מקדש קום אומבו, מצרים: מקדש התנין אלוהים סובק

Posted on

מקדש קום אומבו, מצרים: מקדש התנין אלוהים סובק

העיירה קום אומבו המצרית העליונה עלתה לגדולה תחת שלטונם של מלכי התלמי, שהפכו אותה לבירת הכיפה האומבית ובחרה בה כאתר למקדש הכפול המכונה כיום מקדש קום אומבו. המקדש, שנבנה על הגדה המזרחית של נהר הנילוס, על מפרץ שהתפשט פעם על ידי תנינים תלויים, והוא ייחודי בכך שיש לו שתי כניסות זהות, שני אולמות היפוסטיל מקושרים, ומקדשים תאומים המוקדשים לשני אלים שונים; סובק והורוס הזקן. זה סימטרי להפליא לאורך הציר הראשי וקירותיו ועמודיו הנותרים הם המראה העתיק הראשון המקדם את פני סיירי הנילוס הנוסעים צפונה מאסואן ללוקסור.

תולדות מקדש קום אומבו

המקדש התלמי הקיים תוארך מראש על ידי מקדש ישן יותר שנבנה באותה נקודה במהלך שלטונו של הפרעה השושלת ה -18 תותמוס השלישי. כל שנותר ממקדש זה הוא דלת אבן חול המובנית באחד מקירות המבנה הנוכחי. מקדש קום אומבו כפי שאנו מכירים אותו היום נבנה בהוראת המלך תלמי השישי פילומטור, שחי בשנים 186-145 לפני הספירה. ממשיכי דרכו התווספו למקדש ורבים מתבליטיו המורכבים נזקפים לזכותו של המלך תלמי ה- X ניוס דיוניסוס, אביה של המלכה קליאופטרה השביעית.

המחצית המערבית של המקדש מוקדשת לסובק, אל הפוריות התנין. מצרים קדומים סגדו לו כדי להבטיח את פוריותם של האנשים וגם היבולים, וכדי להגן על עצמם מפני התנינים האמיתיים החיים בנהר הנילוס. המחצית המזרחית של המקדש מוקדשת לחורוס הזקן, אחד האלים העתיקים ביותר בפנתיאון המצרי. אלוהים יוצר, הורוס מתואר בדרך כלל עם ראש בז. לאורך מאות השנים המקדש נפגע כתוצאה מהצפות נהר, רעידות אדמה ובוזזים שהשתמשו באבנים שלו לפרויקטים אחרים של בנייה.

תגליות אחרונות

מקדש קום אומבו שוחזר יחד עם מראות עתיקים רבים אחרים על ידי מנהל העתיקות הצרפתי, ז’אק דה מורגן, בסוף המאה ה -19. זה עדיין מניב תגליות ארכיאולוגיות מרתקות כיום. בשנת 2018 פרויקט לניקוז מי תהום מהמקדש חשף פסל ספינקס מפואר מאבן חול ושני מצבות אבן חול. האחד מתאר את המלך תלמי הרביעי לצד אשתו ושלישיית האלים ואילו השני מתאר את המלך סטי הגדול והבוגר בהרבה, עומד מול סובק והורוס הזקן.

יתכן (אם כי טרם אושר) שהאחרון מקורו במקדש תותמוס השלישי.

דברים לראות

ביקורכם במקדש קום אומבו מתחיל בחזית, שם ניתן לראות בבירור שרידי מזבח כפול ועמודה תלת צדדית. בפנים, האולמות ההיפוסטיליים הפנימיים והחיצוניים מתהדרים ב -10 עמודים כל אחד, כולם עם כותרות מגולפות להפליא של כף היד או הפרחים. בכל מקום שאתה מסתכל בו יש תבליטים מפוארים שנחצבים בקירות, בתקרה ובעמודים עצמם. חלקם עדיין שומרים על עקבות צבעם המקורי. התבליטים מתארים חרטומים, אלוהים, מלכים ומלכות, וכמה מהקיסרים הרומאים (כולל טרג’אן, טבריוס ודומיטיאן).

תבליטים בולטים שיש להיזהר מהם כוללים את הצגתו של תלמי XII נאוס דיוניסוס בפני הורוס הזקן; הכתר של תלמי ה- XII עם הכתר הכפול של מצרים העליונה והתחתונה, המסמל את איחוד האומה; וסט של מה שנראה ככלים כירורגיים על הקיר האחורי של המעבר החיצוני של המקדש. זה האחרון נחשב להתייחס לתפקיד המקדש כמקום ריפוי עבור תושבי המקום, שרבים מהם השאירו גרפיטי משלהם על הקיר החיצוני. בשטח תוכלו למצוא גם קבר קדוש המוקדש לחאטור, בית לידה ובריכה בה הוחזקו בעבר תנינים קדושים.

לקבלת מידע נוסף על התפקיד שמילאו זוחלים אלו בחייהם ובאמונותיהם של המצרים הקדמונים, בקרו במוזיאון התנינים הסמוך. חדריה הממוזגים כוללים אוסף של תנינים חנוטים שנמצאו בתוך הקריפטה של ​​המקדש וכן כמה גילופים עתיקים מעניינים.

כיצד לבקר

אם אתם מתכננים שייט בנילוס, המקדש של קום אומבו כמעט בהחלט ייכלל כתחנה במסלול הטיול שלכם. אחרת, חפש סיורי יום כמו זה עם ממפיס טורס (היוצאת מאסוואן) או זה עם טיול הנילוס (היוצא מלוקסור). שני הסיורים הללו משלבים את ביקורכם בקום אומבו עם סיור במקדש הורוס המופלא להפליא באדפו. בדרך כלל הסיורים כוללים איסוף מלונות, הובלה, דמי כניסה למקדש ושירותיו של מצריסט דובר אנגלית שיכול לספר לכם בדיוק על מה אתם מסתכלים. אלה סיורים של יום שלם, אז בדקו האם ארוחת הצהריים כלולה והביאו בעצמכם אם זה לא. אם אתם חוקרים את מצרים ברכב שכור, אפשר גם לנסוע לעצמכם לקומ אומבו.

כרטיסים למקדש קום אומבו מתומחרים ב- LE80 למבוגר (כ- $ 5) והאתר פתוח משעה 9 בבוקר עד 17:00 מדי יום.