La Befana a Epiphany v Taliansku

Posted on

La Befana a Epiphany v Taliansku
Sviatok Zjavenia Pána, dôležitý post-vianočné dáta o kresťanskom kalendári slávi 6. januára ako národný sviatok v Taliansku. Tradícia La Befana , ktorá príde na Epiphany, hrá veľkú úlohu v talianskych vianočných osláv. Rekreačné tiež znamená koniec vianočných a novoročných osláv v Taliansku, po ktorých deti vrátiť do školy, dospelí sa vrátiť do práce, a vianočné ozdoby zostúpi.

Striktne z náboženského hľadiska, sviatok Zjavenia Pána pripomína dvanásty deň Vianoc, kedy sa traja mudrci dorazili jaslí ložiská darčeky pre Ježiška. Ale pre talianske deti, je to deň, kedy sa konečne dostať svoju dovolenku korisť.

La Befana v Taliansku

Taliansky tradičné oslavu sviatkov obsahuje príbeh čarodejnice známej ako La Befana , ktorá príde na metle v noci z 5. januára s hračkami a sladkosťami pre dobré deti a hrudiek uhlia pre tie zlé.

Podľa legendy, v noci pred múdrych mužov dorazil na Ježiška jasliach sa zastavili v chatrči starej ženy sa opýtať smery. Oni ju pozval, aby sa spolu, ale ona odpovedala, že ona bola príliš zaneprázdnený. Pastier ju požiadal, aby s ním spojiť, ale opäť odmietla. Neskôr v noci videla veľké svetlo na oblohe a rozhodol sa pripojiť múdrych mužov a pastier nesúci dary, ktoré patrili jej dieťaťu, ktorý zomrel. Dostala sa stratená a nenašiel jaslí.

Teraz La Befana lieta okolo na metle každý rok v noci pred Epiphany, prináša darčeky deťom v nádeji, že by mohla nájsť na Ježiška. Deti zavesiť svoje pančuchy na večeru 5. januára čakajú návštevu La Befana .

Počiatky legendy La Befana

To folktale môže byť v skutočnosti siahajú až do rímskej pohanské slávnosti Saturnalia, jeden alebo dva týždne festival predvolené tesne pred zimným slnovratu. Na konci Saturnalia, Romans pôjde do chrámu Juno na Capitoline kopci, aby sa ich bohatstvo čítajú stará čarodejnica. Tento príbeh by sa vyvinul do príbehu La Befana.

La Befana festivaly

Mesto Urbania, v Le Marche regióne, organizuje štvordňový festival pre La Befana od 2. januára do 6. Deti s ňou môžu stretnúť v La Casa della Befana. To je jeden z najväčších osláv v Taliansku.

Tieto Befana preteky, Regata delle Bafana , sa koná v Benátkach 6. januára muži oblečenie ako La Befana závod na lodiach na Canal Grande.

Epiphany Procesia a životných betlehemy

  • Vo Vatikáne , v súvislosti s iným Epiphany tradíciu, sprievod stoviek ľudí v stredovekých kostýmoch chodiť po širokom bulvári vedúcom k Vatikánu, nesúci symbolické dary pre pápeža. Pápež hovorí rannej omši v Bazilike svätého Petra na pamiatku návštevy mudrca nesúcich dary pre Ježiša.
  • Historický sprievod Florence, Calvacata dei Magi , zvyčajne začína od Pitti paláca v ranom popoludní a ísť cez rieku na Duomo. Flag vrhača vystúpi v Piazza della Signoria.
  • Milan drží Epiphany sprievod Troch kráľov z dómu ku kostolu Sant’Eustorgio.
  • Rivisondoli, v oblasti Abruzzo v Taliansku, má reenactment príchod Troch kráľov 5. januára, so stovkami kostýmoch účastníkov.

Mnoho miest a dedín v Taliansku majú podobné sprievody, aj keď nie tak prepracované, končiť s živým betlehemom, Presepe Vivente , kde kostýmoch ľudia konajú z častí narodenia.