Krallar Vadisi, Mısır – Bilgiler ve Bilgi

Posted on

Krallar Vadisi, Mısır - Bilgiler ve Bilgi

Mısır’ın antik geçmişinin tüm ihtişamını içine alan bir isim ile Krallar Vadisi, ülkenin en popüler turistik yerlerinden biridir. Nil’in batı yakasında , Thebes antik kentinden (şimdi Luxor olarak bilinir) doğrudan nehrin karşısında yer almaktadır . Coğrafi olarak, vadi dikkat çekici değildir; ancak çorak yüzeyinin altında, Yeni Krallık’ın ölen firavunlarını barındırmak için MÖ 16 ve 11. yüzyıllar arasında yaratılan 60’tan fazla kaya mezar bulunmaktadır.

Vadi iki ayrı koldan oluşur: Batı Vadisi ve Doğu Vadisi. Mezarların çoğu ikinci kolda bulunur. Hemen hemen hepsi antik çağlarda yağmalanmış olsa da, kraliyet mezarlarının duvarlarını örten duvar resimleri ve hiyeroglifler, Eski Mısırlıların mezar ritüelleri ve inançlarına paha biçilmez bir bakış açısı sağlar.

Antik Çağ’da Vadi

Yıllar süren kapsamlı çalışmalardan sonra, tarihçilerin çoğu Krallar Vadisi’nin yaklaşık 500 yıllık bir dönem olan MÖ yaklaşık 1539’dan 1075’e kadar kraliyet mezarlığı olarak kullanıldığına inanıyor. Burada oyulacak ilk mezar I. firavun Thutmose’un mezarıydı , son kraliyet mezarının ise Ramses XI mezarının olduğu düşünülüyor. Thutmose’un neden vadisini yeni nekropol alanı olarak seçtiği belirsiz. Bazı Mısırbilimciler, Tanrıça Hathor ve Meretseger için kutsal olduğuna inanılan ve şekli Eski Krallık piramitlerinin yankısını yansıtan el-Qurn’un yakınlığından ilham aldığını öne sürüyor .

Vadinin izole edilmiş yerinin de cazip olması muhtemeldir, bu da mezarların potansiyel akıncılara karşı korunmasını kolaylaştırır.

İsmine rağmen, Krallar Vadisi sadece firavunlar tarafından doldurulmadı. Aslında, mezarlarının çoğunluğu asil soylulara ve kraliyet ailesinin üyelerine aitti (Firavunların eşleri, MÖ 1301’de inşaat başladıktan sonra Kraliçeler Vadisi’ne yakın bir yerde gömülecek olsa da ). Her iki vadideki mezarlar, yakındaki Deir el-Medina köyünde yaşayan vasıflı işçiler tarafından inşa edilecek ve dekore edilecektir. Bu süslemelerin güzelliği böyleydi, mezarlar binlerce yıldır turizm için bir odak noktasıydı.

Eski Yunanlılar ve Romalılar tarafından bırakılan yazıtlar, özellikle 1000’den fazla antik grafiti örneğine sahip Ramses VI (KV9) mezarlarının birçoğunda görülebilir.

Modern tarih

Daha yakın zamanlarda, mezarlar kapsamlı bir keşif ve kazı konusu olmuştur. 18. yüzyılda Napolyon Krallar Vadisi ve çeşitli mezarları hakkında ayrıntılı haritalar hazırladı. Kaşifler, Amerikalı kaşif Theodore M. Davis’in 1912’de tamamen kazı yaptığını ilan edene kadar 19. yüzyıl boyunca yeni mezar yerleri açığa çıkmaya devam etti. . Tutankhamun’un kendisi nispeten küçük bir firavun olmasına rağmen, mezarında bulunan inanılmaz zenginlikler bunu tüm zamanların en ünlü arkeolojik keşiflerinden biri haline getirdi.

Krallar Vadisi, The79 Nekropolünün geri kalanıyla birlikte 1979 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak kuruldu ve devam eden arkeolojik keşiflerin konusu olmaya devam ediyor.

Ne Görmeli ve Yapmalı

Bugün, vadinin 63 mezarının sadece 18’i halk tarafından ziyaret edilebiliyor ve aynı zamanda nadiren açık. Bunun yerine, yetkililer kitle turizminin (artan karbondioksit seviyeleri, sürtünme ve nem dahil) zararlı etkilerini hafifletmeye çalışmak için hangilerinin açık olduğunu döndürür. Birkaç mezarda, duvar resimleri nem gidericiler ve cam ekranlar ile korunur; diğerleri ise elektrikli aydınlatma ile donatılmıştır.

Krallar Vadisi’ndeki tüm mezarlar arasında en popüler olanı hala Tutankhamun (KV62). Nispeten küçük olsa da ve o zamandan beri hazinelerinin çoğundan soyulmuş olsa da, hala yaldızlı ahşap lahitle çevrili oğlan kralın mumyasını barındırıyor. Diğer önemli noktalar Ramesses VI (KV9) ve Tuthmose III (KV34) türbesini içerir. İlki vadinin en büyük ve en gelişmiş mezarlarından biridir ve hollanda Dünya Mağaralar Kitabının tam metnini tasvir eden ayrıntılı süslemeleri ile ünlüdür. İkincisi, ziyaretçilere açık en eski mezardır ve yaklaşık MÖ 1450 yılına kadar uzanmaktadır. Giriş kapısı resmi 741 Mısır tanrısından daha azını tasvir etmezken, mezar odası kırmızı kuvarsitten yapılmış güzel bir lahit içerir.

Kendi korumaları için Krallar Vadisi’nden çıkarılan hazineleri görmek için Kahire’deki Mısır Müzesi’ni ziyaret ettiğinizden emin olun. Bunlar mumyaların çoğunu ve Tutankhamun’un ikonik altın ölüm maskesini içerir. Tutankhamun’un paha biçilmez önbelleğinden birkaç öğenin yakın zamanda, muhteşem mezar arabası da dahil olmak üzere Giza Piramit Kompleksi yakınındaki yeni Büyük Mısır Müzesi’ne taşındığını unutmayın.

Nasıl Ziyaret Edilir

Krallar Vadisi’ni ziyaret etmenin birkaç yolu vardır. Bağımsız gezginler, Luksor veya Batı Şeria feribot terminalinden taksileri kullanarak Krallar Vadisi, Kraliçeler Vadisi ve Deir al-Bahri tapınak kompleksi de dahil olmak üzere Batı Şeria yerlerinde tam günlük bir tur alabilirler. Zinde hissediyorsanız, bir bisiklet kiralamak başka bir popüler seçenektir – ancak Krallar Vadisi’ne giden yolun dik, tozlu ve sıcak olduğunu unutmayın. Theban manzarasının muhteşem manzaralarını sunan kısa ama zorlu bir yol olan Deir al-Bahri veya Deir el-Medina’dan Krallar Vadisi’ne çıkmak da mümkündür.

Belki de ziyaret etmenin en kolay yolu Luksor’da ilan edilen sayısız tam veya yarım günlük turlardan biridir. Memphis Tours; klimalı ulaşım, İngilizce konuşan Mısırbilimci rehberi, tüm giriş ücretleriniz ve şişelenmiş su da dahil olmak üzere Krallar Vadisi, Memnon Kolezyumu ve Hatshepsut Tapınağı’na dört saatlik mükemmel bir gezi sunuyor.

Pratik Bilgiler

Ziyaretinize, vadinin bir modelinin ve Carter’ın Tutankhamun türbesini keşfi hakkında bir filmin bulunduğu Ziyaretçi Merkezi’nde başlayın. Ziyaretçi Merkezi ve mezarlar arasında küçük bir elektrikli tren var, bu da size minimum ücret karşılığında sıcak ve tozlu bir yürüyüş kazandırıyor. Vadide çok az gölge olduğunu ve sıcaklıkların kavurucu olabileceğini unutmayın (özellikle yaz aylarında). Serin giyindiğinizden ve bol miktarda güneş kremi ve su getirdiğinizden emin olun. Fotoğraf çekmek kesinlikle yasak olduğu için bir kamera getirmenin bir anlamı yok – ancak bir meşale aydınlatılmamış mezarların içinde daha iyi görmenize yardımcı olabilir.

Biletler kişi başına 80 Mısır lirası, öğrenciler için 40 Mısır lirası imtiyaz ücreti ile fiyatlandırılır. Buna üç mezar girişi (hangisi gün açıksa) dahildir. Batı Vadisi’nin firavun Ay’a ait tek açık mezarı KV23’ü ziyaret etmek için ayrı bir bilete ihtiyacınız olacak. Benzer şekilde Tutankamon’un mezarı da normal bilet fiyatına dahil değildir. Mezarı için kişi başına 100 Mısır lirası veya öğrenci başına 50 Mısır lirası için bilet alabilirsiniz. Geçmişte, her gün 5.000 kadar turist Kral Vadisi’ni ziyaret etti ve uzun kuyruklar bu deneyimin bir parçasıydı. Bununla birlikte, Mısır’da son zamanlarda yaşanan istikrarsızlık turizmde dramatik bir düşüş yaşadı ve sonuç olarak mezarların daha az kalabalık olması muhtemeldir.