Chrám Kom Ombo, Egypt: Chrám krokodíla Boha Sobeka

Posted on

Chrám Kom Ombo, Egypt: Chrám krokodíla Boha Sobeka

Horné egyptské mesto Kom Ombo sa za vlády ptolemaijských kráľov rozrástlo na veľkosť, čím sa z neho stalo hlavné mesto Ommbitského kráľovstva, a vybral ho ako miesto pre dvojitý chrám, ktorý sa teraz nazýva Chrám Kom Ombo. Chrám je postavený na východnom brehu rieky Níl na východisku, ktorý sa kedysi navštevoval vyhadzovaním krokodílov. Je jedinečný v tom, že má dva rovnaké vchody, dva prepojené haly hypostýly a dvojčatá svätyne určené dvom rôznym bohom; Sobek a Horus starší. Pozdĺž hlavnej osi je dokonale symetrický a jej zvyšné steny a stĺpy sú prvým starobylým pohľadom, ktorý pozdravil nilské krížniky cestujúce na sever z Asuánu do Luxoru.

História chrámu Kom Ombo

Existujúci ptolemický chrám bol datovaný starším chrámom postaveným na rovnakom mieste za vlády faraóna Thutmosea z 18. dynastie. Z tohto chrámu zostali iba pieskovcové dvere zabudované do jednej zo stien súčasnej štruktúry. Chrám Kom Ombo, ako ho poznáme dnes, bol postavený na príkaz kráľa Ptolemaia VI. Philometora, ktorý žil v rokoch 186 – 145 pnl. Jeho nástupcovia pridaní do chrámu a mnohé z jeho prepracovaných reliéfov sa pripisujú kráľovi Ptolemaiu XII. Neosovi Dionýsovi, otcovi kráľovnej Kleopatry VII.

Západná polovica chrámu je zasvätená Sobeku, bohu krokodílov plodnosti. Starí Egypťania ho uctievali, aby zabezpečili plodnosť ľudí i plodín a aby sa chránili pred krokodíly v skutočnom živote žijúcimi v rieke Níl. Východná polovica chrámu je venovaná Horovi staršiemu, jednému z najstarších bohov v egyptskom panteóne. Bôh tvorcov, Horus, je obyčajne zobrazený s hlavou sokola. V priebehu storočí bol chrám poškodený záplavami riek, zemetraseniami a lupičmi, ktorí využívali jeho kamene na ďalšie stavebné projekty.

Posledné objavy

Koncom 19. storočia bol chrám Kom Ombo obnovený spolu s mnohými ďalšími starými pamiatkami francúzskym riaditeľom starožitností Jacquesom de Morganom. Dodnes poskytuje fascinujúce archeologické objavy. V roku 2018 odhalil projekt odvádzania podzemnej vody z chrámu veľkolepú sochu piesočnatej sfingy a dve pieskovcové stelae. Jeden zobrazuje kráľa Ptolemaia IV spolu so svojou manželkou a triádou bohov, zatiaľ čo druhý zobrazuje oveľa staršieho kráľa Setiho I., ktorý stojí pred Sobkom a Horom starším.

Je možné (aj keď ešte nebolo potvrdené), že posledná menovaná pochádza z chrámu Thutmose III.

Zaujímavosti

Vaša návšteva v chráme Kom Ombo sa začína v nádvorí, kde sú zreteľne viditeľné zvyšky dvojitého oltára a trojstrannej kolonády. Vo vnútri sa vnútorná a vonkajšia hala hypostyle môže pochváliť 10 stĺpmi, všetky s vynikajúcou vyrezávanou dlaňou alebo kvetinami. Kamkoľvek sa pozriete, sú do steny, stropu a samotných stĺpov vytesané nádherné reliéfy. Niektoré si stále zachovávajú stopy svojej pôvodnej farby. Reliéfy zobrazujú hieroglyfy, božstvá, králi a kráľovné a niekoľko rímskych cisárov (vrátane Trajana, Tiberia a Domitiana).

Medzi pozoruhodné reliéfy, ktoré si treba dávať pozor, patrí predstavenie Ptolemyho XII Neos Dionysos Horusovi staršiemu; korunovanie Ptolemaia XII dvojitou korunou Horného a Dolného Egypta, čo znamená zjednotenie národa; a súbor toho, čo sa javí ako chirurgické nástroje na zadnej stene vonkajšieho priechodu chrámu. Hovorí sa o úlohe chrámu ako miesta liečenia miestnych obyvateľov, z ktorých mnohí nechali svoje vonkajšie graffiti na vonkajšej stene. V areáli nájdete tiež svätyňu zasnúbenú pre Hathor, pôrodný dom a bazén, v ktorom boli kedysi chované posvätné krokodíly.

Viac informácií o úlohe, ktorú títo plazi zohrávali v životoch a viere staroegyptských Egypťanov, nájdete v neďalekom múzeu krokodílov. V jeho klimatizovaných izbách je umiestnená zbierka mumifikovaných krokodílov nájdených v krypte chrámu, ako aj niekoľko zaujímavých antických rezbárskych diel.

Ako navštíviť

Ak plánujete plavbu po Níle, chrám Kom Ombo bude takmer určite zaradený ako zastávka na vašej trase. V opačnom prípade vyhľadajte podobné jednodňové zájazdy s Memphis Tours (s odletom z Asuánu) alebo tento s Nile Holiday (s odletom z Luxoru). Obe tieto túry kombinujú vašu návštevu Kom Ombo s prehliadkou úžasne zachovaného chrámu Horus v Edfu. Prehliadky zvyčajne zahŕňajú vyzdvihnutie hotela, dopravu, vstupné do chrámu a služby anglicky hovoriaceho egyptologa, ktorý vám môže presne povedať, na čo sa práve pozeráte. Toto sú celodenné zájazdy, preto skontrolujte, či je zahrnutý obed, a ak nie, prineste si vlastný. Ak skúmate Egypt pomocou požičovne automobilov, je tiež možné ísť autom do Kom Ombo sami.

Vstupenky do chrámu Kom Ombo sa účtujú za LE80 za dospelého (približne 5 USD) a stránka je otvorená každý deň od 9:00 do 17:00.