מדריך טיולים מבוא לקהיר, מצרים

Posted on

מדריך טיולים מבוא לקהיר, מצרים

עיר הבירה המצרית, הידועה ברומנטית כ”עיר אלף אלף מינארטים “, היא מקום של קיצוניות, מלאה בציוני דרך עתיקים, תנועה רוטטת, מסגדים מקושטים וגורדי שחקים מודרניים נוצצים.

המטרופולין הגדול של קהיר הוא השני בגודלו באפריקה, ומספק בית ליותר מ 20 מיליון איש, ים של אנושיות שתורם לכאוס של העיר תוך מתן פעימות לב שלה. מבקרים רבים, מלאי מראות, צלילים וריחות, מוצאים את האנרגיה התזזיתית של קהיר כובשת; אבל לאנשים עם חוש הומור ומידה מסוימת של סבלנות, הוא מכיל אוצר של חוויות שלא ניתן לשכפל בשום מקום אחר.

היסטוריה קצרה

למרות שקהיר היא בירה מודרנית יחסית (לפי אמות מידה מצריות, לפחות), ההיסטוריה של העיר קשורה לזו של ממפיס, בירתה העתיקה של הממלכה הישנה של מצרים. מקורו של ממפיס, שנמצא כעת כשלושים קילומטרים דרומית למרכז העיר קהיר, נמשך יותר מ -2,000 שנה. קהיר עצמה נוסדה בשנת 969 לספירה כדי לשמש כבירה החדשה של השושלת הפאטימית, ובסופו של דבר שילבה בירות ישנות יותר של פוסטאט, אל-אסקר ואל-קטאעי. במהלך המאה ה -12 נפלה שושלת הפטימים לסלאח א-דין, הסולטאן הראשון של מצרים.

במהלך המאות שלאחר מכן עברה שליטתה של קהיר מהסולטנים לממלוכים, ואחריהם העות’מאנים, הצרפתים והבריטים. לאחר תקופה של התפשטות מאסיבית במחצית הראשונה של המאה ה -19, התמרדו תושבי קהיר נגד הבריטים בשנת 1952 ושבו בהצלחה את עצמאות העיר. בשנת 2011 הייתה קהיר מוקד ההפגנות, בדרישה את הפלתו של נשיא הדיקטטורה, חוסני מובארק, שהתפטר מאוחר יותר בפברואר 2011. הנשיא הנוכחי עבד אל פתאח א-סיסי הודיע ​​על תוכניות לחשוף בירה מנהלית חדשה ממזרח לקהיר בשנת 2019.

שכונות בקהיר

קהיר היא עיר נרחבת שקשה להגדיר את גבולותיה. רבות משכונותיה (כולל נצר סיטי הלוויין עם קניונים מבריקות ושגרירות מובלעת מאדי) הן טכניות מחוץ לגבולות העיר. באופן דומה, כל דבר שממערב לנהר הנילוס הוא חלק מהעיר גיזה, אם כי פרברים מערביים כמו מוהנדיזין, ד’אקי ואגוזה עדיין נחשבים בעיני רבים כחלק מקהיר. שכונות התיירות העיקריות כוללות מרכז העיר, קהיר האסלאמית וקהיר הקופטית, ואילו הליופוליס האמידה והאי זמאלק ידועים שניהם במסעדות, בחיי הלילה ובמלונות היוקרתיים.

מרכז העיר הכאוטי עוצב באמצע המאה ה -19 על ידי צוות אדריכלים אירופאים, ובו המוזיאון המצרי וציוני דרך פוליטיים מודרניים כמו כיכר תחריר. קהיר האסלאמית מייצגת את חלק העיר שנבנתה על ידי מייסדיה הפאטימים. זהו מבוך מבוך של מסגדים, נשיקות, ומונומנטים אסלאמיים יפים עוצרי נשימה, כולם מהדהדים לצלילם של אינספור מואזינים הקוראים את המאמינים לתפילה. השכונה העתיקה ביותר היא קהיר הקופטית, אתר ההתיישבות הרומית בבל.

הוא מתוארך למאה ה -6 לפני הספירה, והוא מפורסם במונומנטים הנוצריים ההיסטוריים שלו.

אטרקציות מובילות

  • המוזיאון הגדול מצרי: ממוקם ממש בסמוך לכיכר תחריר, המוזיאון הגדול מצרי הוא בית אוסף מדהים של חפצים הנוגעים להיסטוריה של מצרים, החל מהתקופה הפרהיסטורית ועד לשלטון הרומאים. הרוב המוחלט של ממצאים אלה מתוארכים לתקופת הפרעונים, וככאלה, המוזיאון מהווה תחנה ראשונה נהדרת עבור כל מי שמתכנן לבקר במראות העתיקים האיקוניים של מצרים. הבהרה כוללת את אוסף המומיות המלכותיות והאוצרות במוזיאון שהוצאו מקברו של מלך הנערים תותחאמון.
  • בזאר ח’אן אל-חלילי:  קהיר היא גן העדן של קונה, ויש מאה souks and bazaars שונים אותם ניתן לחקור. המפורסם שבהם הוא חאן אל-חלילי, שוק מפואר בלב קהיר האסלאמית, שנמצא עוד במאה ה -14. כאן, סחורות נעות בין מזכרות תיירותיות לתכשיטי כסף ותבלינים אקזוטיים, כולם נמכרים בתוך הקקופוניה של הספקים המפרסמים את מוצריהם או מתמקחים על מחירים עם הלקוחות שלהם. כשאתם זקוקים להפסקה, עצרו לצינור שישה או כוס תה מסורתי באחד מבתי הקפה הרבים בשוק.
  • מסגד אל-אזהר: מסגד אל-אזהר היה הראשון מבין המסגדים הרבים בקהיר שהוזמן על ידי ח’ליף פטימי בשנת 970 לספירה. כיום הוא ידוע כמקום של פולחן ולמידה מוסלמים, ובו גם אוניברסיטת אל-אזהר המפורסמת. המבקרים פתוחים למוסלמים ולא למוסלמים כאחד, והמבקרים יכולים להתפעל מהארכיטקטורה המדהימה של חצר השיש הלבן של המסגד ואולם התפילה המעוטר שלו. היבטים רבים של המבנה הנוכחי נוספו לאורך זמן, והעניקו סקירה חזותית של האדריכלות האיסלאמית לאורך הדורות.
  • הכנסייה התלויה: בלב קהיר הקופטית שוכנת הכנסייה התלויה. הבניין הנוכחי מתוארך למאה ה- 7 והוא מהכנסיות הנוצריות הוותיקות ביותר במצרים. הוא מקבל את שמו ממיקומו בראש בית המבצר של מבצר בבל הרומית, מה שנותן לו מראה של מושעה באוויר. פנים הכנסייה מרשים עוד יותר, עם שיאים הכוללים את תקרת העץ (המיועדת להידמות לתיבה של נוח), דוכן העמודים שיש בו ואוסף האייקונים הדתיים שלו.

טיולי יום בקהיר

שום ביקור בקהיר לא היה שלם בלי יום טיול לפירמידות בגיזה, אולי האתר העתיק והמפורסם ביותר בכל מצרים. מתחם הפירמידה בגיזה ממוקם כ 20 ק”מ מערבית למרכז העיר, כולל את הפירמידה של חאפרה, הפירמידה של מנקאור והפירמידה הגדולה של חופו. האחרון הוא אחד משבעת פלאי העולם העתיק, והיחיד שקיים עד היום. כל שלושת הפירמידות מוגנות על ידי הספינקס ומתוארכות כ -4,500 שנה.

יעד טיול יומי נוסף ומתגמל הוא סאקארה, נקרופוליס ממפיס העתיקה. בסאקרה נמצאים כמה פירמידות, וביניהן הפירמידה ג’וז’ר המפורסמת בעולם. המבנה דמוי הצעד של הפירמידה, שנבנה במהלך השושלת השלישית (לפני כ -4,700 שנה), נחשב כאב-הטיפוס לסגנונות הפירמידות המאוחרים שנראו בגיזה. לאחר ביקור במראות העתיקים בגיזה וסאקארה, שקלו לקחת הפסקה מהקצב המהיר של חיי העיר בקהיר עם שייט על הנילוס בפליוקה מסורתית.

מתי ללכת

קהיר היא יעד לכל ימות השנה; עם זאת, מזג האוויר של מצרים הופך עונות מסוימות לנוחות יותר מאחרות. באופן כללי, האקלים בקהיר חם ולח, כאשר הטמפרטורות בשיא הקיץ (יוני עד אוגוסט) עוברות לעתים קרובות מרמות הנוחות. מרבית המבקרים מעדיפים לנסוע מסוף הסתיו לתחילת האביב כאשר הטמפרטורות ממוזגות יותר. עם זאת, מטיילים מודעים לתקציב צריכים להיות מודעים לכך שדצמבר הוא עונת התיירים בשיאה במצרים, ומחירי הלינה והסיורים יכולים לעלות בצורה דרמטית.

הגעה לשם ומסביב

כשדה התעופה השני בגודלו באפריקה, נמל התעופה הבינלאומי בקהיר הוא נקודת הכניסה העיקרית למבקרים בעיר. היא ממוקמת 20 ק”מ צפונית-מזרחית למרכז העיר, ואפשרויות התחבורה לעיר כוללות מוניות, אוטובוסים ציבוריים, מוניות לונדון פרטיות ואובר. מרבית הלאומים דורשים אשרת ביקור במצרים. חלקם (כולל אזרחי בריטניה, האיחוד האירופי, אוסטרליה, קנדה וארצות הברית) יכולים לרכוש אחד מהם בהגעה לכל נמל כניסה.

ברגע שתגיעו למרכז קהיר, ישנן מספר אפשרויות לתחבורה ציבורית לבחירה, כולל מוניות, מיקרו-אוטובוסים, מוניות נהרות, ואוטובוסים ציבוריים. ייתכן שהאפשרות המהירה והזולה ביותר היא המטרו בקהיר, שלמרות שהיא עמוסה לעתים קרובות, מציעה את היתרון העיקרי של בריחה מרשת הדרכים הצפופה של העיר. שירותי מוניות המופעלים באופן פרטי כמו Uber ו- Careem מציעים אלטרנטיבה ראויה לתחבורה ציבורית.

היכן להישאר

כמו כל עיר גדולה, קהיר מתהדרת בשפע של אפשרויות לינה שמתאימות לכל תקציב וטעם שניתן להעלות על הדעת. הטיפים המובילים בבחירת המלון שלך כוללים בדיקת ביקורות של אורחים קודמים באתר מהימן כמו TripAdvisor; וצמצום החיפוש שלך לפי השכונה. אם עדיפות להיות קרוב לשדה התעופה, קחו בחשבון את אחד המלונות החכמים בהליופוליס. אם סיור הוא המטרה העיקרית של ביקורכם, אפשרות טובה בגדה המערבית בהישג יד של מתחם הפירמידה בגיזה תהיה בחירה טובה יותר.