Kuningate org, Egiptus – faktid ja teave

Posted on

Kuningate org, Egiptus - faktid ja teave

Selle nimega, mis kapseldab kogu Egiptuse iidse mineviku suursugususe, on Kuningate org riigi üks populaarsemaid turismisihtkohti. See asub Niiluse läänekaldal, otse üle jõe iidsest Thebes linnast (nüüd tuntud kui Luxor). Geograafiliselt on org tähelepandamatu; kuid selle viljatu pinna all asub enam kui 60 kivist raiutud hauaplaati, mis loodi 16. kuni 11. sajandil eKr Uue Kuningriigi surnud vaaraode majutamiseks.

Org koosneb kahest eraldiseisvast relvast – West Valley ja East Valley. Enamik haudadest asub viimases haardes. Ehkki peaaegu kõiki neist rüüstati antiikajal, pakuvad kuninglike hauakambrite seinu katvad seinamaalingud ja hieroglüüfid hindamatu ülevaate Vana-Egiptuse matuserituaalidest ja uskumustest.

Org iidsetel aegadel

Pärast aastaid kestnud ulatuslikku uurimist usub enamik ajaloolasi, et Kuningate orgu kasutati kuningliku matmispaigana umbes 1539–1075 eKr – peaaegu 500 aastat. Esimene haud, mis siia nikerdati, oli vaarao Thutmose I haud, samas kui viimane kuninglik haud arvatakse olevat Ramesses XI haud. Pole kindel, miks valisin Thutmose oru tema uue nekropoli kasvukohaks. Mõned egüptoloogid arvavad, et teda inspireeris al-Qurni lähedus – tipp, mida arvatakse olevat püha jumalannadele Hathorile ja Meretsegerile ning mille kuju kajastub Vana Kuningriigi püramiidide kujuga .

Samuti on oru isoleeritud asukoht tõenäoliselt ahvatlev, mis muudab haudade kaitsmise võimalike raiderite eest lihtsamaks.

Vaatamata oma nimele ei asunud kuningate orgu eranditult vaaraod. Tegelikult kuulus suurem osa selle haudadest soositud aadlikele ja kuningliku perekonna liikmetele (kuigi vaaraode naised oleks maetud lähedalasuvasse Queeni orgu pärast ehituse algust seal umbes 1301 eKr). Hauad mõlemas orus oleks ehitanud ja kaunistanud lähedases Deir el-Medina külas elavad oskustöölised. Nende kaunistuste ilu oli selline, et hauad on tuhandeid aastaid olnud turismi keskmes.

Muistsete kreeklaste ja roomlaste jäetud sildid on näha mitmes hauas, eriti Ramesses VI (KV9) hauas, kus on üle 1000 muistse graffiti näite.

Moodne ajalugu

Viimasel ajal on hauaplatse põhjalikult uuritud ja kaevatud. 18. sajandil tellis Napoleon kuningate oru ja selle erinevate haudade üksikasjalikud kaardid. Maadeavastajad jätkasid uute matmispaikade paljastamist kogu 19. sajandi vältel, kuni ameeriklasest maadeavastaja Theodore M. Davis kuulutas selle koha 1922. aastal täielikult välja kaevatuks. 1922. aastal osutus ta ekslikuks, kui Briti arheoloog Howard Carter juhtis Tutanhamoni hauakatte paljastanud ekspeditsiooni. . Ehkki Tutankhamun ise oli suhteliselt väike vaarao, tegi tema hauakambrist leitud uskumatu rikkus sellest kõigi aegade ühe kuulsaima arheoloogilise avastuse.

Kuningate org loodi UNESCO maailmapärandi nimistusse 1979. aastal koos ülejäänud Thebani nekropolisega ning on jätkuvalt arheoloogiliste uuringute objekt.

Mida näha ja teha

Praegu saab oru 63 hauaplatsist avalikkust külastada ainult 18 ja need on samal ajal harva avatud. Selle asemel vahetavad ametivõimud selle üle, millised on avatud, et proovida leevendada massiturismi kahjulikku mõju (sealhulgas kõrgendatud süsinikdioksiidi taset, hõõrdumist ja niiskust). Mitmes hauakambris on seinamaalingud kaitstud õhuniisutajate ja klaasiekraanidega; samas kui teised on nüüd varustatud elektrivalgustusega.

Kõigist Kuningate oru haudadest on populaarseim ikkagi Tutanhamoni (KV62) haud. Ehkki see on suhteliselt väike ja sellest ajast on enamus tema aardeid ära võetud, asub selles ikkagi poiste kuninga muumia, mis on ümbritsetud kullatud puidust sarkofaagi. Muud olulisemad kohad on Ramesses VI (KV9) ja Tuthmose III (KV34) haud. Esimene on oru üks suurimaid ja keerukamaid haudasid ning on kuulus oma üksikasjalike kaunistuste poolest, mis kujutavad netimaailma kooparaamatu tervikteksti. Viimane on vanim külastajatele avatud haud, mis pärineb umbes aastast 1450 eKr. Vestibüüli seinamaaling kujutab vähemalt 741 Egiptuse jumalikku, matmiskamber sisaldab aga kaunist punasest kvartsiidist sarkofaagi.

Planeerige kindlasti Kairos asuva Egiptuse muuseumi külastus, et näha aardeid, mis on kuningate orust enda kaitseks eemaldatud. Nende hulka kuulub enamik muumiaid ja Tutankhamuni ikooniline kuldne surmamask. Pange tähele, et mitu Tutankhamuni hindamatust vahemälust on hiljuti kolitud Giza püramiidikompleksi lähedale uude Suur-Egiptuse muuseumi – sealhulgas tema suurepärane matusevanker.

Kuidas külastada

Kuningate orgu saab külastada mitmel viisil. Sõltumatud reisijad saavad rentida takso Luxorist või Jordani Läänekalda praamiterminalist, et viia neid terve päeva ekskursioonile Läänekalda saitidele, sealhulgas Kuningate orgu, Kuningannade orgu ja Deir al-Bahri templikompleksi. Kui tunnete end sobivana, on jalgratta rentimine veel üks populaarsemaid võimalusi, kuid pidage meeles, et tee Kuningate oruni on järsk, tolmune ja kuum. Kuningate orgu on võimalik matkata ka Deir al-Bahri või Deir el-Medina juurest – see on lühike, kuid väljakutsuv marsruut, mis pakub suurepäraseid vaateid Thebani maastikule.

Võib-olla on kõige lihtsam viis külastada ühe loendamatu täis- või poolepäevase ringreisiga, mida Luxoris reklaamitakse. Memphise reisid pakuvad suurepärast neljatunnist ekskursiooni Kuningate orgu, Memnoni Collossi ja Hatshepsuti templisse, hinnad sisaldavad kliimaseadmega transporti, ingliskeelset egüptoloogi juhendit, kõiki sissepääsutasusid ja pudelivett.

Praktiline teave

Alustage oma külastust külastuskeskuses, kus oru mudel ja film Tuterhamoni hauakambri Carteri avastusest annavad ülevaate sellest, mida hauaplatside sees oodata. Külastuskeskuse ja haudade vahel on väike elektrirong, mis säästab kuuma ja tolmuse jalutuskäigu eest minimaalse tasu eest. Pange tähele, et orus on vähe varju ja temperatuur võib kõrvetada (eriti suvel). Riietuge kindlasti jahedalt ja lisage palju päikesekaitsetooteid ja vett. Kaamerat pole mõtet tuua, kuna pildistamine on rangelt keelatud – kuid taskulamp aitab teil paremini näha valgustamata haudade sisemust.

Piletite hind on 80 Egiptuse naela inimese kohta, soodustustasu on õpilastele 40 Egiptuse naela. See hõlmab sisenemist kolme hauakambrisse (olenevalt sellest, kumb on päeval avatud). Varssavi Ay kuulunud West Valley üksiku hauakambri KV23 külastamiseks vajate eraldi piletit. Samamoodi ei sisaldu Tutankhamuni haud tavapileti hinnas. Tema hauakambrisse saab osta pileti 100 Egiptuse naela inimese kohta või 50 Egiptuse naela õpilase kohta. Varem külastas Kuningate orgu iga päev koguni 5000 turisti ja pikad järjekorrad olid osa kogemusest. Kuid hiljutises ebastabiilsuses Egiptuses on turism dramaatiliselt langenud ja hauaplatsid on selle tagajärjel tõenäoliselt vähem rahvarohke.