מדריך מבקרים למסגד אל-אזהר, קהיר, מצרים

Posted on

מדריך מבקרים למסגד אל-אזהר, קהיר, מצרים

תחילה הוקדש לתרגול האיסלאם השיעי, מסגד אל-אזהר ישן כמעט כמו קהיר עצמה. הוא הוזמן בשנת 970 על ידי הח’ליף הפאטימי אל-מועיז, והיה הראשון מבין המסגדים הרבים בעיר. כאנדרטה הפאטימית העתיקה ביותר במצרים , משמעותה ההיסטורית אינה ניתנת לשגה. זה ידוע בכל העולם כמקום של למידה אסלאמית ובנוסף שם נרדף לאוניברסיטת אל-אזהר בעלת השפעה רבה.

תולדות המסגד

בשנת 969 נכבשה מצרים על ידי הגנרל ג’והאר א-סיקילי, בפועל בהוראתו של הח’ליף הפאטימי אל-מועיז. אל-מועיז חגג את אדמותיו החדשות בכך שהקים עיר ששמה תורגם כ”ניצחון של אל-מועיז “. עיר זו תתפרסם יום אחד בשם קהיר. שנה לאחר מכן הורה אל-מועיז לבנות את המסגד הראשון בעיר – אל-אזהר. הושלם בשנתיים בלבד, המסגד נפתח לראשונה לתפילות בשנת 972.

בערבית פירוש השם “אל-אזהר” הוא “מסגד המשופע ביותר”. האגדה מספרת שהמוניקר הפיוטי הזה אינו רמיזה ליופיו של המסגד עצמו, אלא לפאטימה, בתו של הנביא מוחמד. הפטימה הייתה ידועה בכינוי “az-Zahra”, ופירושה “זוהר או המושרש”. למרות שתאוריה זו אינה מאושרת, היא מתקבלת על הדעת – אחרי הכל, ח’ליף אל-מוע’ז טען את פטימה כאחד מאבותיו. Deen

בשנת 989 מינה המסגד 35 חוקרים, אשר התגוררו בסמוך למקום עבודתם החדש. מטרתם הייתה להפיץ את תורת השיעה, ועם הזמן הפך המסגד לאוניברסיטה מן המניין. סטודנטים מפורסמים ברחבי האימפריה האסלאמית ונסעו מכל רחבי העולם ללמוד באל-אזהר. כיום זוהי האוניברסיטה השנייה הוותיקה ביותר המנוהלת ברציפות בעולם ונשארת אחד המרכזים הבולטים במדעי האיסלאם.

המסגד היום

המסגד קיבל את מעמדו כאוניברסיטה עצמאית בשנת 1961, וכעת הוא מלמד דיסציפלינות מודרניות כולל רפואה ומדע לצד לימודי דת. מעניין, בעוד שהח’ליפות הפאטימית המקורית בנתה את אל-אזהר כמרכז הפולחן השיעי, היא הפכה לסמכות החשובה בעולם בתאולוגיה ובחוק הסוני . שיעורים מועברים כעת בבניינים שנבנו סביב המסגד, ומשאירים את אל-אזהר עצמו לתפילה ללא הפרעה.

במהלך האלף האחרון ראה אל-אזהר הרחבות, שיפוצים ושחזורים רבים. התוצאה כיום היא מרקם עשיר בסגנונות שונים המציגים יחד את התפתחות האדריכלות במצרים. רבים מהתרבויות המשפיעות ביותר בעולם הטביעו את חותמם במסגד. חמשת המינרטים הקיימים, למשל, הם שרידים של שושלות שונות כולל אלה של הסולטנות הממלוכית והאימפריה העות’מאנית.

המינרט המקורי נעלם, גורל המשותף לרוב הארכיטקטורה המקורית של המסגד למעט הארקדות וחלק מעיטור הסטוק המקושט. כיום המסגד לא כולל פחות משש כניסות. מבקרים נכנסים דרך שער הברבר, תוספת מהמאה ה -18 כביכול מכיוון שסטודנטים היו מגולחים פעם מתחת לפורטל שלה. השער נפתח לחצר שיש לבן, שהוא אחד החלקים העתיקים ביותר של המסגד.

מהחצר נראים שלושה מצריחי המסגד. אלה נבנו במאות ה -14, ה -15 וה -16 בהתאמה. המבקרים מורשים להיכנס לאולם התפילה הצמוד, בו נמצא המהרב משובח מאוד , הנישה החצי עגולה החצובה בקיר של כל מסגד על מנת לציין את כיוון מכה. חלק ניכר מהמסגד סגור לתיירים, כולל הספרייה המפוארת שלה, המאכלסת כרכים מהתקופה המאה ה -8.

מידע פרקטי

מסגד אל-אזהר ממוקם בלב קהיר האסלאמית, במחוז אל-דרב אל-אחמר. הכניסה חופשית, והמסגד נותר פתוח כל היום. חשוב להיות מכובדים בכל המסגד. נשים צריכות ללבוש בגדים המכסות את זרועותיהן ואת רגליהן, ונדרשות ללבוש צעיף או רעלה על שיערן. מבקרים משני המינים יצטרכו להסיר את נעליהם לפני הכניסה. צפו להטות את הגברים המטפלים בנעליכם עם שובכם.