Skip to main content

Chiang Mai Wat Chedi Luang: The Complete Guide

Poznaj historię i beauy Wat Chedi Luang w Chiang Mai

Chiang Mai Wat Chedi Luang: The Complete Guide

Wat Chedi Luang jest jednym z najbardziej godnych uwagi atrakcji Chiang Mai, a także jedna z najważniejszych świątyń w mieście. „Luang” oznacza duże w północnej Tajlandii i dialekcie nazwa jest apt dla rozległym terenie, gdzie świątynia siedzi. Czy jesteś w Chiang Mai na kilka dni lub dłuższy pobyt, to warto poświęcić czas podróży odwiedzić świątynię. Czytaj dalej, za wszystko, co musisz wiedzieć o uzyskanie Wat Chedi Luang i czego się spodziewać, kiedy jesteś tam.

Historia

Wat Chedi Luang został zbudowany w latach 14. i 15. wieku oraz w czasie byłby najbardziej imponująca świątynia w Chiang Mai. Pozostaje jednym z najwyższych świątyń w mieście, ale jednocześnie szczytem Chedi (pagody) wzrósł ponad 80 metrów (dobrze ponad 260 stóp) w powietrze.

Duża trzęsienie ziemi (lub armata ogień istnieją sprzeczne rachunki) zasadniczo uszkodzony Chedi i obecnie mierzy około 60 metrów (197 stóp) wysokości. Wat Chedi Luang jest również znana raz Obudowa Szmaragdowego Buddy, jednego z najważniejszych zabytków sakralnych w Tajlandii. Został on przeniesiony do Wat Phra Kaew (Świątynia Świtu) w Bangkoku w 1475 roku, ale jest teraz replika jade mieści się w świątyni, która została podana do miasta jako dar od tajlandzkiego króla w 1995 roku z okazji 600- rocznica chedi.

Projekt renowacji przez UNESCO i japoński rząd w 1990 pracował w kierunku przywrócenia świątyni, aby niektóre z jego dawnej świetności, ale głównym celem było ustabilizowanie witrynę, aby zapobiec dalszym szkodom. Wierzchołek chedi nigdy nie została odbudowana, ponieważ nie było jasne wyobrażenie, co to początkowo wyglądało przed zniszczeniem.

Co zobaczyć

Ponieważ teren Wat Chedi Luang są dość duże, istnieje wiele zobaczyć na wizytę. Najbardziej widocznym elementem tutaj jest, oczywiście, ogromny chedi że dominuje nad okolicą i jest imponująca i zdjęcia godne miejsce. Podstawa chedi ma pięć Słoń rzeźby na południowej stronie, a wszystkie cztery boki chedi mają duże schody, które są obwarowane nag (węże) dając strukturę dokumentu mityczną atmosferę. W górnej części klatki schodowe są małe nisze zawierające kamienne wizerunki Buddy, choć w niszy po wschodniej stronie chedi gdzie jest replika Szmaragdowego Buddy został umieszczony.

Na terenie świątyni znajdują się także dwa viharns (sanktuaria czy sale modlitewne), których większych domach piękne stoi posąg Buddy znany jako Phra Chao Attarot. Oprócz głównego Viharn i chedi, tereny świątynne zawierać mniejszy budynek, w którym znajdą Państwo Buddha i inny budynek zawierający filar miasta (Sao Inthakin), uważana przez mieszkańców, aby chronić miasto.

Wat Phan Tao, kolejna świątynia, leży również na podstawie Wat Chedi Luang. Natomiast znacznie mniejszy niż jego ogromnego sąsiada, pięknie rzeźbione teak świątynia jest warte obejrzenia, jeśli jesteś już planuje sprawdzić Wat Chedi Luang. Spokojny złoty Budda w głównej sali modlitewnej i małym ogrodem wokół powrót są pasemka.

Jak można robić

Jest to stosunkowo łatwe do odwiedzenia Wat Chedi Luang ponieważ to znajduje się w obrębie murów starego miasta i blisko do innych głównych świątyń, jak również wiele gościnnych i kawiarni. Świątynia jest otwarta codziennie od 8 rano do 5 po południu, a gdy kiedyś swobodnie wejść, opłata za wejście jest teraz 40 THB dla dorosłych i 20 dla dzieci (bezpłatnie dla mieszkańców).

Świątynia znajduje się na Prapokklao Road, która biegnie z północy na południe wzdłuż centrum starego miasta, pomiędzy Chiang Mai Gate i Changpuak Gate. Główne wejście znajduje się naprzeciwko droga Prapokklao, na południe od drogi Ratchadamnoen. Gdy jesteś w starej części miasta, świątynia powinna być łatwa do wykrycia, ponieważ chedi jest jedną z najwyższych budowli w Chiang Mai. Wszelkie songthaew (czerwone ciężarówki, które działają jako wspólne taksówki) można dostać się do świątyni w obrębie starego miasta około 30 THB za osobę.

Podobnie jak w przypadku każdej innej świątyni w mieście, należy pamiętać, aby ubierać szacunkiem, co oznacza, ramiona i kolana powinny być przykryte.

Najważniejsze

Imponujący chedi jest atrakcją samą w sobie, jak to jest majestatyczny stojącego Buddy w głównej sali modlitewnej. Ale po prostu chodzenie po terenie świątyni sprawia przyjemne popołudnie w połączeniu z większą eksplorację uroczego starego miasta Chiang Mai i wielu innych świątyniach.

Turyści powinni również rozważyć udział w codziennych rozmowach mnichów, które zdarzają się w Wat Chedi Luang. Między 9 rano a 6 po południu codziennie można zobaczyć mnichów czekających na północnej stronie terenów świątynnych, którzy są dostępne do rozmowy. Czaty są zazwyczaj z początkujących lub młodszych mnichów i rozmowy to win-win: Mnisi dostać ćwiczyć swój angielski, a dostać się do dowiedzieć się więcej o kulturze tajskiej i buddyzmu.

You may also like