Londra’da Shakespeare Globe Theatre: Complete Guide

Posted on

Londra'da Shakespeare Globe Theatre: Complete Guide
Sadece birkaç yer – Shakespeare’in Globe 1997 yılında açıldığında o 1666 Bugün Shakespeare’in oyunların sergilendiği tiyatro bu tarihsel doğru, açık hava rekreasyon içinde Büyük Londra Yangını beri İngiliz başkentindeki izin birinci saz çatılı bina idi orijinal Globe’dan yüz yarda – ikinci mekan, izleyiciler gerçek 17. yüzyıl tiyatro deneyimi yaşayabileceğiniz mumlarla kapalı playhouse katıldı edilmiştir.

Hem dünyanın her yerinden theatregoers, kültür akbabaları ile Shakespeare’e fanlar mutlaka ziyaret edilmelidir. Nasıl Londra’nın Bankside üzerine inşa edilecek geldi belirlenmesi geç Amerikalı aktör Sam Wanamaker adına takıntısı olanda yaklaşan bir hikayedir.

Orijinal Globe Tiyatrosu Tarihi

Bankside olarak bilinen güney Thames ve şimdi Londra alanı, Shakespeare’in zamanında, Southwark’ta ilçesinde Londra dışında red light district bir tür oldu. Bölgede sayısız tiyatro ve barlar yanı sıra ayı kızdıran arenalarda ve genelevleri eviydi. Eğer filmde gördüklerinize rağmen ” Aşık Shakespeare ,” Kraliçe Elizabeth, şimdiye kadar orada bir oyun katılmak Greenwich’ten Nehri kadar gitti düşüktür. Bunun yerine, Shakespeare’in şirket, Kings Men, onun için gerçekleştirmek için kraliyet sarayına davet edildi.

Bu, ilk Globe diğer aktörlerle birlikte 1599 Shakespeare inşa edilmiş bu kabadayı ilçesinde sahibinin ancak hissedar değildi. Bir sahne top onun saz çatı ateşe zaman 1613 yılında yandı. Shakespeare hâlâ hayatta olduğunu ve Puritanlar altında iken 1642 yılına kadar başarıyla operasyonda kalırken tiyatro şirketi tarafından yeniden inşa edilmiş Oliver Cromwell , projeye son verildi. İki yıl sonra tamamen yıkılmış ve kiralık konut nokta üzerine inşa edilmiştir.

Sam Wanamaker girin

Ne zaman Amerikalı aktör ve eski pat Sam Wanamaker İngiltere’de çalıştığı Ordu-McCarthy duruşmalar Hollywood’un tarafından kara listeye olma konusunda devam ve endişe var, kalmaya karar verdi. O oyunculuk ve sahnede ve filmlerde yönetmenlik, İngiltere’de seçkin bir kariyer yaptı. İngiltere’de o Paul Robeson Othello’sunda Iago oynanan iken Stratford-upon-Avon ve kısaca Liverpool Yeni Shakespeare Tiyatrosu yönetti. 1970 yılında, Southwark’ta ederken, başka yerde birkaç kopya Globe ABD’de tiyatro ve oradayken, doğduğu şehir içinde Shakespeare’e kaldığını hepsi bir bira fabrikasının yanında tarihi bir işaretleyici olduğunu fark etmek şok oldu.

Wanamaker bu düzeltme için hayatının geri kalanını adadı.

Shakespeare’in Globe Londra İnşa Edildi nasıl

yangını önlemek için nemlendirilmiş çatı saz tutan bir yağmurlama sistemi ekleyerek dahil – Bu tiyatro inşa etmek para toplamak için ve modern bir ortamda bir Shakespeare tiyatrosever deneyimini nasıl oluşturulacağını araştırma yıllar aldı. projeye Yaklaşık üç yıl gerçek Globe kanıtı yakın keşfedildi ve bu bilgi mimarisi ve malzeme açısından yeni tiyatro tasarımına beslemiştir. Proje, engelleri olmadan değildi. tiyatro inşa edildiği arazinin sahibi İngiliz Mirası, gelişimi için satmak istedi.

Yerel planlama ve konsey yetkilileri gemide tamamen değildi. Ama Wanamakers tayini sonunda gün kazandı. Ne yazık ki, o proje tamamlanmadan önce üç yıl ölen ama Londralıların ve ziyaretçilere hem bu şaşırtıcı miras bıraktı.

“Ahşap O” bir Çal görünce

Tiyatro sıklıkla aslında sekizgen olsa tahta “O” olarak adlandırılır. Referans bizzat Şekspir geliyor. O önsözünde ayarı açıklanan ” Henry V :”

“… Bu kokpit tutabilir
Fransa’nın vasty alanlarını? yoksa tıkmak olabilir
bu dahilinde Ey ahşap çok Casques
Agincourt havada korkutmak mi?”

Modern tiyatro sadece ahşap “O” çok daha fazlasıdır galeri koltukların üç düzeyi giyinme odaları, atölyeler, dolap mağaza ve müze tutan modern binadan tiyatro ayıran (mola kalabalıklar içeceklerinin keyfini) bir avlu geçtikten sonra ulaşılır. 2014 yılından bu yana, kompleks aynı zamanda ikinci bir tiyatro içerir – ancak aşağıda bu konuya daha.

Oynatır “O” bir yanı üzerinde bir arka çeperi olan bir dikdörtgen aşamada gerçekleştirilir. Olarak bilinen – £ 5 her birinde galeri koltuklar, birkaç yüz biletleri, ek olarak, Ayakta Yolcu satılıyor Groundlings’de . Shakespeare’in gününde Groundlings da stinkards olarak biliniyordu .

seyirci katılmak ve orijinal Globe yapardı olarak heckle teşvik gibi bir groundling olarak bir oyun görünce çok eğlenceli olabilir. Eğer bir groundling olmak için bir fırsata kapmak Ama hepsinden önce aslında iki ya da üç saat boyunca ayakta alamayacağını düşünüyorum. Shakespeare’in Globe Groundlings’in yere oturmak için izin verilmez. galerilerin sırtı açık banklarda Koltuklar ya çok rahat hiçbiri bulunmaktadır. Minder kiralanabilir ama Globe deneyimli izleyiciler genellikle öngörülemeyen İngiliz hava için kendi minderler ve hatta battaniye getir.

Erken sonbahar boyunca geç ilkbahar arasında gerçekleşecek Performanslar, gündüz saatlerinde açık havada tutulur – yağmur veya güneş. tiyatro hiçbir çatı vardır ve hiç şemsiye izin verilir. Eğer sert hava endişe, yani bir yağmur panço getir.

Globe Ne Yapmalı

  • Kılavuzlu Turlar : oynar gerçekleşiyor olmadığınızda tiyatro ve tiyatro kompleksi yıl boyunca gezebilirsiniz. Turlar Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Japonca ve Basitleştirilmiş Çince sağlanan broşürler ile İngilizce olarak bulunmaktadır. Tiyatro gösterileri için kullanımda iken Shakespeare’in Southwark turlar sunuluyor.
  • Grup turizmi, Deneyimler ve Gösteri : Fantezi bir Elizabeth gibi giyinmek öğrenme? Shakespeare sahne mücadele bir gösteri izleyerek veya Shakespeare’in oyunlarının ilk Folio için basılan nasıl gördükten? Deneyimleri çeşitli yemekler, krem çaylar ve Kırıkta ve Tate Modern gibi yakın mekanlara ziyaretleri içerir bazıları gruplar için düzenlenebilir.
  • Dine ve İçecek : Swan öğle, ikindi çayı, akşam yemeği, öncesi ve sonrası performans yemek için açıktır. Sen Thames ve restorandan St Paul Katedrali manzarayı bir bilet sahibi olması gerekmez. Swan Bar, kokteyller ile kahvaltı ve rahat gündüz yemek arası açıktır ve aperatifler, hafif yemekler ve içecekler için Fuaye Cafe Bar var.

Sam Wanamaker Tiyatrosu

Shakespeare’in Globe Theatre ilk dizayn edildiğinde, kapalı, Jakoben tiyatro, aynı zamanda planlandı. Shakespeare’in sonraki oyunlarından bazıları sahne etrafında oturmuş izleyici ile mumlar yaktı, böyle bir tiyatroda gerçekleştirilen olurdu. Ama ilk başta, hiç kimse gerçekten böyle bir tiyatro içinde veya nasıl işe yarardı benziyordu olurdu biliyordu. Bir tuğla bina, atölye ve eğitim alanlar için ilk kullanımda, Jakoben tiyatro evi inşa edildi.

Sonunda, tiyatro Worcester Koleji kütüphane, Oxford’da bir kitabın düştü çizimlerin iki yaprağın kanıtlara dayanarak tasarlandı. İlk tiyatro tasarımcısı Inigo Jones tarafından olduğu düşünülen anda, çizimler şimdi bir tiyatro 50 yıl önce benziyordu olabilir ne resmeden, 1660 yılında onun öğrencileri atfedilir. Onlar bir İngiliz tiyatro için bilinen en eski tasarımlar kabul edilir.

Globe bitişik ve aynı merkez lobi aracılığıyla bağlanan tiyatro, Wanamaker onuruna adlandırılmış ve detayların çoğunun döneminin görkemli evleri kopyalanan dekorasyonu bazı spekülatif olduğunu 2014 yılında açılmıştır. Yeşil meşe inşa ve hala birkaç yıl sonra, taze odun kokuyor edildi. Dikkat edin, gerçi, mum duman ile birleştiğinde meşe reçine kokuyor sen hiç hassas ya da alerjiniz varsa zor olabilir.

Shakespeare’in Globe Essentials

  • Nerede : Shakespeare’in Globe Theatre Londra, 21 Yeni Globe Walk Bankside, Londra SE1 9DT
  • Ne zaman: Globe sahnede Performanslar Eylül ile Nisan arasında gerçekleşecek. Çoğu yaz en uzun gün performansları planlanan bazı akşam sırasında, orta öğleden sonra başlayan ancak. Sam Wanamaker Tiyatrosu’nda Performanslar yaz aylarında açıklanacak listeleri ve bilet satışları Nisan ile Ekim den yapılmaktadır.
  • Ne var bakınız: performanslar, atölyeler, hikaye anlatımı, yazma atölyeleri ve aile faaliyetlerinin çok geniş yıl boyunca kullanılabilir
  • Biletler: Tüm gösteri ve etkinlikler için biletler web sitesi üzerinden ya da (0) web sitesi üzerinden 20 7401 9919. Alımları kolayca çevrimiçi kurabilirsiniz şifre korumalı bir hesabı gerektiren 44 üzerinde Gise telefon ederek satın alınabilir.
  • Buna ulaşmak için: Globe yakın Londra metro istasyonlarına, St Paul, Mansion House, Londra Köprüsü, Blackfriars bir on ya da 15 dakika mesafededir. Mavi engelli rozetleri ve taksiler arabalar yakın kolayca kullanılabilir sınırlı otopark bulunmaktadır.
  • Daha fazla bilgi için: Kontrol ana web sitesi her zaman bir şeyler oluyor gibi düzenli.