סיור בסקארה, מצרים: מדריך מבקרים

Posted on

סיור בסקארה, מצרים: מדריך מבקרים

סעו כ -27 מייל דרומית למרכז קהיר ותמצאו את עצמכם בסאקארה, הנקרופוליס העצום של בירת מצרים העתיקה ממפיס. זהו שמו של האל המתים, סוקאר, זהו האתר הארכיאולוגי הגדול ביותר במצרים. הפירמידות שלה אולי אינן מפורסמות כמו זו שנמצאת בגיזה הסמוכה, אך חלקן (במיוחד הפירמידה האקונית של ג’וז’ר) ישנות במידה ניכרת. עבור אלה המעוניינים בארכיאולוגיה, מבנים אלה המגדרים את המגמה הם בין המראות העתיקים של המדינה.

תולדות האתר

המנהג לקבור פרעונים בסאקארה מתוארך אלפי שנים לתקופת השושלת הראשונה, כאשר מלכים שלטו לראשונה על מצרים מאוחדת. לא ידוע על לא פחות מ -17 פרעונים שבחרו בסאקארה כמקום מנוחתם הסופי, וממלכותיהם, בני משפחתם, בעלי החיים הקדושים ואנשי תפקידים חשובים המשיכו להיקבר שם יותר מ -3,000 שנה. כיום, נקרופוליס סאקארה משתרע על שטח של 4 מיילים רבועים.

כאשר אתר הקבורה לא היה בשימוש בתקופת הרומאים, הוא הוחזר בהדרגה על ידי המדבר. למעט הפירמידה של ג’וז’ר, האתר כולו נקבר בחול עד שחשפה את המצרים הצרפתים אוגוסט מריאטה את סרפהום באמצע המאה ה -19. מאז מתרחש בסקארה תהליך תמידי של חפירה, התאוששות ושיקום. בשנת 1979 הועלה כאתר מורשת עולמית של אונסק”ו יחד עם שדות הפירמידה העוברים מגיזה לדהשור.

התגלית האחרונה התרחשה ביולי 2018, אז חשפו ארכיאולוגים סדנת חיטוי עם חמישה מומיות וסרקופגים משובצים.

הפירמידה של ג’וזר

הפירמידה של ג’וז’ר היא ללא ספק נקודת הדרך המפורסמת ביותר בסאקארה. הפירמידה, המורכבת משש מסטאבות (קברים בעלי גג שטוח שם נרדף לשושלת הראשונה והשנייה) בגודל קטן יותר, מוערמים זה על גבי זה, ופירמידה היא בעלת מראה ייחודי. היא תוארכה למאה ה -27 לפני הספירה, כאשר היא נבנתה לשמש כמכלול הקבורה של פרעה שושלת שלישית שלישית על ידי אדריכלו, אימותפ. הפירמידה היא המבנה המונומנטלי העתיק ביותר שנחצב באבן בעולם, ואמוטפ זוכה בזכות יצירת התכנון שעליו נבנו הפירמידות המאוחרות החלקות.

בימי הזוהר שלה, הפירמידה הייתה עומדת בגובה של 62 מטר, ומדרונותיה מאבן החול היו מחופים באבן גיר לבנה ומלוטשת. כיום, הכניסה לפירמידה אסורה אך הנוף מבחוץ נותר מרשים עוצר נשימה.

אטרקציות מפתח

פירמידה של טטי

רבים מהפירמידות המאוחרות של סקארה נבנו בתקופה של קשיים כלכליים, והחומרים הנחותים שבהם נעשה שימוש לא עמדו במבחן הזמן. עשר פירמידות נותרות בנוסף ליצירת המופת של ג’וזר, שחלקן פתוחות לחקירה. מבין אלה, המעניינת ביותר היא פירמידה של טטי, פרעה מהשושלת השישית, שסרקופג הבזלת הכתוב עדיין נמצא בתוך תא הקבורה. לחשים הירוגליפיים מכתבי הפירמידה מעטרים את קירות הפנים.

Mastabas of Kagemni and Ti

סאקארה היא גם ביתם של מערך מרשים של קברים ומסטבאס במצבי תיקון משתנים. הטובים ביותר כוללים את המסטאבה של קגמני, שופט הראשי של טטי; והמסטבה של טי, המשגיח על הפירמידות באבוזיר. התבליטים והפריזים של הקבר האחרון שוחזרו בקפדנות ונחשבים לאחת הדוגמאות הטובות ביותר הקיימות לאמנות הממלכה הישנה. הם מתארים סצינות מחיי היומיום במצרים העתיקה המלוות בדיאלוג הירוגליפי.

הסרפיום

חדר סרפיום, או תא הקבורה התת-קרקעי של שוורי אפיס, הוא גולת הכותרת נוספת באתר. שהו וסגדו במקדש פתח בממפיס במהלך חייהם, השוורים הקדושים חנוטו לאחר המוות ונשאו לסרפום כדי להיקבר בסרקופגי אבן. נוהג זה נמשך למעלה מ -1,300 שנה, ונפסק רק בשנת 30 לפני הספירה

מוזיאון אימוטפ

למידע נוסף על טקסים אלו ועל טקסים אחרים של הממלכה הישנה, ​​הקפידו לבקר במוזיאון אימוטפ, שנמצא בכניסה לסקארה. חמשת האולמות שלו מציגים כמה מהממצאים המעניינים ביותר באתר, כולל ארון הקבורה העץ של אימוטפ עצמו; האמא המלכותית השלמה העתיקה ביותר שנמצאה אי פעם ובידור של הספרייה של האדריכל הצרפתי ז’אן-פיליפ לאואר. לאואר מפורסם בזכות חפירתו ושיקום האוצרות של סקארה במפעל חייו.

איך להגיע לשם

אין מסלולי תחבורה ציבורית מקהיר לסקארה, כך שמעט אם אתה מתכנן לשכור מכונית, מונית פרטית היא האפשרות היחידה שלך לבחון עצמאי. אם אין לך חשק להתמקח על מחירים עם נהג ברחוב, בקש ממלון שלך לארגן עבורך מונית. מכיוון שהאתר כה רחב, כדאי להעסיק נהג לכל היום כך שיוכלו להעביר אותך בין האתרים החשובים ביותר של סקארה.

סוכנויות נסיעות, מלונות וחברות טיולים רבות מציעות סיורים של חצי יום או מלא לסאקארה. למרות שביקור אצל קבוצה פירושו שיש לך פחות חופש לחקור כרצונך, זה יכול להיות הקלה שכלל כל העלויות כלול, בעוד שהתובנה של מצרים מקצועי היא לא יסולא בפז. סיורים רבים כוללים ביקורים באתרים הסמוכים לממפיס ובנקרופוליס דהחור.

דברים שכדאי לזכור

תזמון הטיול בזהירות יכול לעשות את כל ההבדל לחוויה שלך בסאקארה. שבוע העבודה המצרי פועל בימים ראשון עד חמישי, והתנועה שנכנסת לקהיר ומחוצה לה יכולה להיות מלחיצה בימים אלה. כדי להימנע מבזבוז זמן בישיבה בגרין רשת, נסו לתכנן את הטיול שלכם ליום שישי או שבת. באופן דומה, השעה ביום חשובה, במיוחד בקיץ. תכנן לבקר מוקדם ככל האפשר כדי שתוכל להימנע מחום הצהריים.

יש מעט צל ואין כיבוד זמין בנקרופוליס, אז תכננו בהתאם על ידי הבאת קרם הגנה, כובע, מים ופיקניק. גם נעלי הליכה נוחות ופנס להארת פנים פנים עמומות של הקברים הם רעיון טוב. לבסוף, אל תשכח שסאקארה היא ענקית. במקום לנסות לראות הכל בבוקר או אחר צהריים בודד, בחרו את המראות שחייבים לראות והתמקדו באלה.