Karaļu ieleja, Ēģipte – fakti un informācija

Posted on

Karaļu ieleja, Ēģipte - fakti un informācija

Ar vārdu, kas ieskauj visu Ēģiptes senās pagātnes varenību, Karaļu ieleja ir viens no populārākajiem tūristu galamērķiem valstī. Tas atrodas Nīlas rietumu krastā, tieši pāri upei no senās Thebes pilsētas (tagad pazīstama kā Luksora). Ģeogrāfiski ieleja nav ievērojama; bet zem tās neauglīgās virsmas atrodas vairāk nekā 60 akmeņu grieztu kapu, kas izveidoti laikā no 16. līdz 11. gadsimtam pirms mūsu ēras, lai tur izvietotu mirušos Jaunās Karalistes faraonus.

Ieleja sastāv no diviem atšķirīgiem ieročiem – Rietumu ielejas un Austrumu ielejas. Lielākā daļa kapavietu atrodas pēdējā rokā. Lai arī gandrīz visi no tiem tika izlaupīti senatnē, sienas gleznojumi un hieroglifi, kas klāj karalisko kapu sienas, sniedz nenovērtējamu ieskatu seno ēģiptiešu apbedīšanas rituālos un uzskatos.

Ieleja senatnē

Pēc ilggadīgiem pētījumiem vairums vēsturnieku uzskata, ka Karaļu ieleja tika izmantota kā karaliska apbedījuma vieta aptuveni no 1539. gada līdz 1075. gadam pirms mūsu ēras – gandrīz 500 gadu periodā. Pirmais šeit izgrebtais kaps bija faraona Thutmose I kapa piemineklis, savukārt pēdējais karaliskais kaps, domājams, bija Ramesses XI kaps. Nav skaidrs, kāpēc Thutmose es izvēlējos ieleju par viņa jaunās nekropoles vietu. Daži ēģiptologi norāda, ka viņu iedvesmoja al-Qurn tuvums – virsotne, kuru, domājams, svēta dievietes Hathor un Meretseger, un kuras forma atkārtojas Vecās Karalistes piramīdās .

Visticamāk, ka ielejas izolētā atrašanās vieta arī būs pievilcīga, padarot kapenes vieglāk apsargājamas pret iespējamiem reideriem.

Neskatoties uz savu vārdu, Ķēniņu ieleju neapdzīvoja tikai faraoni. Faktiski lielākā daļa tās kapavietu piederēja labvēlīgajiem muižniekiem un karaliskās ģimenes locekļiem (kaut arī faraonu sievas būtu apglabātas tuvējā Kvīnsas ielejā pēc tam, kad tur celtniecība tika sākta ap 1301. gadu pirms mūsu ēras). Kapus abās ielejās būtu uzbūvējuši un rotājuši kvalificēti strādnieki, kas dzīvo tuvējā Deir el-Medina ciematā. Tāds bija šo rotājumu skaistums, ka kapenes tūkstošiem gadu ir bijušas tūrisma uzmanības centrā.

Seno grieķu un romiešu atstātie uzraksti ir redzami vairākās kapavietās, īpaši Ramesses VI (KV9), kur ir vairāk nekā 1000 seno grafiti piemēru.

Mūsdienu vēsture

Pavisam nesen kapenes ir plaši izpētītas un izraktas. 18. gadsimtā Napoleons pasūtīja sīkas Karalu ielejas un tās dažādo kapavietu kartes. Pētnieki turpināja atklāt jaunas apbedījumu vietas visā 19. gadsimtā, līdz amerikāņu pētnieks Teodors M. Deiviss paziņoja, ka vieta ir pilnībā izrakta 1912. gadā. 1922. gadā tika pierādīts, ka viņš ir kļūdījies, kad britu arheologs Hovards Kārters vadīja ekspedīciju, kas atklāja Tutanhamona kapenes. . Lai arī pats Tutanhamons bija relatīvi mazsvarīgs faraons, viņa kapā atrastās neticamās bagātības padarīja šo par vienu no visu laiku slavenākajiem arheoloģiskajiem atklājumiem.

Karaļu ieleja tika izveidota kā UNESCO pasaules mantojuma vieta 1979. gadā kopā ar pārējo Theban nekropoli, un to turpina arheoloģiski izpētīt.

Ko redzēt un darīt

Mūsdienās sabiedrība var apmeklēt tikai 18 no 63 ielejas kapavietām, un tās vienlaikus ir reti atvērtas. Tā vietā iestādes rotē, kuras ir atvērtas, lai mēģinātu mazināt masveida tūrisma postošās sekas (ieskaitot paaugstinātu oglekļa dioksīda līmeni, berzi un mitrumu). Vairākās kapenēs sienas tiek aizsargātas ar sausinātājiem un stikla ekrāniem; savukārt citi tagad ir aprīkoti ar elektrisko apgaismojumu.

No visām Karalu ielejas kapām vispopulārākais joprojām ir Tutanhamona (KV62). Lai arī tas ir salīdzinoši mazs un kopš tā laika ir ticis atņemts lielākajai daļai no tās bagātībām, tajā joprojām atrodas zēna karaļa mūmija, kas ir ievietota apzeltītā koka sarkofāgā. Citas nozīmīgākās vietas ir Ramesses VI (KV9) un Tuthmose III (KV34) kaps. Bijusī ir viena no ielejas lielākajām un izsmalcinātākajām kapavietām, un tā ir slavena ar detalizētajiem rotājumiem, kas attēlo visu pasaules kavernu grāmatas tekstu. Pēdējais ir vecākais kaps, kas atvērts apmeklētājiem, un datēts ar aptuveni 1450. gadu pirms mūsu ēras. Vestibila sienas gleznojumā ir attēlots ne mazāk kā 741 Ēģiptes dievišķums, savukārt apbedījumu kamerā ir skaists sarkofāgs, kas izgatavots no sarkanā kvarcīta.

Noteikti plānojiet vizīti Ēģiptes muzejā Kairā, lai redzētu dārgumus, kas ir izņemti no Karaļu ielejas viņu pašu aizsardzībai. Tajos ietilpst lielākā daļa mūmiju un Tutanhamona ikoniskā zelta nāves maska. Ņemiet vērā, ka vairāki priekšmeti no Tutanhamona nenovērtējamās kešatmiņas nesen ir pārvietoti uz jauno Lielo Ēģiptes muzeju netālu no Gīzas piramīdas kompleksa, ieskaitot viņa krāšņo bēru pajūgu.

Kā apmeklēt

Ir vairāki veidi, kā apmeklēt Kings ieleju. Neatkarīgi ceļotāji var noīrēt taksometru no Luksoras vai no Rietumkrasta prāmju termināļa, lai tos pavadītu visas dienas ekskursijā pa Rietumkrasta vietnēm, ieskaitot Kings ieleju, Kvīnsas ieleju un Deir al-Bahri tempļu kompleksu. Ja jūtaties piemērots, velosipēdu īre ir vēl viena populāra iespēja, taču ņemiet vērā, ka ceļš līdz Kings ielejai ir stāvs, putekļains un karsts. No Deir al-Bahri vai Deir el-Medina ir iespējams arī pāriet uz Kings ieleju – īsu, bet izaicinošu maršrutu, no kura paveras iespaidīgs skats uz Theban ainavu.

Varbūt vienkāršākais apmeklējuma veids ir viena no neskaitāmajām pilnas vai pus dienas ekskursijām, kuras reklamē Luksorā. Memfisas tūres piedāvā lielisku četru stundu ekskursiju uz Karaļu ieleju, Memnonas kolosiem un Hatshepsut templi, kur cenās ietilpst transports ar gaisa kondicionētāju, angliski runājošs ēģiptologa ceļvedis, visas jūsu ieejas maksas un ūdens pudelēs.

Praktiska informācija

Sāciet savu apmeklējumu Apmeklētāju centrā, kur ielejas paraugs un filma par Kārtera atklāto Tutanhamona kapeni sniedz pārskatu par to, kas sagaidāms pašu kapenēs. Starp Apmeklētāju centru un kapenēm atrodas neliels elektriskais vilciens, kas apmaiņā pret minimālu samaksu ļauj ietaupīt karstu un putekļainu pastaigu. Ņemiet vērā, ka ielejā ir maz ēnu un temperatūra var apdegt (it īpaši vasarā). Pārliecinieties, ka ģērbjaties vēsi un atnesiet daudz sauļošanās līdzekļa un ūdens. Nav jēgas atnest kameru, jo fotografēšana ir stingri aizliegta, taču kabatas lukturītis var palīdzēt labāk ieraudzīt apgaismotās kapenes.

Biļešu cena ir 80 Ēģiptes mārciņas vienai personai, un studentiem izdevīgā maksa ir 40 Ēģiptes mārciņas. Tas ietver ieeju trīs kapavietās (atkarībā no tā, kuras ir atvērtas dienā). Jums būs nepieciešama atsevišķa biļete, lai apmeklētu Rietumu ielejas vienīgo atvērto kapu KV23, kas piederēja faraonam Ay. Tāpat Tutanhamona kaps nav iekļauts regulārajā biļetes cenā. Jūs varat iegādāties biļeti viņa kapam par 100 Ēģiptes mārciņām vienai personai vai 50 Ēģiptes mārciņas vienam studentam. Agrāk Kings ieleju katru dienu apmeklēja 5000 tūristu, un garās rindas bija daļa no pieredzes. Tomēr nesenā nestabilitāte Ēģiptē ir dramatiski samazinājusi tūrismu, un tāpēc kapenes, iespējams, būs mazāk pārpildītas.