İyi Geleneksel Yemekler Mısır’da deneyin için

Posted on

Uzun antik anıtların bu kadar bir geçmişi ile, Mısır’ın mutfağı Nil Deltası’nda bereketli her yıl hasat sebze ve meyvelerin zengin lütuf dayanır. zorluk ve geleneksel olarak, birçok yemek vejetaryen Mısır araçlarla çiftlik hayvanlarında yetiştirme gider; Bugüne rağmen, et en tarifler eklenebilir. deniz kıyısında popüler iken sığır eti, kuzu eti ve yan tüm yaygın kullanılmaktadır. nüfusunun çoğunluğu Müslüman olduğu için, domuz geleneksel mutfağında özellik değildir. Zımba Aish Baladi veya Mısır gözleme fava fasulye ve egzotik baharatlar bir kuş sürüsü içerir.

ful medames

haşlanmış bakla, ful medames basit çanak arketipik Mısır zımba olduğunu. insan tüketimi için kullanılan bakla en eski kanıt Nazareth, İsrail yakınlarında bir Neolitik sitesinden gelir; ve Mısır’da, bu çanak tarihleri ​​firavunların zaman geri olasıdır. Bugün, ful medames (ya da halk dilinde bilinen olarak ful) gün boyunca servis ama kahvaltıda özellikle popülerdir. Sokaklarda satılan bulmak ya da geleneksel mezeler gibi birçok restoranlarda olabilir. Fasulye sonra zeytin yağı ve baharat görmüş, büyük bir kap içinde gece boyunca simmered vardır. Tipik olarak, ful medames Aish Baladi ve salamura sebze ile servis edilir.

Ta’meya

Başka derece popüler sokak gıda, ta’meya felafel için Mısır’ın cevaptır. Onların Ortadoğu kuzenleri aksine, ta’meya ezilmiş bakla yerine nohut yapılır. fasulye ezmesi genellikle maydanoz, kişniş, kimyon ve taze dereotu dahil doğranmış soğan ve baharatlarla karıştırılır; Daha sonra bir top haline haddelenmiş ve kızarmış. Çoğu zaman, ta’meya onlara ekstra gevrek doku vererek, kızarmış önce susam tohumu içinde kaplanır. En Mısırlılar gibi kahvaltıda bunları keyfini çıkarabilir ya da günün ilerleyen saatlerinde aperatif olarak ister – Onlar vegan ucuz ve son derece lezzetli. Ta’meya genellikle tahin sosu, salata ve Aish Baladi ile servis ve genellikle ful bir tarafı ile donatılmıştır.

molehiya

(Molokhia, molokhiya ve moroheiya içeren çeşitleri) restoran restoran farklı yazılmış, molehiya aynı adlı bitkiden adını Mısırlı elyaf. İngilizce jüt olarak bilinen molehiya neredeyse çiğ servis asla yeşil yapraklı bir bitkidir. Bunun yerine, yaprakları ince doğranmış ve kalın bir güveç benzemeye kadar sarımsak, limon suyu ve baharatlarla pişiriliyor. Doğal olarak viskoz, demlenmiş yapraklar biraz yapışkan bir dokuya sahip; ama onların lezzet, zengin aromatik ve hoş acıdır. Molehiya pirinç veya ekmek üzerine veya et parçaları (genellikle sığır, tavuk ya da tavşan) ile kendi servis edilebilir. Deniz kıyısında popüler bir ektir.

Fattah

Ortadoğu’da popüler olan Fattah Mısır versiyonu tipik kutlamalar ve dini bayramlar ile ilişkilidir. Özellikle, Kurban Bayramı, gözden çıkarılabilir bayram servis olduğu işaretleri oruç uç; ve yeni bir bebeğin gelişini kutlamak için. Pirinç ve kızarmış Aish Baladi tabakaları, et parçaları ile serpilmiş ve sirke ve domates sosu tepesinde oluşur. Et reçeteye tarifi farklıysa kullanılan ancak genellikle kuzu en geleneksel olmak üzere, dana veya kuzu sığır edilir. Sen dini bayram tarihleri ​​Fattah dışında bulmak mümkün olmalıdır. Bu yemeğin ünlü kalorifik olduğunu – gerçi Kilo gözlemcileri, uyardı!

Kushari

Uygun fiyatlı ve benzersiz Mısır çanak, Kushari Kahire’de tüm restoranlar ve münhasıran kendisine hizmet adanmış diğer şehirlerde ile bir kült fenomen haline şey vardır. Bu kalın domates sosu, sarımsak sirke ve biber ile tepesinde pirinç, makarna, yuvarlak makarna ve siyah mercimek bir harmanından oluşur. İçerik maddelerde yapılan bu gerçek karışık şey daha sonra gevrek kızarmış soğan ve bütün nohut bezenmiştir. Bu yemeğin gelebilir gibi garip gibi, Kushari yerli ve turistler eşit bağımlılık bulduğu tatlar ve dokular inanılmaz karışımını sağlar. Bu sürece (bitkisel yağ yerine tereyağı soğan kızartmak için kullanılan olarak ve gerçekten de vegan) da vejetaryen.

Hamam Mahshi

Güvercin yavrusu, veya genç güvercin, Batı kültüründe geleneksel bir et olmayabilir ama Mısır’da bir incelik şey. Güvercinler kendine özgü tadı vardır koyu eti sağlayan özel plaka için ülke genelinde Güvercinliklerin içinde yetiştirilir. Hamam mahshi bir afrodizyak olarak kabul edilir kısmen bir lezzetinin yanı sıra statü ve kısmen, düğün ziyafetler için popüler bir seçimdir. yemeği yapmak için, bir bütün squab Freekeh (Lezzetli bir aromaya sahip bir kırık yeşil buğday), doğranmış soğan, sakatat ve baharatlarla doldurulmuş. derisi altın kahverengi ve lezzetli çıtır olana kadar kuş daha sonra ahşap bir yangın veya tükürük, kızartılmış ızgara.

Hawawshi

o restoranlarda garnitür olarak ve popüler bir kepçe-kalk sokak gıda seçeneği olarak servis edilir olsa da, hawawshi belki de en iyi pişirme iyi hissettiren Mısırlı ev bir elyaf olarak bilinir. Esasen, bu bir dolma et sandviç Mısır’ın almak var. Bu fırın, geleneksel ahşap Aish balaadi ekmek bütün bir cep içerisine pişmiş baharatlı kıyma veya kuzu kapsar. şey hazır zaman, ekmek neredeyse derin kızarmış tadı o kadar gevrek olduğunu. Tarifler bazen çeşitli baharatlar ilave olarak doğranmış soğan, dolmalık biber veya domates içeren et karışımı ile, evden eve farklıdır. İlave tekme için, ezilmiş acı biber ile yapılan hawawshi deneyin.

Karaciğer Sandviçler

Karaciğer birçok Mısır yemekleri ortak bir madde olduğunu. İskenderiye tarihi liman kenti, karaciğer sandviç belirli bir özelliği vardır ve ziyaretçiler sokak gıda satıcıları veya fast-food dükkanlardan satın için çok uzaklardan gelen seyahat. tipik dana karaciğeri kıyılmış kullanın Tarifler, tavada sarımsak, dolmalık biber ve kireç veya limon yanında mükemmellik. Baharatlar anahtardır ama şef şef değişir. kimyon, tarçın, zencefil, karanfil ve / veya kakule ek olarak, herhangi bir Alexandrian karaciğer tarifi değer tuzu biber bir doyurucu doz içermelidir. Pişmiş sonra karaciğer taze Mısırlı baget veya ekmek rulo haline dolması ve (torshi olarak bilinen) salamura sebze ile servis edilir.

Sayadeya

Sayadeya

deniz ürünleri sevenler için biri sayadeya iyi İskenderiye, Süveyş ve yakalamak taze olması sağlanır Port Said gibi sahil kentlerinde örneklenmiş başka kıyı incelik. Beyaz balık filetosu kullanır (geleneksel olarak bas, lüfer veya tekir) önce limon suyu ve baharatlar marinaded olduğunu hafifçe kızarmış ediliyor. Daha sonra fileto bir toprak tencerede (Fas tagine benzer) zengin domates ve soğan sosu ile tepesinde ve pişmiş sarı pirinç bir yatakta, üzerinde koyulur. Sonuç? Harika yumuşak ve güzel kokulu balık o bir çatal dokunuşuyla erir. Çoğu zaman, sayadeya kızarmış soğan ve / veya Pul şekilli biber ile süslenmiş.

Kunafa

Mutlaka deneyin yemekleri yok liste tatlı olmadan tamamlanmış sayılmaz ve kunafa Mısır’ın en gözde biridir. Geleneksel olarak açlık saatlerinde tam insanları korumak için Ramazan boyunca görev yaptı, orijinal versiyonu iki katmandan oluşur irmik ekstra ince un erişte. Bu, gevrek kadar pişirilir (genellikle rıcotta) peynir bir merkezi dolgu çevresinde düzenlenmiş ve bir şurup ıslatılır. dolgular karışık fındık muhallebi değişir Alternatif olarak, erişte, yufka veya bükülmüş kıyılmış buğday ince şeritler ile ikame edilmiş olabilir. Bazı Mısırlı pastaneler bile avokado mango, çikolata ve kullanan çağdaş yorumlarla, onların kunafa dolguları ile giderek maceracı hale gelmiştir.