Kom Ombo tempel, Egiptus: krokodilljumala Sobeki tempel

Posted on

Kom Ombo tempel, Egiptus: krokodilljumala Sobeki tempel

Ülem-Egiptuse linn Kom Ombo tõusis suurejooneliselt Ptolemaici kuningate võimu all, kes tegi sellest ombudsmani kodumaa pealinna ja valis selle kahekordse templi kohaks, mida nüüd nimetatakse Kom Ombo templiks. Ehitatud Niiluse jõe idakaldale paljandile, mida kord krokodillidega peesitatakse, on tempel ainulaadne selle poolest, et sellel on kaks ühesugust sissepääsu, kaks ühendatud hüpostilisaali ja kaks erinevat jumalat pühendatud pühamu; Sobek ja Horus vanem. See on peatelje kohal täiesti sümmeetriline ning selle järelejäänud seinad ja sambad on esimene iidne vaatamisväärsus, mis tervitab Aswanist Luxorisse põhja sõitvaid Niiluse ristlejaid.

Kom Ombo templi ajalugu

Olemasolevat Ptolemaiose templit ennustas vanem tempel, mis ehitati samasse kohta 18. sajandi dünastia vaarao Thutmose III valitsemise ajal. Kõik, mis sellest templist järele jääb, on liivakivist ukseava, mis on ehitatud praeguse ehitise ühte seina. Kom Ombo tempel, nagu me seda praegu teame, ehitati aastatel 186-145 eKr elanud kuningas Ptolemaios VI Philometori tellimusel. Tema järeltulijad lisati templisse ja paljud selle keerulised kergendused kanti kuninganna Ptolemaios XII Neos Dionysosele, kuninganna Cleopatra VII isale.

Templi läänepoolne pool on pühendatud viljakuse krokodilljumalale Sobekile. Muistsed egiptlased kummardasid teda, et tagada nii inimeste kui ka põllukultuuride viljakus ning kaitsta end Niiluse jões elavate päriselus elavate krokodillide eest. Templi idapoolne pool on pühendatud vanemale Horusele, ühele Egiptuse panteoni vanimatele jumalatele. Loojajumal Horust on tavaliselt kujutatud pistriku peaga. Sajandite jooksul on templit kahjustanud jõgede üleujutused, maavärinad ja rüüstajad, kes kasutasid selle kive muudeks ehitusprojektideks.

Viimased avastused

Kom Ombo tempel taastati koos paljude teiste iidsete vaatamisväärsustega 19. sajandi lõpus Prantsuse muististe direktori Jacques de Morgani poolt. See annab tänapäevalgi põnevaid arheoloogilisi avastusi. 2018. aastal paljastas templist põhjavee ärajuhtimise projekt suurejoonelise liivakivist sfinksi skulptuuri ja kaks liivakivist stelli. Üks kujutab kuningat Ptolemaios IV koos oma naise ja jumalate kolmikuga, teine ​​aga palju vanemat kuningat Seti I, kes seisis Sobeki ja vanima Horuse ees.

On võimalik (kuigi pole veel kinnitatud), et viimane pärineb Thutmose III templist.

Asjad, mida näha

Teie külastus Kom Ombo templisse algab esiplaanist, kus on selgelt näha kahekordse altari ja kolmepoolse kolonisaadi jäänused. Hüpostiili sisemises ja välimises saalis on mõlemal 10 kolonni, kõigil kaunilt nikerdatud palmide või lilledega pealinnad. Kõikjal, kuhu vaatate, on seintesse, lakke ja sammastesse nikerdatud suurepäraseid reljeefe. Mõni säilitab endiselt jälgi oma algsest värvist. Reljeefidel on kujutatud hieroglüüfe, jumalusi, kuningaid ja kuningannasid ning mitut Rooma keisrit (sealhulgas Trajanus, Tiberius ja Domitianus).

Tähelepanuväärsed leevendused hõlmavad Ptolemaios XII Neos Dionysose esitlemist Horusele vanemale; Ptolemaios XII kroonimine Ülem- ja Alam-Egiptuse kahekordse krooniga, mis näitab rahva ühinemist; ja komplekt sellest, mis näib olevat kirurgilised instrumendid templi väliskäigu tagaseinal. Arvatakse, et viimane viitab templi rollile kohalike elanike paranemispaigana, kellest paljud jätsid oma grafiti välisseinale. Aladest võib leida ka Hathorile pühendatud pühamu, sünnitusmaja ja basseini, kus kunagi pühitseti krokodille.

Lisateavet nende roomajate rolli kohta Vana-Egiptuse elus ja veendumustes leiate lähedalasuvast krokodillimuuseumist. Selle õhukonditsioneeriga tubades on nii templi krüptis leiduvate mumifitseerunud krokodillide kollektsioon kui ka mitu huvitavat iidset nikerdust.

Kuidas külastada

Kui plaanite Niiluse kruiisi, on Kom Ombo tempel teie marsruudil peaaegu kindlasti peatus. Muidu otsige selliseid päevaseid ekskursioone nagu Memphis Tours (Aswanist väljuv) või Niiluse puhkus (väljuvad Luxorist). Mõlemad reisid ühendavad teie külastuse Kom Ombosse ringkäiguga hämmastavalt hästi säilinud Horuse templisse Edfu. Reisid hõlmavad tavaliselt hotellist väljavõtmist, transporti, templi sissepääsu tasusid ja inglise keelt kõneleva egüptoloogi teenuseid, kes oskab öelda täpselt, mida te vaatate. Need on terve päeva ringreisid, nii et kontrollige, kas lõunasöök on komplektis ja kaasake oma, kui seda pole. Kui uurite Egiptust rendiautoga, on võimalik ka ise Kom Ombo poole sõita.

Kom Ombo templi piletite hind on LE80 täiskasvanu kohta (umbes 5 dollarit) ja sait on avatud iga päev kell 9–17.