Skip to main content

Maniery przy stole i Żywności Etykieta w Tajlandii

Dos i niemile widziane na jedzenie w Tajlandii

Maniery przy stole i Żywności Etykieta w Tajlandii
Wiele z użyciem maniery przy stole w Tajlandii i obserwację prawidłowego etykiety żywności jest znany i zdrowy rozsądek. Nie mów z pełnymi ustami, nie wskazują z widelcem, i tak dalej. Ale istnieje kilka zasad etykiety tabeli w Tajlandii, które różnią się od Zachodu.

W Tajlandii, gotowanie i jedzenie światowej sławy kuchni jest brane bardzo poważnie. Ale Tajowie są zabawne i niefrasobliwy, jeśli chodzi o towarzyskich. Jako gość, twoje przypadkowe wykroczenia przy stole będzie odpuszczone. Pory posiłków są często hałaśliwy, nieformalne sprawy z rozmowy, napoje i śmiechu. Odpocząć i cieszyć się wymianę kulturalną!

Gdzie usiąść

W przeciwieństwie do Zachodu, gdzie „głowa” tabeli jest najważniejsza, gospodarz lub najwyższy ranking osoba zwykle siedzi na środku stołu w Tajlandii. Jeśli jesteś honorowym gościem, będziesz siedzieć przeciwieństwo przyjmującego, dzięki czemu można łatwiej rozmawiać.

Czekać, aż pojawi się w pozycji siedzącej; ktoś będzie niewątpliwie pokazać swoje krzesło. Jeśli usiadł na maty bambusowe na ziemi, zawsze ustawić się w taki sposób, że można uniknąć pokazując swoje nogi każdemu, podczas gdy jedzą.

Uwaga: Jeśli posiłki solowy w ruchliwej restauracji, możesz zostać poproszony dzielić stolik z grupą, która ma jedno wolne miejsce. Jeśli tak się stanie, nie ma obowiązku, aby wymusić small talk lub próbować wchodzić w interakcje z drugiej strony przy stole.

Zamawianie jedzenia w Tajlandii

Wszystkie posiłki grupowe w Tajlandii są dzielone; nie planują zamówić własne jedzenie. Za zwyczaj, starszy panie w tabeli będzie wybierać potrawy, aby dopasować się do grupy. Kilka rodzajów mięsa i ryb, może być przedstawiony razem z kilku różnych warzyw. Jeśli istnieje coś chcesz spróbować poprosić osobę o tym zamówieniu i mogą one uzyskać „podpowiedź”. Ryż serwowane będą w osobnych miseczkach.

Jeśli masz jakieś szczególne ograniczenia żywieniowe, nie ma potrzeby, aby je usłyszał podczas zamawiania. Po prostu nie dotrzeć do dań myślisz może być problem, i grzecznie odmówić, gdy ktoś poprosi, aby spróbować coś, co nie pasuje do swojej diety.

Jako gość, ludzie będą prawdopodobnie nadzieję, że spróbować lokalnych specjałów. Ale jeśli jesteś absolutnie pewny, że nie można jeść to, co jest oferowane, grzecznie upadających jest ładniejszy niż pozostawienie go na talerzu niezjedzone.

Ustawienie

Będziesz mieć talerz lub miskę ryżu białego i ewentualnie kolejny puchar za wszelkie zupy, aby Mu służono.

Kiedy jedzenie przybywa, umieścić tylko niewielkie ilości – nie więcej niż dwóch łyżek – z kilku dań z jakimś sosem na swojej ryżu. można napełnić swój talerz tyle razy, ile chcesz, dopóki nie próbowałem wszystkiego w tabeli. Upewnić się, że każdy miał szansę spróbować każdej potrawy. Biorąc nadto jednej pozycji – i ewentualnie zapobiegania innym próbując go – jest niegrzeczny.

Kolejny dobry powód, aby nie overindulge od samego początku jest to, że jedzenie prawdopodobnie nie przybędzie na raz. Naczynia będzie stale przyniósł do stołu, ponieważ są one gotowe. Najlepsze rzeczy mogą być nadal nadchodzą!

Podczas zanurzania z miski służący na stole, biorąc od krawędzi jest bardziej uprzejmy niż zanurzenie łyżkę w środku. Staraj się nie brać ostatni kawałek od wspólnej miski. To powinno być pozostawione do gospodarza, który z kolei może zaoferować ci to w każdym razie.

Uwaga: W odróżnieniu od kiedy posiłki w niektórych innych krajach azjatyckich, nie są zobowiązani, aby zakończyć cały ryż na talerzu w Tajlandii. Niezależnie od tego, należy spróbować, aby nie marnować jedzenia.

Na Sztućce

W Tajlandii, pałeczki są rzeczywiście wykorzystywane wyłącznie do samodzielnych dań z makaronem. Nawet jeśli wolisz pałeczki i chcą pokazać, że wiesz, jak z nich korzystać grzecznie, Tajowie nie używać ich do dań na bazie ryżu.

W Tajlandii, ludzie jeść łyżeczką w prawej ręce i widelec w lewo. Łyżka jest naczynie podstawowej; widełki są stosowane tylko do manipulowania żywności. Tylko przedmioty nie spożywane z ryżem (np kawałkami owoców) są OK jeść widelcem.

Nie będzie noże na stole lub gdziekolwiek poza kuchnią w tym zakresie; jedzenie powinno być już w kawałki wielkości kęsa. Jeśli trzeba wyciąć żywności mniejszy, należy użyć krawędzi swojej łyżką go wyciąć, uciekania się tylko wtedy, gdy to konieczne widelca.

Posiłki z północnych prowincjach, takich jak ISAN może zawierać kleisty „lepki” ryż serwowane w małych koszy. Jeść ryż kleisty przez ściśnięcie palcami prawej ręki i użyciu go do zebrać żywności i sosów.

 • Nie proś o pałeczkami.
 • Trzymając łyżkę w prawej ręce i widelec w lewo.
 • Jeść z łyżką. Nie odkładaj widelec do ust.
 • Użyj widelca do pchania jedzenia na łyżkę.
 • Jeść ryż kleisty palcami; należy użyć prawą rękę.

Korzystanie Przyprawy

Tajowie kochają sezonu i wzbogacanie rzeczy. W przeciwieństwie do zachodnich ekskluzywnych restauracji i miłych lokali sushi, nie trzeba się martwić o obrażanie kogokolwiek dodając dodatkowe sosy i przyprawy do żywności. Ale smak danie pierwsze – niektóre autentyczne tajskie jedzenie może być szczególnie ostre!

Czekać aby rozpocząć odżywianie

Jak w większości kultur azjatyckich, wiek i status społeczny są traktowane priorytetowo. Zasady zachowania twarzy stosuje się w każdej chwili. Zanim zaczniesz cokolwiek robić, czekać na najwyższym rankingu lub najbardziej uprzywilejowanej osoby przy stole, aby zasygnalizować, że nadszedł czas, aby jeść. Jeśli nie mówią nic, po prostu czekać na nich, aby rozpocząć ich posiłku.

Nie używać lewej ręki

Przez większą część świata, lewa ręka jest uważana za „brudny” ręka. Uniknąć przenoszenia żywności i komunalnych naczynia służąc lewą ręką.

Zasada unikania korzystania lewy szczególnie dotyczy korzystających z przedmiotów takich jak lepki ryż, który jest spożywane z rąk.

Slow Down and Enjoy

W przeciwieństwie do innych kultur pośpiechu, jedzenie w Tajlandii jest ogólnie cieszył się powoli. Nie być w pośpiechu, aby dokończyć kolację i dostać się do innych rzeczy. Nie chcesz być patrząc na pusty talerz podczas gdy wszyscy inni rozmów i wybiera kolejną godzinę.

Spowolnić, towarzysko i być obecny. Z oczywistych powodów uniknąć spędzać czas na smartfonie przy stole.

Uwzględniając napoje do kolacji

Piwo, często jeden z średnich zabudowanych piw Tajlandii, jest często spożywane z obiadu. W zwyczaju nie wylewanie własne napoje; ktoś zapewne napełnić swój kieliszek dla ciebie.

Miej oko na okulary swoich sąsiadów i top je jako przyjazny gest. I nie działają zaskoczony, jeśli ktoś dodaje lód do szklanki piwa!

Kończąc

Na koniec posiłku, idealnie, twoja płyta nie powinna wyglądać zbrodni. Skonsolidować wszystkie niejadalne kawałki (np łodygi trawy cytrynowej, kości, etc) na jednej stronie płyty. To samo odnosi się do ryżu i żywności spadły bitów: nie powinno być coś w lewo na stole wokół swojej miski.

Staraj się nie zostawiać jedzenia na talerzu, zwłaszcza mięso i warzywa z głównych dań.

Aby wskazać, że skończysz jeść, umieść łyżka i widelec razem na talerzu.

Czas na zapłatę

Na koniec posiłku, nie od razu sięgnąć po rachunek, aby sprawdzić uszkodzenia. A już na pewno nie spierają się, kto zapłaci. Twój komputer może już poprosił o rachunek, lub grupa może być planuje go podzielić.

Za zwyczaj, gospodarz lub więcej senior – oczekuje się zapłacić osoba przy stole – często postrzegana najbogatsi. W niektórych przypadkach, zwłaszcza w relacjach między Thais i Zachodu The farang oczekuje (obcokrajowiec), aby uzyskać kontrolę. Na szczęście jedzenie w Tajlandii jest zwykle bardzo przystępne.

Jeśli oferta na chip, to zrobić tylko raz, a nie domagać się, czy oferta została odrzucona.

Napiwki w Tajlandii nie jest w zwyczaju w autentycznych restauracji, można jednak pozwolić pracownikom zachować zmiany, jeśli chcesz. Opłata za usługę jest często już dodawane do rachunku w ładniejszych restauracji.

Niektóre inne niemile widziane na dobre maniery przy stole w Tajlandii

 • Nie mów lub śmiać się z pełnymi ustami jedzenia – bez wyjątków!
 • Nie wydmuchać nos przy stole. Usprawiedliwiać się do łazienki.
 • Nie używać wykałaczki bez pokrycia jamę ustną z drugiej strony.
 • Nie bądź pierwszy wychować spraw biznesowych. Czekać na drugą stronę, aby przełączać tryby.
 • Nie wydawać odgłosy podczas jedzenia. W przeciwieństwie do niektórych innych krajach azjatyckich, siorbanie zupy i makaron nie jest dobrym pomysłem.
 • Nie zapomnij podziękować hosta z uprzejmy kawp Khun khrap | Kha (dziękuję mężczyzna | kobiety) na koniec posiłku.

You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *