Izpētīt Saqqara, Ēģipte: Apmeklētāju ceļvedis

Posted on

Izpētīt Saqqara, Ēģipte: Apmeklētāju ceļvedis

Brauciet apmēram 17 jūdzes (27 kilometrus) uz dienvidiem no Kairas centra, un jūs atradīsities Saqqara, plašajā Senās Ēģiptes galvaspilsētas Memfisas nekropolē. Tā ir Ēģiptes lielākā arheoloģisko izrakumu vieta, kas nosaukta par mirušo dievu Memfitu Sokāru. Tās piramīdas varbūt nav tik slavenas kā tās, kas atrodas netālu esošajā Gīzā, taču dažas no tām (īpaši ikoniskā Djosera piramīda) ir ievērojami vecākas. Tiem, kuriem ir interese par arheoloģiju, šīs tendences veidojošās struktūras ir vienas no valsts senajām ievērojamām vietām.

Vietnes vēsture

Faraonu apbedīšanas Saqqara paraža meklējama tūkstošiem gadu līdz Pirmajai dinastijai, kad karaļi pirmo reizi valdīja pār vienotu Ēģipti. Ir zināms, ka ne mazāk kā 17 faraoni ir izvēlējušies Saqqara par savu galīgo atpūtas vietu, un karaļi, viņu ģimenes locekļi, svēti dzīvnieki un nozīmīgas amatpersonas tur tika apbedīti vairāk nekā 3000 gadus. Mūsdienās Saqqara nekropoles platība ir 4 kvadrātjūdzes (10 kvadrātkilometri).

Kad romiešu laikā apbedīšanas vietu neizmantoja, tuksnesis to pakāpeniski atguva. Izņemot Djosera piramīdu, visa vieta bija aprakta smiltīs, kad franču ēģiptoloģe Auguste Mariette 19. gadsimta vidū atklāja Serapeumu. Kopš tā laika Saqqara notiek pastāvīgs rakšanas, atjaunošanas un atjaunošanas process. 1979. gadā tas tika iekļauts UNESCO pasaules mantojuma sarakstā kopā ar piramīdas laukiem, kas ved no Gīzes līdz Dašaram.

Jaunākais atklājums notika 2018. gada jūlijā, kad arheologi atklāja mumifikācijas darbnīcu, kurā bija piecas mūmijas un viņu dārgakmeņu sarkofāgi.

Djosera piramīda

Djosera piramīda, bez šaubām, ir visslavenākais Saqqara orientieris. Sastāv no sešām mastabām (plakanu jumtu kapenēm, kas ir sinonīmas Pirmajai un Otrajai dinastijai), kuru lielums ir samazināts un sakrautas viena virs otras, piramīdai ir unikāls pakāpiens. Tā pirmsākumi meklējami 27. gadsimtā pirms mūsu ēras, kad to uzcēla viņa arhitekts Imhoteps kā Trešās dinastijas faraona Djosera apbedījumu komplekss. Piramīda ir senākā zināmā akmens griezuma pieminekļu struktūra pasaulē, un Imhotep tiek kreditēts, lai izveidotu projektu, uz kura tika uzceltas vēlākās, gludās piramīdas.

Savā ziedojumā piramīda būtu stāvējusi 623 pēdas (62 metru) augstumā, un tās smilšakmens nogāzes būtu pārklātas ar pulētu baltu kaļķakmeni. Mūsdienās iebraukšana piramīdā ir aizliegta, bet skats no ārpuses paliek aizraujoši iespaidīgs.

Galvenās atrakcijas

Teti piramīda

Daudzas no vēlākām Saqqara piramīdām tika uzceltas ekonomisko grūtību laikā, un izmantotie zemākie materiāli nav izturējuši laika pārbaudi. Papildus Djosera šedevram paliek desmit piramīdas, no kurām dažas ir atvērtas izpētei. No tiem visinteresantākais ir Teti piramīdas – Sestās dinastijas faraona, kura uzrakstītais bazalta sarkofāgs joprojām atrodas apbedīšanas kameras iekšpusē. Hieroglifu burvestības no piramīdas tekstiem rotā iekšējās sienas.

Kagemni un Ti mastabas

Saqqara ir arī mājvieta iespaidīgam kapu un mastabu klāstam dažādos remonta stāvokļos. Labākie ir Teti galvenā tiesneša Kagemni Mastaba; un Ti Mastaba, Abusīra piramīdu uzraugs. Pēdējā kapa reljefi un frīzes ir cītīgi atjaunoti un tiek uzskatīti par vienu no izcilākajiem esošajiem Vecās Karalistes mākslas piemēriem. Viņi attēlo senās Ēģiptes ikdienas dzīves ainas hieroglifu dialoga pavadībā.

Serapeum

Serapeum jeb Apis buļļu pazemes apbedīšanas kamera ir vēl viens vietas izcelums. Viņu dzīves laikā Pfa templī Memfisā tika turēti un pielūgti, svētie buļļi pēc nāves tika mumificēti un pārvesti uz Serapeumu, lai aproktos akmens sarkofāgos. Šī prakse ilga vairāk nekā 1300 gadus, to pārtrauca tikai 30. gadā pirms Kristus

Imhotepa muzejs

Lai uzzinātu vairāk par šo un citiem Vecās Karalistes rituāliem, noteikti apmeklējiet Imhotepa muzeju, kas atrodas pie ieejas Saqqara. Tās piecās zālēs parādīti daži no vietnes interesantākajiem atradumiem, ieskaitot paša Imhotepa koka zārku; vecākā visu laiku atrasta karaliskā mūmija un franču arhitekta Žana Filipa Lauera bibliotēkas atpūta. Lauers ir slavens ar to, ka viņš ir veicis rakšanas darbus un atjaunojis Saqqara bagātības.

Kā tur nokļūt

No Kairas uz Saqqara nav sabiedriskā transporta maršrutu, tāpēc, ja neplānojat īrēt automašīnu, privātais taksometrs ir vienīgā iespēja patstāvīgai izpētei. Ja jums liekas, ka nevajadzētu vilcināties ar cenām uz autovadītāja uz ielas, palūdziet, lai viesnīca organizē jums taksometru. Tā kā vietne ir tik plaša, ir vērts nolīgt draiveri visai dienai, lai viņi jūs varētu pārcelt starp Saqqara vissvarīgākajām vietām.

Daudzas ceļojumu aģentūras, viesnīcas un tūrisma firmas piedāvā ekskursijas uz Saqqara pusi vai visas dienas garumā. Lai arī apmeklēšana kopā ar grupu nozīmē, ka jums ir mazāk brīvības izpētīt pēc vēlēšanās, tas var būt atvieglojums, ja visas izmaksas ir iekļautas, savukārt profesionāla ēģiptologa ieskats ir nenovērtējams. Daudzās ekskursijās ietilpst arī tuvējo Memfisas un Dahshur nekropoles vietu apmeklējumi.

Lietas, kas jāatceras

Rūpīgi izvēloties savu ceļojumu, var daudz ko mainīt jūsu pieredze Saqqara. Ēģiptes darba nedēļa notiek no svētdienas līdz ceturtdienai, un šajās dienās satiksme, kas iebrauc un izbrauc no Kairas, var būt saspringta. Lai netērētu laiku, sēžot strupceļā, mēģiniet plānot savu izbraukumu piektdienai vai sestdienai. Tāpat svarīgs ir dienas laiks, it īpaši vasarā. Plānojiet apmeklēt pēc iespējas agrāk, lai jūs varētu izvairīties no pusdienlaika karstuma.

Nekropolē ir maz ēnu un nekādu atspirdzinājumu, tāpēc attiecīgi plānojiet, atnesot sauļošanās līdzekli, cepuri, ūdeni un pikniku. Arī laba ideja ir ērtas pastaigu kurpes un lukturītis lukturu tuvās telpas apgaismošanai. Visbeidzot, neaizmirstiet, ka Saqqara ir milzīgs. Tā vietā, lai mēģinātu redzēt visu vienā rītā vai pēcpusdienā, izvēlieties savus obligātos apskates objektus un koncentrējieties uz tiem.