Kompletný sprievodca pre britské mene

Posted on

Veľká Británia jednotka meny je libier šterlingov (£), nie Euro. Ak máte v pláne navštíviť Británii, je dôležité, aby ste sa zoznámili s menou Spojeného kráľovstva, najmä preto, že nové poznámky a mince návrhy boli do obehu v rokoch 2016 a 2018. Našťastie, každá poznámka má inú farbu, takže je ľahké ich rozoznať, kedy pozeráte cez vašu peňaženku.

Fifty Pound Note

Houblon £ 50 poznámka bola predstavená v apríli 2014, ale už nie zákonné platidlo. Namiesto toho, uistite sa, že máte červenú £ 50 poznámka Matthew Boulton a James Watt je znázornené na ňom. James Watt vynašiel moderný parný stroj, a v roku 1775 sa spojil s Matthew Boulton, kto britského inžinierstva a výrobná firma.

Dvadsať Pound Note


Bank of England vybral Adam Smith £ 20 na vedomie v marci 2007. note vybavený Adam Smith je škótsky filozof 18. storočia, a ekonóma, na zadnej strane. Jedná sa o rovnakej veľkosti a prevažne rovnakej farby (fialová) ako starý £ 20 poznámka, ktorá predstavovala anglický skladateľ Sir Edward Elgar.

V roku 2020 bude nový £ 20 poznámka predstavovať slávny britský maliar JMW Turnera vstupujú do obehu a nahradiť Adam Smith účet. Bude mať autoportrét (rovnaký 1799 obraz, ktorý možno vidieť v londýnskej Tate Britain, múzeá), loď uvedenú v Turnerova diela The Fighting Temeraire a umelcovho citát “svetlo je teda farba” svojím podpisom.

Ten Pound Note (Old)

Bank of England £ 10 poznámka sa bežne označuje ako “päťku”. Staršie verzie, ako je tá na snímke hore zahŕňa Charlesa Darwina, ktorý je uznávaný pre svoju teóriu evolúcie a prirodzený výber. Papier poznámka s Charles Darwin bol vydaný v roku 2000 a stiahnutý z obehu v marci 2018.

Ten Pound Note (Nový)

V marci 2018 bol zavedený nový žltooranžové £ 10 poznámka, predstavovať preslávený autor Jane Austen. Na prednej strane, tam je nový hologram s korunou, priehľadnou portrét kráľovnej Alžbety II a Katedrála vo Winchesteri v zlatej fólii. Na rubovej strane má profil Jane Austenovej, je Pýcha a predsudok citátu, ilustráciu Elizabeth Bennet a obraz Godmersham parku. Tento nový zákon je tiež z plastu a vodotesný.

Five Pound Note (Old)

Tento £ 5 poznámka (tiež nazývaný “päťka”) bol rozoslaný v roku 2001 a ukončená v máji 2017. To predstavuje 19. storočia reformátor väzenia a filantrop Elizabeth Fry. Známy ako “anjel väzníc,” Fry obhajoval právne predpisy, ktoré presadzoval humánne zaobchádzanie s väznenými väzňov.

Five Pound Note (Nový)

Zaviedla na jeseň 2016, najnovšie £ 5 poznámka ísť do obehu má obraz kráľovnej Alžbety na jednej strane a sir Winston Churchill na strane druhej. Tieto svetlé sivozelená modré tóny sú údajne čistejšie a oveľa ťažšie falšovaných vďaka zvýšených bezpečnostných prvkov. Rovnako ako £ 10 poznámka, nový £ 5 poznámka je vyrobená z nepremokavého plastu. Jeden problém s oboma £ 5 a £ 10 poznámky je, že majú tendenciu lipnúť na seba pred statickou elektrinou. Takže ak máte niekoľko tie čerstvé, uistite sa, že nemáte náhodou zaplatiť dve poznámky namiesto jedného.

UK mince

Existuje osem Prijímané mince v UK meny vrátane £ 2, £ 1, 50 centov, 20 centov, 10 centov, 5 centov, 2 centy a 1 centov (cent). V roku 2008, na zadnej strane všetkých pencí mince boli prepracované tak, aby zobrazovať rôzne segmenty kráľovskej štít. Libra mince sú niekedy označované ako “quids” od miestnych obyvateľov, takže sa nemusíte byť zamieňané keď sa počuť, že výraz na ulici alebo v obchodoch. Termín slangu sa odkazuje na hodnotu skôr než k £ 1 mince sám. Výraz nie je použitý pre iné mince s výnimkou, pokiaľ ide o ich hodnoty. Takže, ak ste mali hrsť zmiešaných mincí v celkovej hodnote £ 2 vaše by sa povedať, že máš pár quids hodnote mincí.

Two Pound Coin


Briti £ 2 mince má striebornú farebný centrum a zlaté farebné okraj. Vzhľadom k tomu, že bol predstavený v roku 1997, mince £ 2 predstavoval tri rôzne portréty kráľovnej Alžbety II. Predné navrhol Jody Clark v roku 2015.

Na rubovej strane mince £ 2 sa tiež zmenili. Bruce Rushin navrhol originálny mince, ktorý bol rozoslaný v rokoch 1997 až 2015. Ukázalo skupinu pripojených zariadení a nápis “stojí na pleciach obrov” okolo jeho okraja symbolizovať technické pokroky v Británii z doby železnej a priemyselnej revolúcie. Najnovším mince v obehu dnes, má Antony Dufort v Britannia dizajn s nápisom “Quatuor maria vindico”, ktorý prekladá k “budem tvrdiť štyri mora.”

Jedna libra mince


Spočiatku £ 1 mince môže vyzerať podobne ako mince £ 2. Každý z nich má konštrukciu Jody Clarka Queen Elizabeth II na prednej strane a obaja sú bimetalický. Avšak, nový £ 1 mince, ktorá bola zavedená v marci 2017, je 12-obojstranný a má úplne nový dizajn na zadnej strane. Ako kývnutie na Spojené kráľovstvo štyroch národov, tam je anglická ruža, škótskeho bodliaka, je pór na Wales a ďateliny pre Severného Írska, všetci vystupujúce z hornej časti koruny.

Pred pôvodnej £ 1 mince do obehu v roku 1980, ľudia používajú Bank of England bankovky £ 1. Aj keď sa £ 1 mince je hlavnou menou dnes stará 1 libra poznámky sú stále vydané Royal Bank of Scotland a použitý na ostrovoch Jersey, Guernsey a na ostrove Man.

Fifty Pence Coin


50 pence (50p) mince je sedmiboká, strieborné mince. Vzhľadom k tomu, že bol najprv vytvorený v roku 1969, minca má profil kráľovnej Alžbety na prednej strane.

Twenty Pence Coin


Dvadsať centov (20P) mince vyzerajú veľmi podobne ako 50p mince v tom, že obaja sedmiboká, striebro a majú portrét kráľovnej Alžbety II na prednej strane a kus kráľovskej štít na zadnej strane. Ak ste sa zmiasť, pozrite sa na štítok ( “20 pence” alebo “50 pence”) na zadnej strane každej minci sa odlíšiť.

Ten Pence Coin


10 centov (10p) mince je guľatý a striebro, s obrazom kráľovnej Alžbety II na prednej strane a časť Kráľovskej štítu na zadnej strane.

Five Pence Coin


Päť pencí (5p) mince sú podobné 10p mince. Obaja sú okrúhle a strieborné s Queen Elizabeth II na prednej strane a časť kráľovskej štít na zadnej strane. Avšak, 5p mince je oveľa menšia ako 50p, 20p a 10p mince.

Two Pence Coin


Okrúhle dve pence (2p) mince vyniknúť, pretože sú vyrobené z medi. V opačnom prípade je návrh zostáva rovnaký: Queen Elizabeth portrét a časť kráľovskej štít.

Jeden Pence Coin

Medi jeden pence (1p) mince sa bežne nazýva “cent”. To je najnižšia hodnota mince sa do obehu vo Veľkej Británii.