סיור במתחם מקדש פילילה: מדריך מבקרים

Posted on

סיור במתחם מקדש פילילה: מדריך מבקרים

מתחם המקדש פילילה הוא אחד המראות העתיקים המרתקים של מצרים. הוא ממוקם במקור באי פילילה, מקום קדוש עם קשרים לפולחן איזיס שמתוארך אלפי שנים אחורה. מתחם המקדש הנוכחי התחיל על ידי פרעה שושלת שלושים נקטנבו הראשון ונוספו אליו שליטי התקופות היוונית, הרומית והביזנטית שלאחר מכן.

בראשית המאה העשרים המתחם הוצף בחלקו לאחר בניית הסכר הנמוך אסואן. בהמשך, תוכניות לסכר שני גרמו לאונסק”ו לפתוח בפרויקט ישועה שהעביר את המקדשים לקרקע גבוהה יותר באי אגילקיה השכן. כיום המתחם ממשיך להרשים את התיירים באותו אופן שהיה במשך מאות שנים.

המתחם בזמנים קדומים

בעבר היה ממוקם בקטרקט של נהר הנילוס, אי פיפילה היה האחד ממקומות הקבורה של האל המצרי הקדום אוסיריס. המצרים ושכניהם הנוביים והארכיאולוגים נחשבו לקדושים לאשתו איסיס, מצאו ראיות לכך שמקדשים לכבוד איסיס היו קיימים באי לפחות מהמאה ה -6 לפני הספירה. כיום, המבנה העתיק ביותר ששרד, מקדש איזיס, מתקופת תקופת הנקטנבו הראשון ששלט בערך 380-362 לפני הספירה. הוא היה המייסד של שושלת הילידים האחרונה של הפרעונים המצריים.

למתחם המקדש נוספו שליטים תלמי ורומאים עד המאה השלישית לספירה והיה מקום עליה לרגל לחסידי פולחן איזיס זמן רב לאחר שהנצרות הגיעה למצרים. למען האמת המקדשים נסגרו או הוחלפו מחדש לשימוש נוצרי במאה השישית לספירה, מה שהפך את מקדש פילילה לאחד המקומות האחרונים במדינה של פולחן פגאני. בעידן הוויקטוריאני, פילילה היה אחד היעדים הפופולאריים ביותר עבור תיירים אירופאים עם תשוקה למצרים וממשיך להיות נקודת השיא של הפלגות הנילוס כיום.

פרויקט הרילוקיישן

בשנת 1902 הבניית הסכר הנמוך של אסואן גרמה לאי פילי ומתחם המקדש שלו להציף במשך רוב השנה. תיירים יכלו לחקור את ההריסות שקועות חלקית על ידי סירת משוטים ויסודות המקדש התחזקו כדי לעזור להם לעמוד בנזקי השיטפון השנתיים. עם זאת, הלבנים נעוצות באדמת נהר וצבעי התבליטים המדהימים של המקדש נשטפו. כשנחשפו התוכניות לסכר הגבוה של אסואן בשנת 1954, התברר כי אי פילילה בקרוב יוטבע במלואו – ואוצרותיו העתיקים אבדו לנצח.

כתוצאה מכך, UNESCO השיקה את הקמפיין הבינלאומי שלהם להצלת אנדרטאות נוביה בשנת 1960. הפרויקט חפר ותיעד מאות אתרים ושחזר אלפי ממצאים שייעלמו בקרוב מתחת למים. היא גם קבעה תכניות להעתיק מקומות אחדים מהמקדשים החשובים יותר באזור – כולל אבו סימבל (שנמצא על שפת אגם נאסר) ומתחם מקדש פילילה. בפילה הוקמה סכר קופסה בכדי להשאיר את מי הנהר במפרץ בזמן שהמונומנטים נוקו, נמדדו ופורקו.

המקדש ושכונות המקדש והליווי שלו, הועברו לבנים אחר לבנים לאי אגילקיה הסמוך ושוחזרו בקפדנות על קרקע גבוהה יותר. בשם האותנטיות, אגילקיה אף הוצגה כך שתתאים לתפאורה המקורית של המקדש באי פילילה.

מקדש איזיס

תיירים מודרניים מגיעים בסירה ומתחילים את הסיור שלהם בחלק העתיק ביותר של מקדש איזיס, הקיוסק של נקטנבו. הכניסה למקדש הראשי שמורה על ידי הפיילון הראשון, שער מונומנטלי בגובה 18 מטרים מעוטר בתבליטים מדהימים. תבליטים אלה מיוחסים לפרעונים ומלכים תלמי שונים וכוללים תיאור מפורסם של תלמי ה- X Neos Dionysos המשלח חבורת אויבים. גם איסיס, הורוס מאדפו, הת’ור וחברים אחרים בפנתיאון המצרי.

לאחר שעברו בפילון הראשון, המבקרים נקלעים לחזית המקדש. העמודים משני הצדדים מספקים כניסה לחדרים שונים כולל בית הלידה. הבניין המסקרן הזה הוקדש לאיסיס לכבוד הולדת בנה, הורוס, ומכיל תבליטים המתארים סצנות מילדותו של האל הראשי בז. בעבר, פרעונים ערכו כאן טקסים כדי לחגוג את אגדת איזיס (שכללה את ירידתם שלהם מהורוס, ובכך נותנת לגיטימציה לזכותם האלוהית לשלוט).

עמוד שני מוביל אל פרוזדור המקדש הפנימי. יש בו שמונה עמודים מרהיבים בעוד צלבים קופטים שנחצבו בקירות מראים כיצד הפך המקדש למקום של פולחן נוצרי בתקופה הביזנטית. מעבר לפרוזדור נמצא הקדש, ​​בו מקדשי גרניט החזיקו בעבר פסל זהב של איזיס והארק בו נסע. אלה הועברו מאז למוזיאונים בפריס ובפירנצה.

מבנים בולטים אחרים

למרות שמקדש איזיס הוא האטרקציה המרכזית של המתחם, ישנם סדרות של אנדרטאות ראויות נוספות. אלה כוללים את מקדש הת’ור, שנבנה על ידי מלכי תלמי הפילומטור ויארגטס השני, ובהמשך הוסיף הקיסר אוגוסטוס. בשער הדריאנוס מופיעים תבליטים שהוזמנו על ידי הקיסרים הרומאים אדריאנוס, מרקוס אורליוס ולוציוס ורוס; ואילו הקיוסק של טראג’אן הלא גמור, אך יפהפה עד בלי ספק, היה נושא אהוב על ציירים ויקטוריאניים. חורבות נוצריות כוללות שרידי מנזר ושתי כנסיות קופטיות.

כיצד לבקר

ישנן כמה דרכים לבקר במתחם מקדש פילילה. האי אגילקיה מציג את מסלול ההפלגות של רוב ההפלגות המפלסות את הנהר בין לוקסור לאסואן. לחלופין, מפעילים רבים מציעים סיורי יום מאסוואן המובילים תיירים למתחם המקדש פילה, כמו גם לאטרקציות סמוכות כמו האובליסק הבלתי גמור ולסכר הגבוה של אסואן. אפשר גם לתאם ביקור באופן עצמאי. פשוט קחו מונית מאסואן למקדש מרינה פילי, שם ממתינות סירות רשמיות להסעת מבקרים לאי אגילקיה.

אחת הדרכים הפופולריות ביותר לבקר במתחם היא באמצעות Philae Sound and Light Show. מחזה אחר-חשוך משתמש באורות צבעוניים, בהקרנות לייזר ופרשנויות שמע כדי להחיות מחדש את הפרעונים של פעם ולהביא לחיים דרמטית את האגדה של איזיס, אוסיריס והורוס. המצגות זמינות במספר שפות, כולל אנגלית, צרפתית, גרמנית וספרדית. מפעילי תיירים מציעים מבצעי חבילה למופע הצלילים והאור שכוללים דמי כניסה, הובלת נהר, מדריך ואיסוף מלונות ונמל.

שעות כניסה ושעות פתיחה

שעות הביקור הרגילות הן בשעות 7 בבוקר עד 16:00 (אוקטובר עד מאי) או משעה 7 בבוקר עד 17:00 (יוני עד ספטמבר). הכניסה עולה 50 EGP (כ -3 $) למבוגרים ו- 25 EGP לסטודנטים. אם כישורי ההתמקחות שלך לא עומדים לרשותך, אתה יכול לצפות לשלם בערך 10 EGP עבור שייט בסירה חזרה מהיבשת לאי אגילקיה – אם כי אנשי סירות בדרך כלל ינסו לגבות תשלום נוסף. כרטיסים למופע הצליל והאור עולים 14 דולר לאדם.