Filae tempļu kompleksa izpēte: apmeklētāju ceļvedis

Posted on

Filae tempļu kompleksa izpēte: apmeklētāju ceļvedis

Philae tempļu komplekss ir viens no Ēģiptes aizraujošākajiem senākajiem apskates objektiem. Sākotnēji tā atradās Filae salā – svētā vietā ar savienojumiem ar Isisas kultu, kas datēts tūkstošiem gadu. Pašreizējo tempļu kompleksu sāka 30. dinastijas faraons Nektanebo I, un to pievienoja sekojošo grieķu, romiešu un bizantiešu periodu valdnieki.

20. gadsimta sākumā pēc Asuānas zemā aizsprosta celtniecības komplekss tika daļēji appludināts. Vēlāk plāni par otro aizsprostu lika UNESCO uzsākt glābšanas projektu, kura laikā tempļi tika pārvietoti uz augstāku zemi kaimiņos esošajā Agilkia salā. Mūsdienās komplekss turpina ieskaidrot tūristus tāpat kā gadsimtiem ilgi.

Komplekss senatnē

Tika uzskatīts, ka Philae sala, kas atradās Nīlas upes kataraktā, bija viena no Senās Ēģiptes dieva Osirisa apbedījumu vietām. Ēģiptieši un viņu nūbiešu kaimiņi to uzskatīja par svētu viņa sievai Isis, un arheologi ir atraduši pierādījumus, ka tempļi, kas godina Isisu, salā pastāvēja vismaz no 6. gadsimta pirms mūsu ēras. Mūsdienās vecākā saglabājusies būve – Isisas templis – datēta ar Nektanebo I laiku, kurš valdīja aptuveni 380-362 BC. Viņš bija Ēģiptes faraonu pēdējās dzimto dinastijas dibinātājs.

Tempļu kompleksu Ptolemaic un Romas valdnieki pievienoja līdz 3. gadsimtam AD, un tā bija svētceļojumu vieta Isis kulta sekotājiem ilgi pēc kristietības ierašanās Ēģiptē. Faktiski tempļi tika slēgti vai atkārtoti izvietoti kristīgai lietošanai tikai 6. gadsimtā pirms mūsu ēras, padarot Filae tempļu kompleksu par vienu no pēdējām valsts pagānu pielūgsmes vietām. Viktorijas laikmetā Fila bija viens no populārākajiem Eiropas tūristu galamērķiem ar aizraušanos ar ēģiptoloģiju, un šodien tā joprojām ir Nīlas kruīzu uzmanības centrā.

Pārvietošanas projekts

1902. gadā Asvānas zemā aizsprosta celtniecība izraisīja Filajas salas un tās tempļu kompleksa lielo daļu gada. Tūristi varēja izpētīt ar airu laivu daļēji nogrimušās drupas, un tempļa pamati tika nostiprināti, lai palīdzētu viņiem izturēt ikgadējos plūdu postījumus. Tomēr ķieģeļi tika iegravēti ar upes nogulumiem, un tempļa pasakaino reljefu krāsas tika mazgātas. Kad 1954. gadā tika atklāti Asuanas augstā aizsprosta plāni, kļuva skaidrs, ka Filae sala drīz tiks pilnībā iegremdēta – un tās senie dārgumi zaudēti uz visiem laikiem.

Tā rezultātā UNESCO 1960. gadā uzsāka savu starptautisko kampaņu Nubijas pieminekļu glābšanai. Projekta laikā tika izrakti un reģistrēti simtiem vietu un atgūti tūkstošiem artefaktu, kas drīz pazudīs zem ūdens. Tā arī plānoja pārcelt vairākus no reģionam svarīgākajiem tempļiem – tostarp Abu Simbeli (kas atrodas Nasera ezera krastā) un Filae tempļu kompleksu. Filaē tika uzbūvēts zārka aizsprosts, lai upes ūdens paliktu līcis, kamēr pieminekļi tika tīrīti, izmērīti un demontēti.

Templis un tam pievienotās svētnīcas un svētnīcas tika pārvietotas pa ķieģeļiem uz tuvējo Agilkijas salu un cītīgi rekonstruētas uz augstākas zemes. Autentiskuma vārdā Agilkia pat tika labiekārtota, lai atbilstu tempļa sākotnējam uzstādījumam Filae salā.

Isisas templis

Mūsdienu tūristi ierodas ar laivu un sāk savu ekskursiju uz Isisas tempļa vecāko daļu, Nektanebo kiosku. Ieeju galvenajā templī sargā Pirmais pilons – 18 metrus augsti monumentālie vārti, kas izrotāti ar neticamiem atvieglojumiem. Šie atvieglojumi tiek attiecināti uz dažādiem dažādiem faraoniem un Ptolemaju karaļiem, un tie ietver slaveno Ptolemaja XII Neosa Dionisoša attēlojumu, kas izvieto pretinieku pulku. Parādās arī Isis, Horus of Edfu, Hathor un dažādi citi Ēģiptes panteona dalībnieki.

Pēc pirmā pilona iziešanas apmeklētāji atrodas tempļa priekšnamā. Kolonādes abās pusēs nodrošina ieeju dažādās istabās, ieskaitot Dzimšanas māju. Šī intriģējošā ēka bija veltīta Isisai par godu viņas dēla Horusa dzimšanai, un tajā ir atvieglojumi, kas attēlo ainas no piekūņa galvas dieva bērnības. Agrāk faraoni šeit veica rituālus, lai atzīmētu Isis leģendu (kas ietvēra viņu pašu nolaišanos no Horusa, tādējādi leģitimējot viņu dievišķās tiesības valdīt).

Otrais pilons ved iekšējā tempļa priekštelpā. Tajā ir astoņas lieliskas kolonnas, bet sienās izgrebtie koptu krusti parāda, kā templis Bizantijas laikmetā tika pārveidots par kristiešu pielūgsmes vietu. Aiz vestibila atrodas svētnīca, kur granīta svētnīcās savulaik bija zelta Isisa statuja un bariņš, pa kuru tas ceļoja. Kopš tā laika tie ir pārvietoti uz Parīzes un Florences muzejiem.

Citas ievērojamas ēkas

Lai gan Isisa templis ir galvenā kompleksa pievilcība, ir virkne citu vērtīgu pieminekļu. To skaitā ir Hathoras templis, kuru uzcēla Ptolemaja ķēniņi Filometors un Euergetes II, un kuru vēlāk pievienoja imperators Augustus. Hadriāna vārtos ir reljefi, kurus pasūtījuši Romas imperatori Hadrians, Markuss Aurēlijs un Lucijs Veruss; savukārt nepabeigtais, taču nenoliedzami skaistais Trajāna kiosks bija Viktorijas laika gleznotāju iecienītākais priekšmets. Kristiešu drupās ietilpst klostera paliekas un divas koptu baznīcas.

Kā apmeklēt

Philae tempļu kompleksu var apmeklēt vairākos veidos. Agilkijas sala ir iekļauta maršrutā lielākajai daļai kruīza, kas ved upi starp Luksoru un Asuānu. Alternatīvi, daudzi operatori piedāvā dienas ekskursijas no Aswan, kas ved tūristus uz Filae tempļu kompleksu, kā arī tuvējām atrakcijām, piemēram, Nepabeigtais obelisks un Aswan High Dam. Ir iespējams arī patstāvīgi organizēt apmeklējumu. Vienkārši brauciet ar taksometru no Aswan uz Marina Philae templi, kur oficiālās laivas gaida, lai nogādātu apmeklētājus uz Agilkia salu.

Viens no populārākajiem veidiem, kā apmeklēt kompleksu, ir Filae skaņu un gaismas šovs. Šis pēcpusdienas tumsas skats izmanto krāsainas gaismas, lāzera projekcijas un audio komentārus, lai augšāmceltu vecos faraonus un dramatiski atdzīvinātu Isis, Osiris un Horus leģendas. Prezentācijas ir pieejamas vairākās valodās, ieskaitot angļu, franču, vācu un spāņu valodu. Tūrisma operatori piedāvā skaņu un gaismas šovu paketes piedāvājumus, kas ietver ieejas maksas, upes transportu, ceļvedi un viesnīcu uzņemšanu un pacelšanu.

Uzņemšana un darba laiks

Regulāras apmeklēšanas stundas ir no pulksten 7 līdz 16 (oktobrī līdz maijam) vai no pulksten 7 līdz 17 (no jūnija līdz septembrim). Ieeja maksā 50 EGP (apmēram 3 USD) pieaugušajiem un 25 EGP studentiem. Ja jūsu vilkšanas prasmes ir ļoti zemas, jūs varat sagaidīt, ka samaksāsiet apmēram 10 EGP par braucienu ar laivu turp un atpakaļ no cietzemes uz Agilkia salu – lai gan laivotāji parasti mēģinās iekasēt vairāk. Biļetes uz skaņu un gaismas izrādi vienai personai maksā 14 USD.