Skip to main content

שבטי ההרים בתאילנד: The People, שיקולים אתיים, בואנוס איירס

שבטי ההרים בתאילנד: The People, שיקולים אתיים, בואנוס איירס

אם אתה מבקר בצפון תאילנד, במיוחד באזור צ’אנג מאי, תשמע את הביטוי “שבטי גבעה” זרוקים הרבה, במיוחד על ידי סוכני נסיעות מנסים למכור סיורים.

זה לא תמיד ברור מה בדיוק “שבט הגבעה” ( צ’או קאו בתאילנדית) אומר. המונח הגיע בערך ב -1960 והוא מתייחס באופן קולקטיבי קבוצות מיעוטים אתניים המתגוררים בצפון תאילנד. עשרות חברות טיולים / טרקי סוכנויות נסיעות מציעים סיורי שבט גבעה שבה לזרים לטייל או מונעים לתוך ההרים המקיפים לבקר את האנשים האלה בכפרים מרוחקים.

במהלך הביקורים, תיירים לעתים קרובות מואשמים דמי כניסה וביקש לקנות עבודות יד שנעשו על ידי בני מיעוטים אלה. בגלל שמלה צבעונית, המסורתי שלהם צווארם ​​מוארך באופן דרמטי מעוטר טבעות פליז, תת Paduang של העם קארן מ מיאנמר / בורמה כבר מזמן נחשב לאטרקציה תאילנד.

שבט היל

רבים מאנשי שבט הגבעה חצו לתוך תאילנד מן מיאנמר / בורמה ולאוס. שבט גבעת קארן, מורכב מתתי קבוצות רבות, הנחה הוא להיות הגדול; מספרם של מיליונים.

למרות פסטיבלים כמה משותפים בין שבטים הגבעה שונים, לכל אחד מאיתנו יש שפה ייחודית משלהם, מנהגים, תרבות.

ישנן שבע קבוצות שבט הגבעה עיקריות בתאילנד:

  • Akha
  • Lahu
  • קארן
  • המונג (או מיאו)
  • מיאן (או יאו)
  • ליסו
  • Palaung

לונג-צוואר Paduang

האטרקציה התיירותית הגדולה ביותר בקרב שבטי הגבעה נוטה להיות Paduang ארוך צוואר תת הקבוצה (כיאן Lahwi) של עם קארן.

כשראיתי נשים ללבוש ערימות של טבעות מתכת – להציב שם מאז הלידה – על צווארם ​​הוא די מזעזע ומרתק. הטבעות לעוות להאריך את צווארם.

למרבה הצער, זה כמעט בלתי אפשרי למצוא סיור המאפשר לך לבקר “אותנטי” Paduang (צוואר ארוך) אנשים (כלומר, נשים Paduang אשר פשוט לא עונדת טבעות משום שהם נאלצו או משום שהם יודעים שהם יהיו תוכל להרוויח כסף מתיירים שבכך.

אפילו אם אתה מבקר באופן עצמאי, תחויב בתשלום כניסה תלול יחסית להיכנס לכפר “צוואר ארוך” בצפון תאילנד. מעט מאוד דמי כניסה זה נראה מחזיר אותי לאחור לתוך הכפר. אל תצפה תרבותי, נשיונל ג’יאוגרפיק רגע: החלק של התיירים בכפר יכול לגשת הוא בעיקרו שוק אחד גדול עם תושבי רוכלות מלאכת הזדמנויות צילום.

אם אתם מחפשים את הבחירה האתית ביותר, זה כנראה הכי טוב כדי לדלג כל סיור כי מפרסם שבט גבעת Paduang כחלק מהחבילה.

בעיות וחששות אתיים

בשנים האחרונות, בעיות הועלו לגבי אם זה מוסרי לבקר עם שבט גבעה של תאילנד. החששות נובעים לא רק בגלל קשר עם מערב עשוי להרוס התרבויות שלהם, אלא בגלל חלה ראיות הולכות ומצטברות כי אנשים אלה מנוצלים על ידי מפעילי תיירות ואחרים שמרוויחים מזה הפופולריות שלהם בקרב מבקרים. לא הרבה מהכסף שהרוויח מתיירות מחלחל אל הכפרים.

יש מי שכינה טרקי שבט גבעה כמו ביקור “גן חיות אנושיות,” איפה את הנושאים לכודים למעשה בכפרים שלהם, נאלצים ללבוש בגדים מסורתיים ושלמו כסף קטן עבור זמנם. ברור, זה אחד קיצוני, ויש דוגמאות של כפרי שבט גבעה שאינו עונה על התיאור הזה.

מצוקתם של מיעוטים אתניים אלה בתאילנד נעשית יותר מסובכת בשל העובדה כי רבים הם פליטים שאין להם אזרחות תאילנדי והם ובכך כבר לשוליים אנשים עם זכויות מוגבלות כמה אפשרויות או אפיקים לפיצוי.

ביקורי היל שבט אתיים

כל זה לא אומר שזה בלתי אפשרי לבקר בכפרים בצפון תאילנד בצורה אתית. זה אומר כי תיירים שרוצים “לעשות את הדבר הנכון” פשוט צריך להיות קצת מתחשב על סוג של הסיור הם הולכים על ולחקור התיירנים המובילים הביקור שבט הגבעה.

באופן כללי, את הסיורים הטובים ביותר הם אלה שבהם אתה הולך בקבוצות קטנות ולהישאר בכפרים עצמם. homestays אלה הם כמעט תמיד מאוד “מחוספס” על פי אמות מידה מערביות – מתקני דיור ושירותים בסיסיים מאוד; רבעונים שינה הם בדרך כלל רק שק שינה על הרצפה של חדר משותף. עבור נוסעים המעוניינים תרבויות אחרות ומחפשים הזדמנות לתקשר עם אנשים בצורה משמעותית, סיורים אלה יכולים להיות בסופו של דבר מאוד מתגמל.

זוהי דילמה ישנה למטיילים עדיין הנושא לויכוח רב: לבקר שבטי גבעה בגלל האנשים בכפרים ישירות להסתמך על תיירות, או לא לבקר להימנע לקידום הניצול שלהם. מכיוון רבים מבני שבטי הגבעה שלא הוענקו להם אזרחות, האפשרויות שלהם לפרנסה הם בדרך כלל רזה: חקלאות (לרוב לוכסן-ו-כווייה בסגנון) או תיירות.

חברות תיירות מומלצות

חברות תיירות אתיות להתקיים בצפון תאילנד! הימנע התומכים שיטות עבודה פסולות על ידי עושה קצת מחקר לפני בחירת חברת טרקים. הנה כמה חברות סיור בצפון תאילנד:

  • Eagle House (מצ’יאנג מאי)
  • Akha Hill House (מ צ’יאנג ראי)