט במי השיטפונות השנתי של הנילוס, כך שניתן יהיה לשמור על האדמות הצפויות מצפון לסכר, אך בנייתו הייתה שנויה במחלוקת.

הקמת אגם נאסר חייבה את מעברם של כ -90,000 נוודים מצרים וסודנים; בעוד כמה אתרים קדומים (כולל מקדשי אבו סימבל המפורסמים בעולם) היו צריכים להעביר לקרקע גבוהה יותר על חשבון גדול. חלקם, כמו היישוב העתיק של בוהן, נחפרו ואז הושארו לטבול. כיום מאיימת על תפוקתו של הסכר בשל הבנייה המתמשכת של סכר הרנסאנס הגדול האתיופי, השוכן בגבול אתיופיה / סודן. מומחים חוששים כי הסכר החדש יותר עשוי להשפיע על זרימת המים לאגם נאצר, ולכן יפחית את התפוקה החשמלית של הסכר הגבוה של אסואן.

אתרים עתיקים מדהימים באגם נאצר

עבור מבקרים רבים באגם נאצר, האתרים העתיקים הממוקמים על שפתיו הם האטרקציה הגדולה ביותר שלה. מבין אלה, המפורסם ביותר הוא ללא ספק אבו סימבל, שמקדשיו החצובים בסלע נבנו על ידי רמסס השנייה וכוללים פסלים אדירים שהם הגדולים ביותר ששרדו מהתקופה הפרעונית. מדגישים נוספים כוללים את מקדש קלשבשה , שהועבר לאי ממש דרומית לסכר הגבוה של אסואן; ו קסר Ibrim , הסדר שמקורותיה תאריך חזרה מוקדם ככל במאה ה -8 לפנה”ס. הראשון מעניין בשילובו בין איקונוגרפיה מצרית ורומית, ואילו האחרון הוא האתר הארכיאולוגי היחיד באגם נאצר שנמצא עדיין במיקומו המקורי.

למרות שהוא ממוקם ממש צפונית לסכר הגבוה של אסואן, Philae הוא עוד אתר שכדאי להפליא. המתחם שוחזר לפני ההצפה באי אגילקיה, כולל כמה מקדשים שבהם המפורסם ביותר הוא מקדש איזיס. פילילה עלה לגדולה במהלך שושלת תלמי, הוקדש לפולחן האלה איזיס ונודע כאחד המעוזים האחרונים של הדת הישנה. מופע הצליל והאור בפילה הוא אחד הטובים במצרים ואסור לפספס.

פעילויות נוספות באגם נאסר

אגם נאסר יש יותר מעברו העתיק. אורכו ועומקו מאפשרים למיני דגים תושבים לגדול לגדלים חסרי תקדים, מה שהופך אותו למקום עלייה לרגל לדייגים רציניים. לרוב, מוטת הנילוס היא הפרס האולטימטיבי (אכן, השיא העולמי הנוכחי עם כל הניסיון נתפס כאן). מינים אחרים של דגי רשימת דלי כוללים את שפמנון הוודו המסיבי ואת דג הנמר האכזרי והנלחם הגדול. אתה יכול לדוג מהחוף או מסירה, כאשר מספר מפעילים מציעים טיולי דיג ייעודיים רב-יומיים .

טיולי טיול אל המדבר סביב האגם מעניקים לכם את ההזדמנות לבקר במחנות הנוודים הבדואים ולהשגיח על חיות הבר התושבות של אגם נאסר. המיקומים המובילים כוללים שועלים מדבריים, גזילות דורקס, תנים והצבוע המפוספס כמעט בסכנה. האגם עצמו הוא גם ביתם של אוכלוסיית התנינים הנילוסית האחרונה שנותרה במצרים. קין צפרים יעריכו את מעמדו של אגם כאזור חריפה חשוב להעברת עופות מי Palearctic, עם כמה שרק 200,000 ציפור נוכחות שיא עונה. זהו גם אתר הגידול היחיד הידוע במדינה עבור הרחפן האפריקני הנדיר.

איך לבקר באגם נאסר?

הדרך המסורתית לחוות את אגם נאצר היא בשייט, כאשר מרבית הספינות יוצאות אסואן או אבו סימבל ולוקחות מספר ימים להשלמת המסע בין השניים. ישנן מספר אפשרויות שונות, החל מספינות שייט יוקרתיות כמו סטייגנברגר 5 כוכבים עומאר אל ח’אם, ועד צ’רטרים פרטיים המוצעים על ידי חברות כמו Lake Nasser Experience . הראשונים מעניקים לכם את הנוחות של מיזוג האוויר, בריכת שחייה, מסעדות גורמה ובקתות יפות עם מרפסות פרטיות; בעוד שהאחרון מאפשר לך לחקור את האגם בקצב שלך, לעצור להתמקד בדברים שמעניינים אותך במיוחד.

אם אתה מעדיף לא לגור על המים, יש קומץ של מלונות הממוקמים על שפת האגם, רובם ליד אבו סימבל. מלון סטי ומלון נפרטרי אבו סימבל הן שתי אפשרויות של 4 כוכבים, שתיהן עם נוף לאגם, מסעדה, בריכת שחייה, וחדרים עם אינטרנט אלחוטי ומיזוג אוויר.