Alkolsüz İçecekler Mısır’da deneyin için

Posted on

Mısır alkole yabancı değil: tümü, bira antik firavunların zamandan beri orada demlenmiş sonra. Ancak, öncelikle Müslüman Modern Mısır’da, alkol satışı ve tüketimi ağır dışında lüks turistik otel ve kuruluşlar kısıtlanmıştır. örneğin, yerel bir restoranda geleneksel bir yemek için otur ve neredeyse kesinlikle menüsünde herhangi bir alkollü seçenek olmayacaktır. Neyse ki, Mısır bereketli Nil Deltası’nda yetişen egzotik meyveler en iyi şekilde birçoğu alkolsüz alternatifleri, etkileyici bir dizi vardır.

Shai (Çay)

Alkolsüz İçecekler Mısır'da deneyin için

Yerel olarak bilindiği gibi çay veya shai, Mısır sosyal kültürünün bir dayanak noktası olduğunu ve ne olursa olsun dışarısı ne kadar sıcak bir gün boyunca tadını edilir. Yapraklar bir çay poşeti İngiliz tarzı demlenmiş veya kaynama suyuna gevşek eklenir. varsayılan stil size süt eklemek isterseniz şeker veya shai bil-haleeb atlamak istiyorsanız eğer öyleyse dakika gayr Sukar isteyecek, siyah ve tatlıdır. Shai bil-na’na veya taze demlenmiş nane çayı, siyah çay için popüler bir alternatif olduğu; olarak Helba, ezilmiş çemen otu tohumu yapılan bir infüzyondur. İkinci kan şekeri ve kolesterol seviyelerini düşürmek için yeteneği dahil olmak üzere birçok sağlık faydaları vardır.

Meyve suyu

Nil Nehri hayat veren sular egzotik meyve inanılmaz bolluk büyümesini destekler. Sonuç olarak, meyve suyu standları Kahire ve İskenderiye gibi Mısırlı şehirler ve yerel restoranlarda genellikle baskın içki menüsü taze sıkılmış meyve suları her yerde bulunmaktadır. Popüler tatlar limon, muz, guava, mango ve çilek sayılabilir. şeker kamışı suyu (asab) veya demirhindi suyu (tamrhindi) için daha egzotik tat, opt için. Eski Yukarı Mısır’da genelinde geniş tarlaları yetiştirilen preslenmiş şeker kamışından elde edilen ve doğal olarak tatlı lezzet rağmen düşük glisemik indeksi vardır. Demirhindi suyu daha ekşi ve mükemmel antioksidan özellikleri vardır.

Mowz bil-Lavan (muz yüzlü)

Muz en az 10 yüzyıldan beri Mısır’da ekili ve mowz bil-Laban star madde, düzenli meyve suyu üzerinde popüler bir büküm vardır edilmiştir. süt, şeker veya bal, su ve buz ile harmanlanmış taze muz yapılmış, bu içecek aslında bir yüzlü olduğunu. Jawafa bil-laban takasları guava servisi için muz ve guava tohumlarını çıkarmak için bir germe aşaması gerektirdiğini aynı tarifi üzerine başka bir ortak almaktır. Esasen, sürece restoran ya da sokak durak stokta bunu olduğu gibi, herhangi bir meyve tercih ne olursa olsun lezzet yüzlü yapmak için ikame edilebilir.

Ahwa (Kahve)

En popüler Mısırlı kahve ahva olarak bilinen kalın, güçlü, Türk tarzı karışımdır. Daha sonra, (yerine filtre edilmesi) hizmet önce gerekçesiyle fincan altına çökelmeye bırakılır, sıcak su ile iyice öğütülmüş kahve tozu ve şeker karıştırılmasıyla yapılmış. kahve telvesi rahatsız olur fincan karıştırma beri sunulduktan sonra, Bu nedenle, şeker ekleyebilirsiniz olamaz. Bu nedenle, zaman sipariş onu nasıl tatlı belirtmek emin olun. Ahwa espresso tarzı fincanda sunulduğu ve yudumlarken içindir. Eğer daha Batılı bir tat tercih ederseniz, Nescafe, markası ne olursa olsun hazır kahve her türlü geniş bir dönem için sorun.

Karkadai (Hibiscus Çay)

Bu inanılmaz egzotik çay o Instagram yem harika görünen bir ayırt edici kızıl rengini veren ebegümeci çiçeği tomurcukları kullanılarak kaynatılır. Uzak bir son eğilimden Ancak karkadai firavunların favori içeceği olduğuna inanılan ve geleneksel düğün kutlamalarında gelin ve damat tost için kullanılır. Yaz aylarında soğutulmuş veya kışın sıcak servis edilebilir. C vitamini, karkadai önler hipertansiyon, düşürür, kan basıncı, yüksek sindirimi ile kan şekeri düzeylerini ve yardımcıları azaltır. Düzenli içme östrojen bazlı doğum kontrol etkinliğini zayıflatacağını: dikkat edilmesi gereken bir yan etkisi yoktur.

Sobia (Hindistan Cevizi Milkshake)

Diğer bir popüler Ramazan içecek, sobia harmanlanmış hindistan cevizi, süt, pirinç nişastası, şeker ve vanilya yapılmış kalın ve kremsi bir içecektir. Bu bir erimiş, batı tarzı vanilya milkshake benzer tadı ve çocuklarla özellikle popüler. En iyisi Mısır genelinde suyu mağazalar ve kafeler bulunur, soğutulmuş sunulan ve ayrıca işaretlenmemiş plastik şişelerde sokak satıcıları tarafından satılır. Sobia etkili susuzluk söndürücü olup günde o Ramazan ayında sadık enerji verdiği için olduğu gibi Mısır’ın antik yerleri ziyaret geçirdi sonra yorgun turist canlandırılması için iyi gibidir.

Sahlab

Orchis mascula orkide kurutulmuş ve ezilmiş yumru yapılmış, sahlab tarihleri ​​Osmanlı’da genelinde Roma döneminden ve sonraki yayılmasına desteklediğini eski bir gelenektir. süt ve susam tohumu ile harmanlanmıştır, ‘s yarım içecek, yarısı-tatlı bir koyu kıvama sahiptir. Sahlab iyi sıcak servis edilir ve sıcaklıklar 50 derece Fahrenheit altına düşer zaman özellikle kış aylarında aranır. garnishings sonraki bir kuruluş farklılık karşın, Mısır’da genelinde kafelerde bölümünde olduğunu göreceksiniz. hindistan cevizi ve doğranmış kuru kayısı da lezzetli olmasına rağmen, geleneksel soslar, fıstık veya ceviz ve tarçın doğranır.

Qamar al-Din (Demlenmiş Kayısı Suyu)

adı qamar el-dın içki sık sık Ramazan her günün sonunda hızlıca kırmak için kullanılan bu yana uygundur “dinin ay” olarak çevirir. Daha sonra, bir ateşte kayısı ve şeker kaynar ahşap süzgecinden onları zorlayarak ve güneşte levhalar halinde kurumaya bırakılarak yapılan sırayla olduğunu kuru kayısı deri bir tür kullanılarak demlenmiş edilir. yaprak rehidrasyonu için gereken sıvı eklenir. Bu gülsuyu, portakal çiçeği suyu, portakal suyu, hatta sade su olabilir. Her iki şekilde de, içmek şeker ve elektrolit güçlü doz sağlar; dini oruç uzun bir günün ardından enerji geri yüklemek için mükemmel.

Fayrouz

ülkenin ilk aromalı malt içeceği olarak 1997 yılında başlatılan Fayrouz Mısırlı bira şirketi Al Alhram bir ürünüdür. Bir köpük kafası, zengin altın rengi ve malt aromasıyla aslında bir alkolsüz bira (ve baştan kesinlikle hiçbir alkollü içeriğe sahip olmasından Helal statü sayesinde elde etmek için dünyada ilk olduğunu ) demleme süreci sona erer. harmanlanmış malt, gerçek meyve ve köpüklü suyun yapılmış, Fayrouz farklı tatlar çeşitli gelir. Elma orijinal vardı; şimdi diğerleri arasında ananas, şeftali ve armut seçebilirler. Bu koruyucu, yapay renkler ve tat vericilerin serbesttir.

Yansoon (Anason Çayı)

Yansoon veya anason çayı, anason tohumu öğütme ve kaynar su da batırılması ile elde edilir. Servisten önce, çay gergin olmalıdır ve size tatlı bir lezzet isterseniz şeker veya bal katmaya seçebilir. Genel tadı meyan kökü benzer. Yansoon genellikle sıcak veya oda sıcaklığında ya da zevk. Böyle şişkinlik, gaz, hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim iyileştirilmesi rahatsızlıkları ile ilişkilendirme. Bu nedenle, büyük bir yemekten sonra anason bir bardak çay içmek için yaygındır. Yansoon da bulantıyı azaltabilir ve menstrüel kramp hafifletmeye yardımcı olabilir.