Kom Ombo templis, Ēģipte: krokodila Dieva Sobeka templis

Posted on

Kom Ombo templis, Ēģipte: krokodila Dieva Sobeka templis

Ēģiptes pilsēta Kom Ombo pieauga ar diženumu Ptolemaju ķēniņu valdībā, kas to padarīja par omitu nomas galvaspilsētu un izvēlējās to par vietu divvietīgajam templim, kas tagad pazīstams kā Kom Ombo templis. Templis ir uzcelts Nīlas upes austrumu krastā uz atseguma, kuru reiz apmeklēja krokodili, bet templis ir unikāls ar to, ka tam ir divas identiskas ieejas, divas savstarpēji saistītas hipostīla zāles un dvīņu svētnīcas, kas veltītas diviem dažādiem dieviem; Sobeks un Horuss vecākais. Tas ir pilnīgi simetrisks pa galveno asi, un tā atlikušās sienas un kolonnas ir pirmais senais apskates objekts, kas sveic Nīlas kreiserus, kas ceļo uz ziemeļiem no Aswan līdz Luxor.

Kom Ombo tempļa vēsture

Esošo Ptolemaju templi iepriekšēja vecāks templis, kas celts tajā pašā vietā 18. dinastijas faraona Thutmose III valdīšanas laikā. Viss, kas palicis no šī tempļa, ir smilšakmens durvis, kas iebūvētas vienā no pašreizējās struktūras sienām. Kom Ombo templis, kā mēs to šodien zinām, tika uzbūvēts pēc karaļa Ptolemaja VI Filometora, kurš dzīvoja no 186. līdz 145. gadam pirms mūsu ēras, pasūtījuma. Viņa pēcteči tika pievienoti templim, un daudzi no tā sarežģītajiem atvieglojumiem tiek ieskaitīti karalim Ptolemaja XII Neosam Dionisosam, karalienes Kleopatras VII tēvam.

Tempļa rietumu puse ir veltīta Sobekam, krokodila dievam, auglībai. Senie ēģiptieši viņu pielūdza, lai nodrošinātu gan cilvēku, gan kultūru auglību un pasargātu sevi no reālās dzīves krokodiliem, kas dzīvo Nīlas upē. Tempļa austrumu puse ir veltīta vecākajam Horusam, vienam no vecākajiem Ēģiptes panteona dieviem. Radītāja dievs Horuss parasti tiek attēlots ar piekūna galvu. Gadsimtu gaitā templi ir sabojājuši upju plūdi, zemestrīces un laupītāji, kas tā akmeņus izmantojuši citiem celtniecības projektiem.

Jaunākie atklājumi

Kom Ombo templi līdz ar daudziem citiem seniem objektiem 19. gadsimta beigās atjaunoja Francijas senlietu direktors Žaks de Morgans. Tas joprojām rada aizraujošus arheoloģiskos atklājumus mūsdienās. 2018. gadā gruntsūdeņu novadīšanas no tempļa projekts atklāja krāšņu smilšakmens sfinksa skulptūru un divas smilšakmens steļas. Viens attēlo karali Ptolemaja IV kopā ar sievu un dievu triādi, bet otrs attēlo daudz vecāku karali Seti I, kurš stāv Sobeka un vecākā Horusa priekšā.

Iespējams (kaut arī tas vēl nav apstiprināts), ka pēdējais cēlies no Thutmose III tempļa.

Ko redzēt

Jūsu apmeklējums Kom Ombo templī sākas priekšpilsētā, kur skaidri redzamas dubultā altāra un trīspusējās kolonādes paliekas. Iekšējā un ārējā hipostīla zālēs ir 10 kolonnas, katra ar izcili cirstām palmu vai ziedu galvaspilsētām. Visur, kur jūs skatāties, ir izcili atvieglojumi, kas cirsti sienās, griestos un pašās kolonnās. Daži joprojām saglabā oriģinālās krāsas pēdas. Reljefos attēloti hieroglifi, dievības, karaļi un karalienes, kā arī vairāki Romas imperatori (ieskaitot Trajānu, Tiberiju un Domitianu).

Pie ievērojamiem atvieglojumiem, no kuriem jāpievērš uzmanība, ietilpst Ptolemaja XII Neosa Dionisoša pasniegšana Horusam Vecākajam; Ptolemaja XII kronēšana ar Augšējā un Lejas Ēģiptes divkāršo vainagu, kas norāda uz tautas apvienošanos; un to, kas, šķiet, ir ķirurģiski instrumenti, uz tempļa ārējās ejas aizmugurējās sienas. Domājams, ka pēdējais atsaucas uz tempļa lomu kā vietējo iedzīvotāju dziedināšanas vietu, no kuriem daudzi atstāja savu grafiti uz ārsienas. Teritorijās var atrast arī Hathoram veltītu svētnīcu, dzimšanas māju un baseinu, kur kādreiz tika turēti svētie krokodili.

Lai iegūtu papildinformāciju par šo rāpuļu lomu seno ēģiptiešu dzīvē un uzskatos, apmeklējiet tuvējā Krokodila muzeju. Tās numuros ar gaisa kondicionieri ir mumificētu krokodilu kolekcija, kas atrasta tempļa kriptā, kā arī vairākas interesantas senās kokgriezumi.

Kā apmeklēt

Ja plānojat kruīzi pa Nīlu, Kom Ombo templis gandrīz noteikti tiks iekļauts jūsu maršruta pieturā. Pretējā gadījumā meklējiet tādas dienas ekskursijas kā šī ar Memfisas ekskursijām (izlido no Aswan) vai šo ar Nile Holiday (izlido no Luksoras). Abas šīs ekskursijas apvieno jūsu Kom Kombo apmeklējumu ar apbrīnojami labi saglabājušos Hora templi Edfu. Ekskursijās parasti ietilpst uzņemšana viesnīcās, transports, ieejas maksa templī un angliski runājošā ēģiptologa pakalpojumi, kurš var pateikt tieši to, ko jūs skatāties. Šīs ir pilnas dienas ekskursijas, tāpēc pārbaudiet, vai pusdienas ir iekļautas cenā, un paņemiet savas, ja tādas nav. Ja pēta Ēģipti ar nomas automašīnu, ir iespējams arī pats aizbraukt līdz Kom Ombo.

Biļetes uz Kom Ombo templi tiek maksātas par LE80 pieaugušajam (aptuveni USD 5), un vietne ir atvērta katru dienu no plkst. 9 līdz 17.