Skip to main content

Hill Tribes w Tajlandii: ludzie, etyczne Obawy odpowiedzialny Tours

Hill Tribes w Tajlandii: ludzie, etyczne Obawy odpowiedzialny Tours

Jeśli jesteś w północnej Tajlandii, szczególnie regionu Chiang Mai, usłyszysz zdanie „plemiona Hill” rzucony wokół partii, szczególnie przez biura podróży próbują sprzedawać wycieczki.

To nie zawsze jest jasne, co dokładnie „wzgórze plemię” ( Chao Khao w Tajlandii) oznacza. Termin powstała w 1960 roku i zbiorowo odnosi się do grup mniejszości etnicznych mieszkających w północnej Tajlandii. Dziesiątki pieszych / firm trekkingowych i biur podróży oferują wycieczki wzgórza plemię gdzie cudzoziemcy wędrować lub są wbite w okoliczne góry do odwiedzenia tych ludzi w odległych wioskach.

Podczas wizyt, turyści są często opłata wpisowe i poprosił, aby kupić rękodzieła wykonane przez te mniejszości. Ze względu na ich kolorowe, tradycyjne stroje i znacznie wydłużone szyje ozdobione mosiężnymi pierścieniami, podgrupa Paduang ludu Karen z Myanmar / Birma dawna uważane atrakcją turystyczną w Tajlandii.

The Tribes Hill

Wielu ludzi Hill Tribe przeszli do Tajlandii od Myanmar / Birma i Laos. Karen Hill Tribe, składa się z wielu podgrup, zakłada się, że największy; Ich liczba w milionach.

Chociaż niektóre festiwale są dzielone pomiędzy różnych plemion górskich, z których każdy ma swój własny, unikalny język, zwyczaje i kulturę.

w Tajlandii istnieje siedem głównych grup wzgórze plemię:

  • Akha
  • Lahu
  • Karen
  • Hmong (lub Miao)
  • Mina (lub Yao)
  • Lisu
  • Palaung

The Long-Neck Paduang

Największą atrakcją turystyczną wśród górskich plemion bywa długo szyi Paduang (Kayan Lahwi) podgrupa ludzi Karen.

Widząc kobiet noszących stosy metalowych pierścieni – umieszczone tam od urodzenia – na szyjach jest dość szokujące i fascynujące. Pierścienie zniekształcać i wydłużone szyje.

Niestety, jest to prawie niemożliwe, aby znaleźć objazd, który pozwala odwiedzić „autentyczne” Paduang (długa szyja) ludzie (tj Paduang kobiety, które są nie tylko noszenie pierścienie, ponieważ zostały one zmuszone do albo dlatego, że wiedzą, że będziesz być w stanie zarabiać pieniądze od turystów w ten sposób.

Nawet jeśli wizyty niezależnie, zostaniesz obciążony stosunkowo strome opłaty za wstęp, aby wprowadzić „long neck” wieś w północnej Tajlandii. Bardzo niewiele z tego wpisowego wydaje się umieścić z powrotem do wioski. Nie należy liczyć na kulturalną, National Geographic chwilę: część turystów wiejskich mają dostęp jest w zasadzie jeden wielki rynek z mieszkańcami sprzedawał rękodzieła i możliwości fotograficznych.

Jeśli szukasz najbardziej etycznego wyboru, to chyba najlepiej pominąć jakąkolwiek wycieczkę, która reklamuje Hill Tribe Paduang jako część pakietu.

Etyczne problemy i obawy

W ostatnich latach kwestie zostały podniesione o tym, czy to etyczne, aby odwiedzić ludzi wzgórze plemię Tajlandii. Obawy wynikają nie tylko z powodu kontaktu z Zachodu może zniszczyć ich kulturę, ale ponieważ nie było coraz więcej dowodów, że ci ludzie są wykorzystywani przez touroperatorów i innych, którzy czerpią zyski z ich popularności wśród użytkowników. Niewiele z zarobionych pieniędzy z turystyki spływa z powrotem do wioski.

Niektórzy opisali wędrówki Hill Tribe jako visiting „ludzkie zoo”, gdzie pacjenci są zasadniczo uwięzionych w swoich wioskach zmuszonym do noszenia tradycyjnego stroju i trochę pieniędzy zapłaconych za ich czas. Oczywiście, jest to jedna skrajność, a istnieją przykłady wsi Hill Tribe, które nie pasują do tego opisu.

Los tych mniejszości etnicznych w Tajlandii jest bardziej skomplikowana przez fakt, że wiele to uchodźcy, którzy nie mają obywatelstwa Thai i są zatem już zmarginalizowanych ludzi z ograniczonymi prawami i kilka opcji lub aleje dla zadośćuczynienia.

Etyczne Hill Tribe Wizyty

Wszystko to nie znaczy, że to niemożliwe, aby odwiedzić wioski w północnej Tajlandii w sposób etyczny. Oznacza to, że turyści, którzy chcą „zrobić dobry uczynek” wystarczy być trochę zamyślony o rodzaju wycieczkę idą na badania i touroperatorów prowadzące wizytę Hill Tribe.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepsze wycieczki są te, gdzie jesteś w małych grupach i pobyt na wsi sami. Te stancje są prawie zawsze bardzo „szorstki” przez zachodnich standardów – obudowa i toalety są bardzo proste; sypialne są często tylko śpiwór na podłodze wspólnym pokoju. Dla podróżujących zainteresowanych innymi kulturami i szukają okazji, aby w znaczący sposób interakcji z ludźmi, te wycieczki może skończyć się bardzo satysfakcjonujące.

To stary dylemat dla podróżnych i nadal przedmiotem wielu dyskusji: odwiedzić górskie plemiona, ponieważ ludzie w wioskach bezpośrednio powoływać się na turystyce, czy nie odwiedzić, aby uniknąć wspierania ich eksploatację. Ponieważ wielu członków plemion górskich nie zostały przyznane obywatelstwo, ich możliwości zarobkowania są ogólnie szczupły: rolnictwo (często styl system żarowy) lub turystyki.

Polecane Firmy Tour

istnieją etyczne firm turystycznych w północnej Tajlandii! Unikaj złych praktyk wspierania robiąc trochę badań przed wyborem firmy trekking. Oto kilka firm wycieczkowych w północnej Tajlandii:

You may also like