Odkrywanie kompleksu świątynnego Philae: Przewodnik dla zwiedzających

Posted on

Odkrywanie kompleksu świątynnego Philae: Przewodnik dla zwiedzających

Kompleks świątynny Philae jest jednym z najbardziej fascynujących zabytków Egiptu. Pierwotnie znajdował się na wyspie Philae, świętym miejscu powiązanym z kultem Izydy sprzed tysięcy lat. Obecny kompleks świątynny został założony przez faraona 30 dynastii Nectanebo I, a następnie dodany przez władców okresu greckiego, rzymskiego i bizantyjskiego.

Na początku XX wieku kompleks został częściowo zalany po budowie niskiej tamy w Asuanie. Później plany budowy drugiej tamy spowodowały, że UNESCO rozpoczęło projekt zbawienia, który przeniósł świątynie na wyższy poziom na sąsiedniej wyspie Agilkia. Dziś kompleks nadal robi wrażenie na turystach w taki sam sposób, jak przez wieki.

Kompleks w czasach starożytnych

Wyspa Philae, niegdyś położona w zaćmie na Nilu, uważana była za jedno z miejsc pochówku starożytnego egipskiego boga Ozyrysa. Egipcjanie uznali ją za świętą dla swojej żony Izydy, a jej nubijscy sąsiedzi i archeolodzy znaleźli dowody na to, że świątynie czczące Izydę istniały na wyspie od co najmniej VI wieku pne Dziś najstarsza zachowana budowla, Świątynia Izydy, pochodzi z czasów Nectanebo I, który rządził około 380-362 pne. Był założycielem ostatniej rodzimej dynastii egipskich faraonów.

Do kompleksu świątynnego dołączyli władcy Ptolemeuszy i Rzymian aż do III wieku naszej ery i był miejscem pielgrzymek wyznawców kultu Izydy długo po przybyciu chrześcijaństwa do Egiptu. W rzeczywistości świątynie zostały zamknięte lub ponownie przeznaczone do użytku chrześcijańskiego w VI wieku naszej ery, co czyni kompleks świątyń Philae jednym z ostatnich miejsc kultu pogańskiego w kraju. W epoce wiktoriańskiej Philae była jedną z najpopularniejszych destynacji dla europejskich turystów z pasją do egiptologii i nadal jest atrakcją dzisiejszych rejsów po Nilu.

Projekt relokacji

W 1902 r. Budowa Niższej Tamy Asuańskiej spowodowała zalanie wyspy Philae i jej kompleksu świątynnego przez większą część roku. Turyści mogli zwiedzać częściowo zanurzone ruiny łodzią wiosłową, a fundamenty świątyni zostały wzmocnione, aby pomóc im wytrzymać roczne szkody powodziowe. Cegły pokryły się jednak mułem rzecznym, a kolory wspaniałych płaskorzeźb świątyni zostały zmyte. Kiedy w 1954 r. Ujawniono plany dotyczące wysokiej tamy w Asuanie, stało się jasne, że wkrótce wyspa Philae zostanie całkowicie zanurzona – a jej starożytne skarby zostaną utracone na zawsze.

W rezultacie UNESCO rozpoczęło Międzynarodową Kampanię Uratowania Zabytków Nubii w 1960 roku. W projekcie wykopano i zarejestrowano setki miejsc oraz odzyskano tysiące artefaktów, które wkrótce znikną pod wodą. Zaplanowano także przeniesienie kilku ważniejszych świątyń regionu – w tym Abu Simbel (położonego nad brzegiem jeziora Nasser) i kompleksu świątynnego Philae. W Philae zbudowano zaporę kasetonową, aby trzymać wodę z dala od rzeki, podczas gdy pomniki zostały oczyszczone, zmierzone i rozebrane.

Świątynia i towarzyszące jej świątynie i sanktuaria zostały przeniesione cegła po cegle na pobliską wyspę Agilkia i pieczołowicie zrekonstruowane na wyższym terenie. W imię autentyczności Agilkia została nawet zaprojektowana tak, aby pasowała do pierwotnej scenerii świątyni na wyspie Philae.

Świątynia Izydy

Współcześni turyści przybywają łodzią i rozpoczynają zwiedzanie w najstarszej części świątyni Izydy, Kiosku Nectanebo. Wejścia do głównej świątyni strzeże Pierwszy Pylon, monumentalna brama o wysokości 18 metrów ozdobiona niesamowitymi płaskorzeźbami. Te płaskorzeźby przypisywane są różnym faraonom i królom ptolemejskim i obejmują słynne przedstawienie Ptolemeusza XII Neosa Dionizosa wysyłającego bandę wrogów. Pojawiają się także Izyda, Horus z Edfu, Hathor i inni członkowie egipskiego panteonu.

Po przejściu przez Pierwszy Pylon odwiedzający znajdują się na dziedzińcu świątyni. Kolumnady po obu stronach zapewniają wejście do różnych pokoi, w tym do Domu Urodzenia. Ten intrygujący budynek został poświęcony Izydzie na cześć narodzin jej syna Horusa i zawiera płaskorzeźby przedstawiające sceny z dzieciństwa boga z głową sokoła. W przeszłości faraonowie odprawiali tu rytuały, by uczcić legendę Izydy (która obejmowała ich własne pochodzenie od Horusa, tym samym uzasadniając ich boskie prawo do rządzenia).

Drugi pylon prowadzi do przedsionka wewnętrznej świątyni. Zawiera osiem wspaniałych kolumn, a wykute w ścianach krzyże koptyjskie pokazują, jak świątynia została przekształcona w miejsce kultu chrześcijańskiego w czasach bizantyjskich. Za przedsionkiem znajduje się sanktuarium, w którym granitowe świątynie posiadały niegdyś złoty posąg Izydy i barkę, w której podróżował. Od tego czasu zostały przeniesione do muzeów w Paryżu i Florencji.

Inne znaczące budynki

Chociaż Świątynia Izydy jest główną atrakcją kompleksu, istnieje szereg innych cennych zabytków. Należą do nich Świątynia Hathor, która została zbudowana przez królów Ptolemejczyków Filometora i Euergetesa II, a następnie dodana przez cesarza Augusta. Brama Hadriana przedstawia płaskorzeźby zlecone przez rzymskich cesarzy Hadriana, Marka Aureliusza i Lucjusza Verusa; podczas gdy niedokończony, ale niezaprzeczalnie piękny kiosk Trajana był ulubionym przedmiotem malarzy wiktoriańskich. Chrześcijańskie ruiny obejmują pozostałości klasztoru i dwa kościoły koptyjskie.

Jak odwiedzić

Istnieje kilka sposobów odwiedzenia kompleksu świątynnego Philae. Wyspa Agilkia znajduje się na trasie większości rejsów po rzece między Luksorem a Asuanem. Alternatywnie, wielu operatorów oferuje jednodniowe wycieczki z Asuanu, które zabierają turystów do kompleksu świątynnego Philae, a także pobliskich atrakcji, takich jak Niedokończony Obelisk i Wysoka Tama w Asuanie. Możliwe jest również zorganizowanie wizyty niezależnie. Po prostu weź taksówkę z Asuanu do świątyni Marina Philae, gdzie oficjalne łodzie czekają na transport gości na wyspę Agilkia.

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na zwiedzanie kompleksu jest Philae Sound and Light Show. Ten po ciemku spektakl wykorzystuje kolorowe światła, projekcje laserowe i komentarze audio, aby wskrzesić dawnych faraonów i ożywić legendę Izydy, Ozyrysa i Horusa. Prezentacje są dostępne w kilku językach, w tym angielskim, francuskim, niemieckim i hiszpańskim. Organizatorzy wycieczek oferują oferty pakietowe na Sound and Light Show, które obejmują opłaty za wstęp, transport rzeczny, przewodnika oraz odbiór i dowóz do hotelu.

Wstęp i godziny otwarcia

Regularne godziny odwiedzin to od 7 rano do 4 po południu (od października do maja) lub od 7 rano do 5 po południu (od czerwca do września). Wstęp kosztuje 50 EGP (około 3 USD) dla dorosłych i 25 EGP dla studentów. Jeśli twoje umiejętności targowania są na najwyższym poziomie, możesz spodziewać się, że zapłacisz około 10 EGP za rejs powrotny łodzią z kontynentu na wyspę Agilkia – chociaż żeglarze zazwyczaj będą próbować naliczyć więcej. Bilety na Sound and Light Show kosztują 14 USD za osobę.