עמק המלכים, מצרים – עובדות ומידע

Posted on

עמק המלכים, מצרים - עובדות ומידע

עמק המלכים הוא אחד היעדים התיירותיים הפופולריים ביותר במדינה, עם שם שמקיף את כל פאר העבר העתיק של מצרים . זה ממוקם בגדה המערבית של הנילוס, ממש מעבר לנהר מהעיר העתיקה טבה (הידועה כיום בשם לוקסור). מבחינה גיאוגרפית, העמק אינו ניתן לציון; אך מתחת לפני השטח העקרה שוכנים יותר מ- 60 קברים חצובים בסלע, שנוצרו בין המאות ה -16 וה -11 לפנה”ס כדי לאכלס את הפרעונים שנפטרו בממלכה החדשה.

העמק מורכב משתי זרועות מובחנות – עמק המערב ועמק המזרח. רוב הקברים נמצאים בזרוע האחרונה. אף על פי שכמעט כולם נבזזו בעת העתיקה, ציורי הקיר וההירוגליפים המכסים את קירות קברי המלוכה מספקים תובנה שלא יסולא בפז לגבי טקסי ההלוויה והאמונות של המצרים הקדמונים.

העמק בזמנים קדומים

לאחר שנים של מחקר מקיף, מרבית ההיסטוריונים מאמינים כי עמק המלכים שימש כקבורה מלכותית משנת 1539 עד 1075 לפני הספירה – תקופה של כמעט 500 שנה. הקבר הראשון שנחצב כאן היה זה של הפרעה תותמוס הראשון , ואילו הקבר המלכותי האחרון נחשב לזה של רמסס ה- XI. לא בטוח מדוע תותמוס הראשון בחרתי בעמק כאתר הנקרופוליס החדש שלו. יש מצרים שמציעים כי הוא היה בהשראת קרבתו של אל-קורן, שיא שנאמר שהוא קדוש לאלות חאתור ומרצ’סגר, וצורתו מהדהדת את זו של הפירמידות של הממלכה הישנה .

סביר להניח שהמיקום המבודד של העמק היה מושך, מה שמקל על שמירת הקברים מפני פשיטות פוטנציאליות.

למרות שמו, עמק המלכים לא אוכלס אך ורק על ידי פרעונים. למעשה, רוב קבריה היו שייכים לאצילים מועדפים ובני משפחת המלוכה (אם כי נשות הפרעונים היו קבורות בעמק המלכותי הסמוך לאחר שהחלו שם הבנייה בסביבות 1301 לפני הספירה). קברים בשני העמקים היו נבנים ומעוטרים על ידי עובדים מיומנים החיים בכפר דיר אל-מדינה הסמוך. כזה היה היופי של הקישוטים הללו שהקברים היוו מוקד לתיירות מזה אלפי שנים.

כתובות שהשאירו היוונים הקדמונים והרומאים ניתן לראות בכמה מהקברים, במיוחד זו של רמסה VI (KV9) שיש בה למעלה מ -1,000 דוגמאות לגרפיטי קדום.

היסטוריה מודרנית

לאחרונה הקברים היו נושא לחקירה וחפירה נרחבים. במאה ה- 18 הזמין נפוליאון מפות מפורטות של עמק המלכים וקבריו השונים. החוקרים המשיכו לחשוף מקומות קבורה חדשים לאורך כל המאה ה -19, עד שהחוקר האמריקני תאודור מ ‘דייוויס הכריז כי האתר נחפר במלואו בשנת 1912. עם זאת, הוא הוכח כשג בשנת 1922, כאשר הארכיאולוג הבריטי הווארד קרטר הוביל את המשלחת שחשפה את קבר תותחאמון. . למרות שתותחאמון עצמו היה פרעה מינורי יחסית, העושר המדהים שנמצא בתוך קברו הפך את זה לאחת התגליות הארכיאולוגיות המפורסמות ביותר בכל הזמנים.

עמק המלכים הוקם כאתר מורשת עולמית של אונסק”ו בשנת 1979 יחד עם שאר נקרופוליס טבהן, וממשיך להיות נושא לחקר ארכיאולוגי מתמשך.

מה לראות ולעשות

כיום רק 18 מתוך 63 קברי העמק יכולים לבקר אצל הציבור, ולעתים נדירות הם פתוחים בו זמנית. במקום זאת, הרשויות מסובבות את אלו הפתוחות כדי לנסות ולהפחית את ההשפעות המזיקות של תיירות ההמונים (כולל עלייה ברמות הפחמן הדו-חמצני, החיכוך והלחות). בכמה קברים, ציורי הקיר מוגנים על ידי מסירי לחות ומסכי זכוכית; בעוד שאחרים מצוידים כעת בתאורה חשמלית.

מבין כל הקברים בעמק המלכים, הפופולרי ביותר הוא עדיין תותחאמון (KV62). למרות שהוא קטן יחסית ומאז הופשט מרוב אוצרותיו, הוא עדיין מאכלס את אימו של מלך הנער, עטוף בסרקופג מעץ מוזהב. מדגישים נוספים כוללים את קבר הרמיס השישי (KV9) ותותמוס השלישי (KV34). הראשון הוא אחד הקברים הגדולים והמתוחכמים ביותר בעמק, והוא מפורסם בעיטוריו המפורטים המתארים את הטקסט השלם של ספר המערות ההולנדי. האחרון הוא הקבר העתיק ביותר שנפתח למבקרים ומתוארך לערך לשנת 1450 לפני הספירה. קיר הזכוכית מתאר לא פחות מ- 741 אלוהות מצריות, ואילו תא הקבורה כולל סרקופג יפהפה עשוי קוורץ אדום.

הקפידו לתכנן ביקור במוזיאון המצרי בקהיר כדי לראות את האוצרות שהוסרו מעמק המלכים להגנתם האישית. אלה כוללים את רוב המומיות, ואת מסכת המוות המוזהבת האייקונית של תותנקהמון. שימו לב כי כמה פריטים מהקובץ השמור שלא יסולא בפז של תותחאמון הועבר לאחרונה למוזיאון הגדול המצרי החדש הסמוך למתחם הפירמידה בגיזה – כולל מרכבת ההלוויה המרהיבה שלו.

כיצד לבקר

ישנן מספר דרכים לבקר בעמק המלכים. מטיילים עצמאיים יכולים לשכור מונית מלוקסור או מסוף המעבורות בגדה המערבית כדי לקחת אותם לסיור של יום שלם באתרי הגדה המערבית כולל עמק המלכים, עמק המלכות ומתחם המקדש דיר אל-בחרי. אם אתה מרגיש כשיר, שכירת אופניים היא אופציה פופולרית נוספת – אך שימו לב שהדרך עד עמק המלכים תלולה, מאובקת וחמה. אפשר גם לטייל אל עמק המלכים מדיר אל-בחרי או דיר אל-מדינה, מסלול קצר אך מאתגר המעניק נופים מרהיבים של נוף Theban.

אולי הדרך הקלה ביותר לבקר היא עם אחד מספור הסיורים המלאים של חצי יום או חצי יום המפורסמים בלוקסור. טיולי ממפיס מציעים טיול מצוין של ארבע שעות לעמק המלכים, לקולוסי ממנון ומקדש חצ’פסוט, עם מחירים הכוללים הובלה ממוזגת, מדריך מצרים דובר אנגלית, כל דמי הכניסה והמים בבקבוקים שלכם.

מידע פרקטי

התחל את הביקור שלך במרכז המבקרים, שם דגם של העמק וסרט על גילויו של קרטר את קבר תותחאמון נותנים סקירה כללית של מה לצפות בתוך הקברים עצמם. בין מרכז המבקרים לקברים יש רכבת חשמלית קטנה, וחוסכת לכם הליכה חמה ומאובקת בתמורה לשלם מינימלי. שימו לב שיש מעט צל בעמק, והטמפרטורות יכולות לחרוך (במיוחד בקיץ). דאגו להתלבש בקור רוח ולהביא הרבה קרם הגנה ומים. אין טעם להביא מצלמה שכן צילום אסור בהחלט – אך לפיד יכול לעזור לך לראות טוב יותר בתוך הקברים הלא מוארים.

כרטיסים מתומחרים ב -80 לירות מצריות לאדם, בתשלום ויתור של 40 לירות מצריות לסטודנטים. זה כולל כניסה לשלושה קברים (אשר פתוחים ביום). תזדקק לכרטיס נפרד לביקור בקבר הפתוח היחיד בעמק המערבי, KV23, שהיה שייך לפרעה אי. באופן דומה, קברו של תותנקהמון אינו כלול במחיר הכרטיס הרגיל. אתה יכול לקנות כרטיס לקבר שלו ב 100 פאונד מצרי לאדם, או 50 פאונד מצרי לתלמיד. בעבר, כ -5,000 תיירים ביקרו בעמק המלכים בכל יום, ותורים ארוכים היו חלק מהחוויה. עם זאת, אי היציבות האחרונה במצרים חלה ירידה דרמטית בתיירות, וקברים עשויים להיות צפופים פחות כתוצאה מכך.