İngiliz Para A Complete Guide

Posted on

para UK birim sterlin (£), değil Euro’dur. Eğer İngiltere’yi ziyaret planlıyorsanız, yeni not ve jeton tasarımları her nota farklı bir renktir, Neyse ki 2016 ve 2018 yılları arasında sirküle edilmiştir, özellikle de Birleşik Krallık para yakından tanımak önemlidir, yüzden onları ayırt etmek kolaydır Eğer cüzdan aracılığıyla bakıyoruz.

Elli Pound Not

Houblon £ 50 notu Nisan 2014’te tanıtılan ancak artık yasal ihale edildi. Bunun yerine, Matthew Boulton kırmızı £ 50 notu olduğundan emin olun ve James Watt üzerinde tasvir. James Watt modern buhar motorunu icat ve 1775 yılında, o bir İngiliz mühendislik ve üretim firması başlatmak için Matthew Boulton ile ortaklık.

Yirmi Pound Not


Bank of England notu arkasında Adam Smith, 18. yüzyıl İskoç filozof ve ekonomist bulunmaktadır Mart 2007’de Adam Smith £ 20 notu yayınladı. Aynı boyut ve ağırlıklı olarak İngiliz besteci özellikli eski £ 20 notu, Sir Edward Elgar ile aynı renkte (mor) ‘dir.

2020 yılında ünlü İngiliz ressam JMW Turner içeren yeni £ 20 notu dolaşıma girme ve Adam Smith faturası yerini alacak. Bu bir otoportre (Londra’nın Tate Britain müzesinde görülebilir aynı 1799 resim), Turner’ın çalışmaları Mücadele Temeraire tasvir gemiyi sahip olacak ve sanatçının alıntı yaptığı imzasıyla “ışığı nedenle renktir”.

On Pound Not (Alt)

Bank of England £ 10 notu genellikle olarak anılır “onluk.” Böyle evrim ve doğal seleksiyon teorisini tanınmaktadır yukarıdaki resimdeki, özellik Charles Darwin, gibi eski sürümleri. Charles Darwin ile kağıt notu 2000 yılında yayınlanan ve Mart 2018 yılında tedavülden çekildi.

On Pound Not (Yeni)

Mart 2018 tarihi itibariyle yeni bir sarı-turuncu £ 10 notu ünlü yazar Jane Austen özellikli tanıtıldı. cephesinde, taç, altın folyo Queen Elizabeth II ve Winchester Katedrali’ne transparan portre ile yeni bir hologram var. Ters tarafı Jane Austen, bir Gurur ve Önyargı alıntı, Elizabeth Bennet bir örneği bir profil ve Godmersham Parkı’nın bir imajı vardır. Bu yeni tasarıda plastik ve su geçirmezdir.

Beş Pound Not (Eski)

(Aynı zamanda bir “oynama” olarak adlandırılır) Bu £ 5 notu 2001 yılında dağıtılan ve Mayıs 2017 yılında durdurulan 19. yüzyıl hapis reformcuyu ve hayırsever Elizabeth Fry özellikleri edildi. olarak bilinen “cezaevlerinin melek” Fry hapsedilen mahkumlar için insanca muameleyi teşvik mevzuatı için savundu.

Beş Pound Not (Yeni)

sonbaharda 2016 yılında tanıtılan tedavüle gitmek En son £ 5 nota diğer tarafta bir tarafta Kraliçe Elizabeth ve Sir Winston Churchill’in bir resmi vardır. Bunlar parlak turkuaz mavi notlar sözde daha temiz ve gelişmiş güvenlik özellikleri ile sahte sayesinde daha zordur. £ 10 nota gibi yeni £ 5 nota su geçirmez plastikten yapılır. hem £ 5 ve £ 10 notları ile ilgili bir problem statik elektrikten birbirlerine sarılmak eğilimi olması. Birkaç taze olanlar varsa, emin olun Yani yanlışlıkla iki notları yerine biriyle ödemezsiniz.

UK paralar

£ 2, £ 1, 50 pence, 20 peni, 10 peni, 5 peni, 2 peni ve 1 peni (kuruş) dahil UK para sekiz kabul paralar vardır. 2008 yılında, tüm peni paralar geri Kraliyet Kalkanı farklı kesimlerini göstermek için yeniden tasarlandı. Pound paralar bazen duymak eğer öyleyse karıştırılmamalıdır yok halk tarafından “quids” olarak anılacaktır o sokakta veya dükkanlarda ifade. argo terimi değerine yerine £ 1, bu paranın belirtmektedir. sentezleme kendi değeri açısından dışındaki diğer paralar için kullanılmaz. Eğer değer karışık paralar £ 2 olmak üzere toplam bir avuç olsaydı Yani, senin sen sikke quids değerinde bir çift oldu denilebilir.

İki Pound Para


İngiliz £ 2 sikke gümüş renkli merkezi ve altın renkli bir kenara sahiptir. o 1997 yılında piyasaya sürüldüğünde, £ 2 sikke Kraliçe Elizabeth’in üç farklı portreler özellikli vardır. Ön 2015’te Jody Clark tarafından tasarlanmıştır.

£ 2 madalyonun ters tarafı da değişmiştir. Bruce Rushin 2015 1997 sirküle edildi orijinal sikke, O Bağlı dişlilerin bir grup ve Demir Çağı ve Endüstri Devrimi’nden İngiltere’nin teknik gelişmeleri sembolize kenar çevresinde “devlerin omuzlarında duran” yazıt gösterdi tasarlanmış. Yeni sikke, dolaşımda bugün çevirir yazıt “Quatuor maria Vindico,” ile Antony Dufort en Britannia tasarıma sahiptir “Ben dört denizler iddia edecektir.”

Bir Pound Para


İlk başta, £ 1 jeton £ 2 sikke benzer görünebilir. Onlar her cephesinde Jody Clark’ın Queen Elizabeth II tasarıma sahiptir ve her ikisi bimetalik bulunmaktadır. Ancak Mart 2017 yılında başlanan yeni £ 1 jeton, 12 taraflıdır ve arkasında tamamen yeni bir tasarıma sahiptir. Birleşik Krallığın dört ulusların bir selam olarak, bir İngiliz hepsi bir taç üstünden yükselen bir İskoç devedikeni, Galler için bir pırasa ve Kuzey İrlanda için bir yonca gül vardır.

Orijinal £ 1 jeton 1980’lerde tedavüle gelmeden önce, insanlar İngiltere £ 1 notların Bankası kullandı. £ 1 sikke ana para bugün olmasına rağmen, eski £ 1 notlar hala İskoçya Kraliyet Bankası tarafından ihraç edilen ve Jersey, Guernsey ve Isle of Man adalarında kullanılmaktadır.

Elli Pence Coin


50 peni (50p) sikke yedi taraflı, gümüş sikke olduğunu. ilk 1969 yılında oluşturulan bu yana, sikke cephesinde Kraliçe Elizabeth’in profili etti.

Yirmi Pence Coin


Yirmi peni (20p) sikke ikisi de yedi taraflı, gümüş konum içinde 50p sikke çok benzer ve ön Kraliçe Elizabeth’in portresini ve arkasında Kraliyet Kalkanı bir parça var. Eğer karıştı alırsanız, bunları ayırt etmek için her madalyonun arka yüzünde etiketi ( “20 peni” veya “50 peni”) seyredin.

On peni Para


10 peni (10p) sikke cephesinde Kraliçe Elizabeth’in bir görüntü ve arka yüzünde Kraliyet Kalkanı bir kısmı ile, yuvarlak ve gümüş.

Beş Pence Coin


Beş pens (5p) paralar 10p sikke benzer. Bunlar yuvarlak ve gümüş Queen Elizabeth II ile ön ve arka yüzünde Kraliyet Kalkanı bir parçasıdır her ikisi de. Ancak, 5p sikke 50p, 20p, 10p ve madeni paralar çok daha küçüktür.

İki Pence Coin


onlar bakırdan yapılmış gibi yuvarlak iki pens (2p) sikke göze çarpıyor. Aksi takdirde, tasarım aynı kalır: Kraliçe Elizabeth’in portresi ve Kraliyet Kalkanı bir bölümü.

Bir Pence Coin

Bakır, bir pens (1p) para genel olarak bir “ucuz” olarak adlandırılır. O İngiltere’de devretmesine düşük değer sikke olduğunu.