מדריך למבקרים בלוקסור ובדבבות העתיקות, מצרים

Posted on

מדריך למבקרים בלוקסור ובדבבות העתיקות, מצרים

אחד המראות העתיקים החשובים והאהובים ביותר של מצרים, מכונה בדרך כלל לוקסור כמוזיאון האוויר הפתוח הגדול בעולם. העיר המודרנית לוקסור בנויה באתר סביב העיר העתיקה של טבה וסביבתה, אשר ההיסטוריונים מעריכים כי הייתה מיושבת מאז שנת 3200 לפני הספירה. זה גם ביתו של מתחם המקדש קרנק, ששימש כמקום הפולחן העיקרי עבור התאים. יחד, שלושת האתרים מושכים אליהם תיירים מאז ימי Greco-Roman, כולם שורטטו על ידי אוסף המקדשים והמונומנטים העתיקים של האזור.

תור הזהב של לוקסור

ההיסטוריה של לוקסור מקדימה את העיר המודרנית ושזורה בצורה בלתי ניתנת להפרדה עם זו של טבה, המטרופולין האגדי שידוע המצרים הקדומים כאסט.

התאים הגיעו לשיא פארה והשפעתה בתקופה 1550 עד 1050 לפני הספירה. בזמן זה שימשה כבירת מצרים המאוחדת שזה עתה נודעה ונודעה כמרכז כלכלה, אמנות ואדריכלות הקשורים לאל המצרי אמון. הפרעונים ששלטו בתקופה זו הוציאו סכומי כסף עצומים על מקדשים שנועדו לכבד את אמון (ואת עצמם), וכך נולדו האנדרטאות המדהימות בהן העיר מפורסמת כיום. במהלך תקופה זו, המכונה הממלכה החדשה, בחרו פרעונים רבים ומלכותיהם להיקבר בנקרופוליס בת’אב, הידועה כיום כעמק המלכים ועמק המלכות.

אטרקציות מובילות בלוקסור

ממוקם בגדה המזרחית של נהר הנילוס, לוקסור של ימינו צריכה להיות התחנה הראשונה למבקרים באזור. התחל במוזיאון לוקסור, המדורג על ידי לונלי פלאנט כאחד המוזיאונים המובילים במדינה. כאן תערוכות מלאות חפצים מהמקדשים והקברים שמסביב נותנות היכרות מקיפה עם אטרקציות החובה באזור. שלטים שנכתבו בערבית ובאנגלית מציגים אמנות פרעונית שלא יסולא בפז, פסלים ענקיים ותכשיטים מורכבים. בנספח המוקדש לאוצרות הממלכה החדשה תמצאו שני מומיות מלכותיות, האחת האמורה שהיא שרידי רמסה הראשון.

אם אתה מוצא את עצמך מרותק לתהליך ההפגזות, אל תחמיץ את מוזיאון החיפוי הסמוך עם תצוגותיו של שרידי אנוש ובעלי חיים שהשתמרו בקפידה.

האטרקציה העיקרית בלוקסור עצמה היא מקדש לוקסור. הבנייה החלה על ידי אמנמותפ השלישי בשנת 1390 לערך לפני הספירה, עם תוספות על ידי סדרה של פרעונים מאוחרים יותר כולל תותחאמון ורמסה השנייה. הדגשים האדריכליים כוללים עיגול של עמודים נסתרים מעוטרים בתבליטים הירוגליפיים; ושער שמור על ידי שני פסלים מאסיביים של רמסס השנייה.

אטרקציות מובילות בקרנק

מצפון ללוקסור עצמה שוכן מתחם המקדש קרנק. בימי קדם היה קרנאק ידוע בשם Ipet-isut, או הנבחר ביותר מבין המקומות, ושימש כמקום הפולחן העיקרי עבור תאי השושלת ה -18. הפרעה הראשון שבנה שם היה סנוסרט הראשון בתקופת הממלכה התיכונה, אם כי מרבית הבניינים שנותרו מימי תור הזהב של הממלכה החדשה. כיום, האתר הוא מתחם עצום של מקדשים, קיוסקים, עמודונים ואובליסקים, כולם מוקדשים לשלישייה הטיבאנית (אמון, חברו מוט, ובנם חונסו). הוא נחשב למתחם הדתי השני בגודלו בעולם אחרי אנגקור וואט בקמבודיה. אם יש מראה אחד בראש רשימת הדלי שלך, זה אמור להיות היכל ההיפוסטיל הגדול, חלק מהתחום של אמון-רי.

אטרקציות המובילות בעיר העתיקה

פנו אל עבר נהר הנילוס לגדה המערבית וגלו את הנמקרופוליס הגדול של Thebes העתיקה. מבין הקטעים הרבים שבהם, הביקור בו הוא עמק המלכים, בו בחרו הפרעונים של הממלכה החדשה להיקבר כהכנה לחיים שלאחר המוות. גופותיהם החנוטות נקברו לצד כל מה שרצו לקחת איתם, כולל ריהוט, תכשיטים, בגדים ואספקת מזון ושתייה הכלולים בכדים גדולים. בעמק המלכים ישנם יותר מ -60 קברים ידועים, שרבים מהם הפשיטו זה מכבר מאוצרותיהם. מבין אלה, המפורסם ביותר (והלא נותר) הוא קברו של תותאנחמון, פרעה קטין ששלט במשך תשע שנים בלבד.

מדרום לעמק המלכים שוכן עמק המלכות, שם נקברו בני משפחות הפרעונים (כולל גברים ונשים כאחד). למרות שיש יותר מ 75 קברים בקטע זה של הנקרופוליס, רק קומץ פתוח לקהל הרחב. מבין אלה, המפורסם ביותר הוא זה של המלכה נפרטרי, שקירותיה מכוסים בציורים מפוארים.

מתי ללכת

בחודשי הקיץ (מאי עד ספטמבר) החום עלול לגרום לאי נוחות עם הנוחות אך מטיילים בתקציב יוכלו לקבל הנחות טובות על לינה וסיורים בלוקסור. החורף (דצמבר עד פברואר) הוא התקופה הכי מגניבה בשנה, אבל גם העמוסה והיקרה ביותר. התקופה הטובה ביותר לנסוע היא בעונות הכתפיים במרץ, אפריל ואוקטובר ועד נובמבר, כאשר ההמונים פחות עזים והטמפרטורות עדיין נסבלות.

היכן להישאר

ישנן אפשרויות אירוח רבות לבחירה בלוקסור, רובן נמצאות בגדה המזרחית. אתה אמור להיות מסוגל למצוא משהו לכל תקציב, החל מאפשרויות משתלמות כמו מלון נפרטיטי השוכן עם שלושה כוכבים (עם מחירים החל מסביבות 22 $ ללילה לחדר יחיד); למותרות המפוארות של מלונות חמישה כוכבים כמו הסופיטל ארמון החורף לוקסור ההיסטורי. שער החליפין הוא כזה שמבקרים זרים יוכלו להישאר בנוחות מבלי לשבור את הבנק. בדוק את רישום TripAdvisor עבור לוקסור לקבלת רשימה מלאה של אפשרויות.

להגיע לשם

אנשים רבים יבקרו בלוקסור כחלק מסיור ארוך יותר או משייט בנילוס (זו נקודת ההתחלה של רוב מסלולי השייט). אם אתם מתכננים לבקר באופן עצמאי, תוכלו לתפוס אוטובוסים ורכבות רגילות מקהיר ועיירות מרכזיות אחרות ברחבי מצרים. לחילופין, נמל התעופה הבינלאומי לוקסור (LXR) מאפשר לך לטוס פנימה משלל נקודות יציאה מקומיות ובינלאומיות. שקול להצטרף לסיור יומי בהנחיית מדריך מצרים כדי להבין טוב יותר את מה שאתה רואה. ישנן אפשרויות רבות ומגוונות הרשומות ב- Viator, החל מסיורי יוקרה פרטיים ועד טיסות בלון אוויר חם מעל המקדשים.