Mısır Coğrafya Genel Bir Bakış, Tarih ve Modern Siyaset

Posted on

Mısır Coğrafya Genel Bir Bakış, Tarih ve Modern Siyaset

Genellikle Kuzey Afrika’nın taç mücevher olarak kabul, Mısır tarih meraklıları, doğa severler ve macera arayanlar için popüler bir yer. Bu Giza’daki Büyük Piramit’in, Antik dünyanın yedi harikasından ayakta kalan tek üyesi olmak üzere dünyanın en ikonik yerlerinden bazıları, ev sahipliği yapmaktadır. gitmeden önce ziyaret en out almak için, ülkenin coğrafyası ve tarih bilginize tazelemek.

Mısır nerede?

Mısır, Kuzey Afrika kuzeydoğu köşesini işgal eder. Bu Sudan ile kuzeye güneye ve Akdeniz ile, batıda Libya ile komşudur. Doğuda ülke Kızıldeniz’i komşudur ve Süveyş Kanalı yoluyla Mısır Sina Yarımadası ayrılır. Sina Yarımadası hisseleri İsrail ve Gazze Şeridi ile komşudur.

Mısır’ın Coğrafya

Mısır Ohio sekiz katı boyutundan daha fazla yapma, 384.345 mil kare / 995.450 kilometre kare toplam bir kara vardır ve üç kat fazla New Mexico boyutu. Bu bir kurak çöl iklimiyle, sıcak, kuru ülkedir kavurucu yazlar ve ılıman kışları sonuçlardan söyledi. en yüksek yükseklik Dağı Catherine 8625 metrelik / 2629 metrelik zirvesi ise Mısır’ın en alçak noktası, Qattara Depresyon, -436 feet / -133 metre derinlikte olan bir düdendir.

ülkenin başlıca su kaynağı Nehri Nil olduğunu. 11 Afrika ülkesi arasında kuzeye doğru akan Nil tedbirler 4358 mil / 6853 uzunluğunda kilometre ve dünyanın en uzun nehri olarak kabul edilir. Mısır’da, bereketli Nil Deltası, ülkenin tarımsal üretiminin çoğu sorumludur. kadar güneye yalanlar Gölü Nasır, gezegenin en büyük insan yapımı göllerinden biri olarak. Bu 2030 mil kare / 5357 kilometre kare toplam yüzey alanına sahiptir ve Asvan Barajı’nın yapımı nedeniyle sel tarafından yaratıldı.

Sina Yarımadası

Ülkenin kuzeydoğusundaki Sina Yarımadası’nı, Kuzey Afrika ve Güneybatı Asya arasındaki ayrımı köprü çöl üçgen streç yatıyor. Mısır da itibaren Hint Okyanusu içine geçişini sağlayan Akdeniz ve Kızıl Deniz arasında bir deniz bağlantısını oluşturan Süveyş Kanalı’nı kontrol eder. İsrail ve Gazze Şeridi Mısır’ın büyüklüğü, stratejik konumu ve yakınlık Ortadoğu jeopolitiği ön planda ulus koydu.

Antik Tarih

Mısır tarihleri ​​insan yerleşimlerinin Kanıt 10. binyıl destekliyor. Antik Mısır yaklaşık 3150 M.Ö. birleşik krallık haline geldi ve neredeyse 3000 yıldır ardışık hanedanların bir dizi tarafından yönetiliyordu. piramitler ve firavunların Bu dönem din, sanat, mimarlık ve dil alanlarında önemli ilerlemeler ile, dikkate değer kültürü ile tanımlandı. Mısır’ın kültürel zenginliği Nil Vadisi doğurganlık tarafından kolaylaştırdı tarım ve ticaret üzerine kurulmuş, inanılmaz zenginlik desteklenmiştir.

669 M.Ö. itibaren, Eski ve Yeni Krallık hanedanları yabancı istilaları bir saldırı altında ufalanmış. Mısır Mezopotamyalılar, Persler tarafından sırayla fethetti ve 332 M.Ö., Makedonya kralı Büyük İskender tarafından yapıldı. Roma egemenliğine girdiğinde ülke, 31 M.Ö. kadar Makedon İmparatorluğu’nun parçası olarak kaldı. Müslüman Araplar 642 AD ülkeyi fethetti kadar – MS 4. yüzyılda olarak, Roma İmparatorluğu’nun boyunca Hıristiyanlığın yayılması geleneksel Mısır dinin değiştirilmesi yol açmıştı.

20. yüzyıla kadar Orta Çağ

Bir kısaca başarılı dahil – bu 1517 ‘den sonra Osmanlı’da emilir kadar Arap hükümdarları da ülkenin kontrolünü ele çatışmanın üç asır yolunu açan zayıflayan ekonomi, veba ve kıtlık, bir süre izledi Mısır’ı yönetmeye devam Napolyon Fransa tarafından işgali. Napolyon Osmanlı Arnavut komutanı Muhammed Ali Paşa 1952 yılına kadar Mısır hükmetmek devam edeceğini bir hanedan kurmak için izin bir vakum yaratarak, İngiliz ve Osmanlı Türkleri tarafından Mısır’ı terk etmek zorunda kaldı.

1869’da, Süveyş Kanalı inşaatı 10 yıl sonra tamamlandı. Proje neredeyse Mısır iflas ve Avrupa ülkeleri borçlu borçlarının ölçüde 1914 yılında 1882 yılında bir İngiliz devralma için kapıyı açtı, Mısır İngiliz himayesi altına olarak kuruldu. Sekiz yıl sonra ülke Kral Fuad I altında, nominal bağımsızlığını kazanmış; Ancak İkinci Dünya Savaşı ertesinde Ortadoğu’da siyasi ve dini çatışma 1952 yılında bir askeri darbe ve Mısır Cumhuriyeti’nin kuruluşunu müteakip yol açtı. 1956 yılında Süveyş Kanalı’nı millileştirme Başkan Nasır’ın kararı Mısır İsrail, Fransa ve İngiltere tarafından işgal ama sonuçta galip çıkmıştır edildiği Süveyş Krizi çatışma yol açtı.

Mısır’ın Modern Siyaset

1952 devrimi beri Mısır, ekonomik, dini ve siyasi kargaşa bir süre yaşadı. 2011 yılında diktatör başkan Hüsnü Mübarek Mısır ordusuna teslim ediliyor sonuçta hükümet sonuçlandı emek grev ve şiddetli protestoları bir dizi iktidarda 30 yıl sonra istifa etmek zorunda kaldı. 2012 yılında, Müslüman Kardeşler milletvekili Muhammed Mursi cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandı, ama onun kural kısa ömürlü oldu; 2013 yılında, o hükümet ve anti-Müslüman Kardeşler protestocular arasında ileri çatışma sonrasında ordu tarafından devrilmesinden.

Yeni bir anayasa erken 2014 yılında kabul edildi ve kısa süre sonra mevcut başkan Abdülfettah el-Sisi seçildi. ülke Daesh-Sinai gibi gruplar tarafından yürütülen terör saldırılarının yağmurundan (eski ISIL veya ISIS olarak da bilinir) uğradığı rağmen O zamandan beri, Mısır’ın siyasi durum, stabilize vardır. 300 sivil bir Kuzey Sina camide ibadet ederken öldürüldü Bunlardan en son Kasım 2017 yılında bir olay içerir; ve silahlı yedi kişinin ölümüne Minya eyaletinde Kıpti Hristiyanların bir otobüs saldırıya Kasım 2018, içinde.

Mısır’da turistler için güvenlik

artan terör faaliyeti ve siyasi istikrarsızlığın bir sonucu olarak, turizm, 2015 yılında tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştı ancak son dört yılda yeniden popüler olmaya başladı. Devlet seyahat danışma US Department turist dikkatli düzeylerinde artış alıştırmaları yapan gerektiğini vasıta 2. Seviye ülke olarak Mısır’ı sırada yer alıyor. Ancak, her iki ABD ve İngiltere hükümetleri Kahire, Luxor, Abu Simbel, Hurghada, Marsa Alam ve Sharm el Sheikh dahil olmak üzere ülkenin en popüler turistik yerler güvenli olduğunu düşünür. senin gezi rezervasyonu önce en son güncellemeleri kontrol edin.