Lake Nasser Seyahat Rehberi – Ziyaret Etmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Posted on

Lake Nasser Seyahat Rehberi - Ziyaret Etmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Toplam 2.030 mil karelik yüzölçümü ile Nasser Gölü, dünyanın en büyük insan yapımı göllerinden biridir. Asvan Barajı projesi sonucunda oluşturulan bölge, yerel olarak Nubia Gölü olarak bilinen Mısır ve Sudan arasındaki sınırı kapsıyor . Mısır’ın hidroelektrik enerjisinin çoğunu üretir ve değerli bir tatlı su kaynağıdır. Turistler için, dramatik çöl manzarası, bol antik yerler ve efsanevi balıkçılık fırsatları, bir Nasser Gölü gezisinin cazibesine katkıda bulunur .

Lake Nasser Uçak Bileti: Lake’s History

Nasser Gölü, adını Aswan Yüksek Barajı’nın inşa edildiği eski Mısır cumhurbaşkanı Gamal Abdel Nasser’den alıyor. 1970 yılında tamamlanan baraj, Nasser Gölü’nü yaratan ve gölü kuzey ucuna su bastıran sellere neden oldu. Aswan Yüksek Barajı Mısır’ın hidroelektrik gücünü katlanarak artırmasına ve yetkililerin Nil’in yıllık taşkınlarını kontrol etmesine olanak sağladı, böylece barajın kuzeyindeki ekilebilir araziler korunabildi, inşaatı tartışmalıydı.

Nasser Gölü’nün oluşturulması için yaklaşık 90.000 Mısırlı ve Sudanlı göçebenin taşınması gerekiyordu; bazı antik alanların (dünyaca ünlü Abu Simbel tapınakları dahil) büyük bir masrafla daha yüksek bir yere taşınması gerekiyordu . Buhen’in antik yerleşimi gibi bazıları kazılmış ve daha sonra da suya batırılmıştır. Bugün barajın verimliliği, Etiyopya / Sudan sınırında yer alan Büyük Etiyopya Rönesans Barajı’nın devam eden inşası nedeniyle tehdit altında. Uzmanlar, daha yeni barajın Nasser Gölü’ne su akışını etkileyebileceğinden ve Aswan Yüksek Barajı’nın elektrik üretimini azaltabileceğinden korkuyor.

Nasser Gölü’ndeki İnanılmaz Antik Yerler

Nasser Gölü’nü ziyaret eden birçok kişi için, kıyılarında bulunan antik yerler en büyük cazibe merkezidir. Bunlardan en ünlüsü, şüphesiz, geniş kaya kesme tapınakları Ramesses II tarafından inşa edilen ve firavun döneminden kalan en büyük devasa heykellere sahip olan Abu Simbel’dir. Diğer önemli noktalar arasında Aswan Barajı’nın hemen güneyindeki bir adaya taşınan Kalabsha Tapınağı ; ve kökenleri M.Ö. 8. yüzyıla kadar uzanan bir yerleşim olan Qasr Ibrim . İlki, Mısır ve Roma ikonografisi kombinasyonu için ilginçken, ikincisi hala orijinal konumunda olan Nasser Gölü’ndeki tek arkeolojik sit alanıdır.

Aswan Yüksek Barajı’nın hemen kuzeyinde olmasına rağmen, Philae inanılmaz derecede değerli bir başka sitedir. Agilkia Adası’ndaki selden önce yeniden inşa edilen kompleks, en ünlüleri Isis Tapınağı olan çeşitli tapınakları içerir. Philae, Batlamyus Hanedanlığı döneminde ön plana çıktı, tanrıça İsis kültüne adanmış ve eski dinin son burçlarından biri olarak biliniyor. Philae’deki ses ve ışık şovu Mısır’daki en iyilerden biridir ve kaçırılmamalıdır.

Lake Nasser içindeki diğer Etkinlikler

Nasser Gölü’nde eski geçmişinden daha fazlası var. Uzunluğu ve derinliği, yerleşik balık türlerinin eşi görülmemiş boyutlarda büyümesine izin vererek, onu ciddi balıkçılar için hac yeri haline getirir. Birçoğu için, Nil levrek en büyük ödüldür (gerçekten, şu anki tüm mücadele dünya rekoru Nil levrek burada yakalandı). Diğer kova listesi balık türleri arasında büyük vundu yayın balığı ve vahşi, büyük savaşan kaplan balığı bulunur. Birkaç günlük özel balıkçılık gezileri sunan birkaç operatörle kıyıdan veya bir tekneden balık tutabilirsiniz .

Göl çevresindeki çölde yürüyüş gezileri, Bedevi göçebe kamplarını ziyaret etme ve Lake Nasser’ın sakin yaban hayatına göz atma fırsatı verir. En iyi noktalar arasında çöl tilkileri, dorcas ceylanları, çakallar ve neredeyse tehdit altındaki çizgili sırtlan bulunur. Gölün kendisi aynı zamanda Mısır’ın son kalan Nil timsahı nüfusuna da ev sahipliği yapıyor. Keen birders , en yoğun sezonda 200.000 kadar kuş bulunan Palearctic su kuşlarının göçü için gölün önemli bir kışlık alanı olarak takdir edecektir. Ayrıca ülkenin nadir Afrika skimmer için bilinen tek üreme alanı.

Nasser Gölü Nasıl Ziyaret Edilir?

Nasser Gölü’nü deneyimlemenin geleneksel yolu, Aswan veya Abu Simbel’den kalkan ve ikisi arasındaki yolculuğu tamamlamak için birkaç gün süren bir yolculuktur. 5 yıldızlı Steigenberger Omar El Khayam gibi lüks yolcu gemilerinden Lake Nasser Experience gibi şirketlerin sunduğu özel turlara kadar birçok farklı seçenek var . İlki, klima, yüzme havuzu, gurme restoranlar ve özel balkonlu güzel kabin konforu sunar; İkincisi, gölü kendi hızınızda keşfetmenize izin verir, sizi en çok ilgilendiren şeylere odaklanmak için durur.

Suda yaşamamayı tercih ediyorsanız, göl kenarında, çoğu Abu Simbel yakınında bulunan birkaç otel var. Seti Otel ve Nefertari Abu Simbel Otel Wi-Fi ve klima ile göl manzaralı, restoran, yüzme havuzu ve odalarında iki 4 yıldızlı seçenekleri, her ikisi de.