Skip to main content

4 Popüler Tay Erişte Yemekleri

4 Popüler Tay Erişte Yemekleri
Pad thai olarak dünya çapında bir üne sahip olduğunu go-Tay restoranlarda – klasik varsayılan Abdülmecid yüce popüler Tay makarna yemekleri arasında.

Birisi Tay gıda gidiş bahseder zaman tampon Tay en sık akla gelen budur. Sonra bu eşsiz lezzet ve doku için istek başlar. Erişte delilik nihayet bir düzeltme elde edene de ayarlar.

Fakat bekle! Pad thai Tay şehriye seçenekler arasında şampiyon olabilir ama bazı lezzetli mükemmel-ve-alternatifler vardır. masada bir dahaki sefere herkes zamanki sıralayarak fix your repertuarınızı genişletmek için bu lezzetli yemekler biri için gözle düşünün.

Not: Veganlar dikkat – Tayland’da makarna yemekleri çoğu yumurta ve muhtemelen içerirler, etsiz hazırlanacak yemek için sormak bile nam pla (balık sosu) ya da nam adam hoi (istiridye sosu).

1. Tampon Kee Mao (sarhoş erişte)

Ayrıca sözde “sarhoş erişte,” ped kee mao Tayland’da popüler bir tavada makarna yemektir. Mao çok fazla Chang veya Singah içmeden Tay dilinde “sarhoş” Ancak çanak kesinlikle zevk anlamına gelir. Senin ped kee mao otantik baharatlı hazırlanmıştır Ama eğer Tayland’ın büyük üç bira seçimler birini isteyebilirsiniz!

tampon Tay gibi yukarı doğru erişte beklemeyin ya da hayal kırıklığına sona erebilir. Hem pirinç erişte uygulanması, fakat yastık kee Mao ve genelde geniş erişte yerine tampon Tay kullanılan tanıdık bir genişliği kullanılarak hazırlanır. erişte bir lastik, sakız yapısı oluşturma, aynı zamanda şaşırtıcı bir şekilde kalındır.

Kutsal fesleğen Birçok bitkisel tatlandırıcı sağlamaktadır; bir bağımlılık lezzet soya sosu, balık sosu, sarımsak, biber ve harmanın bol.

Tampon kee Mao genellikle brokoli, havuç, bebek mısır, biber ve fasulye filizi gibi sebzeler ile hazırlanır. protein için, tofu, domuz, tavuk, sığır eti veya deniz ortak seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz.

Öyleyse neden adı “sarhoş erişte”? Bir koşu teorisi çanak sık sık bir yerden diğerine değişir yüzünden olduğunu ileri sürmektedir; şefler onlar geriye ne sebze atmak. munchies sahip birisi bir gece geç dışarı döneceğini nasıl düşünün ve kullanılabilir ne olursa olsun birlikte savurma tarafından yemek doldurma, bir doğaçlama yapmak!

Tüm popüler Tay makarna yemekleri olduğu gibi, farklı atılmış kendi yorumlarını var. Eğer ped kee Mao sipariş Genel olarak, normalden daha fazla sebzeli baharatlı bir, dolgu yemek bekliyoruz.

2. Pad Bkz Ew

Sıkça Tayland’da halk tarafından zevk, ped bkz ew tampon Tay için popüler bir alternatiftir. Gezginler tampon Tay keyfini çıkarırken, halk genellikle ped ew bkz keyfi yakın oturdu edilir. Her iki yemekler pirinç şehriye, pedin lezzet ve doku uygulanmakla birlikte ew ped Tay büyük ölçüde farklıdır bkz birçok benzerlik beklemeyin.

Bu çanak’ın adaşı “sarhoş erişte” biraz daha az heyecan verici – ped ew basitçe anlamına gelir bkz “soya sosu kızarmış.” Menülerde görülen diğer uyarlaması yapılmıştır dahil ped sae ew , ped Siew ve hatta ped si-io .

ped ew, geniş, çiğnenebilir pirinç eriştesi koyu (kalın) ve ışık soya sosları ile esas olarak sarımsak, kuru tavada edilir bkz hazırlamak. Hazırlık pedi hafif yanmış veya kömürleşmiş tat EW bkz açıktır; Bu amaçla yapılır. Teknikte uzman bir pişirme tava kuyusu wields ve “kömürleşmiş” ve “yanık” kenar itme ancak aşırıya olmayan ayırma ince bir çizgi boyunca dans.

Zevke Çin ilham belirgindir; Bu Tayland’ın eşdeğer çağrı Char kway teow – favori sokak gıda Malezya ve Singapur’da kutladı.

Ve sadece Penang Char kway teow arabaları gibi, Tayland’da bazı sokak arabaları sadece ustaca hazırlanmış ped ew bkz hizmet veren ve başka hiçbir şehriye teklifleri tarafından seçimler filo arasından sıyrılmak.

pedin Otantik versiyonları ew Çin sarımsak var ama ped kee mao daha az sebze içeren eğilimindedir bkz. Genellikle çok baharatlı hazır değil. O Tamam, her zaman masada kendi baharat ekleyerek ısıyı açabilirsiniz.

popüler Tayland makarna yemekleri çoğu gibi yumurta varsayılan olarak dahil edilir. et için, halk genellikle domuz tercih – domuz bir kez kabul edildi olarak çanak uydurma “Çinli et.” Turistler genellikle … varsayılan … bunun için tavuk bekleyin.

3. Rad Na

Bu popüler erişte yemek bazen hoş olmayan şekilde çevirilir edilir sıçan na , ama merak etmeyin: kemirgen olağan maddelerden biri değil.

Rad na , aynı zamanda şu şekilde görülen domuz yağı na veya Na lat menüler, rengi genellikle kahverengi veya bulutlu kalın yumurta sos geniş pirinç erişte ile hazırlanır. Bu popüler Tay şehriye çanak nedeniyle soupy tutarlılık tüm diğerlerinden öne çıkmaktadır. Erişte “ıslak”-karıştırın kızarmış ve yumurta, sarımsak ile yapılan bir tatlı, tuzlu, viskoz, yağlı sos ile sızma bu şekilde sunulduğu ve tapyoka nişastası ile kalınlaşmış edilir.

Basitçe söylemek gerekirse, aşk veya olacak sos “sümüklü” tutarlılık hate; denemek insanlar arasında herhangi orta yol nadiren vardır. Ama bir şey kesin: erişte ve ek sos marka kalınlığı normalden fazla seçenek doldurma na rad.

Kenara biraz karabiber uygulamaya koymanın genellikle çok baharatlı değil na rad. Sirke veya bazı doğranmış chilis eklemeyi düşünün prik nam pla halk karşı ve tatlılık iltifat gibi (baharatlı balık sosu).

Bazı insanlar sos tutarlılık şikayetçi olsa da bu doyurucu yemeğin bulunan tatlar (eğer biber eklerseniz), diğerleri şeker, tuz ve baharatlı kombinasyonu seviyorum.

Rad na başka Çinli esintili şehriye yemektir. Bangkok Chinatown bunun için etrafa deneyin na rad en otantik yorumlamalar bulmak için.

Garip bir not: Rad na ait Laos’ versiyonu olarak adlandırılır na domuz yağı – ne yazık ki bazı yolcuları kaygan, yapışkan erişte dokusunu tanımlayan yol takviye.

4. Yam Wun Sen (Cam Erişte Salata)

Bazen – aslında, genellikle – Tayland’da hava bir buhar verme, tavada şehriye çanak için çok sıcaktır. Ve bazen en tavada pilav ve makarna yemekleri kullanılan yağın kaçmaya ihtiyacı hisseder. Cam erişte ( yam wun sen) kurtarmak için!

Bir şey tamamen farklı, baharatlı cam erişte genellikle soğutulmuş, sağlıklı salatası yapılır. İstemediğinizi Ayrıca, keskin küçük yeşil ve kırmızı biber ile karıştırılmış çok baharatlı olabilir.

Cam erişte bazen “selofan erişte” (onların daha endüstriyel sondaj adıyla adlandırılır sen wun Tay dilinde) ama ertelemeye yoktur. Genellikle fasulye mung, nişastadan yapılan çok ince, iplik benzeri, saydam erişte bekliyoruz. Cam erişte da her yerde görülen kızarmış yumurta rulo sonuna kadar.

rad na makarna yemekleri en ağır ise, cam şehriye salatası hafifidir. Eğer daha az dolgu nişasta ve tabak başka ne olursa olsun daha yiyorsanız gibi hissedeceksiniz.

Cam şehriye salatası limon suyu, balık sosu, sarımsak ve bazen zencefil ile görmüş. Hafif erişte ile birlikte, bu ham salata doğranmış soğan ve domates ile servis edilir. Kıyılmış et ve deniz en popüler iki seçenek vardır.

Not: cam erişte kaynağını bilmeden yararlıdır. Ne yazık ki, Çin’de üretilen bazı varyantlar saydamlığını oluşturmak için sert, endüstriyel kimyasallar kullanılarak yapılır.

You may also like