Odkrywanie Sakkary, Egipt: Przewodnik dla zwiedzających

Posted on

Odkrywanie Sakkary, Egipt: Przewodnik dla zwiedzających

Przejedź około 17 mil (27 kilometrów) na południe od centrum Kairu, a znajdziesz się w Sakkara, rozległej nekropolii starożytnej egipskiej stolicy Memphis. Nazwany na cześć boga umarłych, Sokara, jest to największe stanowisko archeologiczne w Egipcie. Jego piramidy mogą nie być tak znane jak te znajdujące się w pobliskiej Gizie, ale niektóre z nich (szczególnie kultowa piramida Dżesera) są znacznie starsze. Dla tych, którzy interesują się archeologią, te wyznaczające trendy struktury są jednymi z najważniejszych zabytków tego kraju.

Historia strony

Zwyczaj chowania faraonów w Sakkara sięga tysięcy lat wstecz do czasów pierwszej dynastii, kiedy królowie po raz pierwszy rządzili zjednoczonym Egiptem. Wiadomo, że aż 17 faraonów wybrało Sakkarę jako miejsce ostatecznego spoczynku, a członkowie rodziny królewskiej, święte zwierzęta i ważni urzędnicy byli tam pochowani przez ponad 3000 lat. Dziś nekropolia Sakkara zajmuje powierzchnię 4 mil kwadratowych (10 kilometrów kwadratowych).

Kiedy miejsce pochówku przestało być używane w czasach Rzymian, zostało stopniowo odzyskane przez pustynię. Z wyjątkiem piramidy Dżesera całe miejsce zostało zakopane w piasku, zanim francuski egiptolog Auguste Mariette odkrył Serapeum w połowie XIX wieku. Od tego czasu w Sakkarze odbywa się ciągły proces wydobywania, odzyskiwania i renowacji. W 1979 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z polami piramid, które biegną od Giza do Dhashur.

Ostatnie odkrycie miało miejsce w lipcu 2018 r., Kiedy archeolodzy odkryli warsztat mumifikacji wraz z pięcioma mumiami i ich wysadzanymi klejnotami sarkofagami.

Piramida Dżesera

Piramida Dżesera jest bez wątpienia najbardziej znanym zabytkiem w Sakkara. Piramida, składająca się z sześciu mastab (grobowców z płaskim dachem, które są synonimami pierwszej i drugiej dynastii) ułożonych jeden na drugim, ma unikalny schodkowy wygląd. Jego historia sięga 27 wieku pne, kiedy to jego architekt Imhotep został zbudowany jako kompleks grobowy faraona Trzeciej Dynastii. Piramida jest najstarszą znaną, wykutą w kamieniu monumentalną budowlą na świecie, a Imhotepowi przypisuje się stworzenie planu, na którym zbudowano późniejsze, gładkie piramidy.

W czasach swojej świetności piramida miałaby 62 metry wysokości, a zbocza z piaskowca byłyby pokryte polerowanym białym wapieniem. Dziś wejście do piramidy jest zabronione, ale widok z zewnątrz zapiera dech w piersiach.

Najważniejsze atrakcje

Piramida Teti

Wiele późniejszych piramid Sakkary zostało zbudowanych w czasach trudności ekonomicznych, a zastosowane gorsze materiały nie przetrwały próby czasu. Oprócz arcydzieła Dżesera pozostało dziesięć piramid, z których niektóre są otwarte do eksploracji. Spośród nich najciekawsza jest piramida Teti, faraon szóstej dynastii, której sarkofag z bazaltem nadal znajduje się w komorze grobowej. Hieroglificzne zaklęcia z tekstów piramid zdobią ściany wewnętrzne.

Mastabas z Kagemni i Ti

W Sakkarze znajduje się także imponujący wachlarz grobowców i mastab w różnych stanach naprawy. Do najlepszych należą Mastaba z Kagemni, naczelna sprawiedliwość Teti; oraz Mastaba z Ti, nadzorcy piramid w Abusir. Płaskorzeźby i fryzy tego ostatniego grobowca zostały pieczołowicie odrestaurowane i są uważane za jeden z najlepszych istniejących przykładów sztuki Starego Królestwa. Przedstawiają sceny życia codziennego w starożytnym Egipcie, którym towarzyszy dialog hieroglificzny.

Serapeum

Serapeum, czyli podziemna komora grobowa byków Apis, to kolejna atrakcja tego miejsca. Święte byki, utrzymywane i czczone w Świątyni Ptah w Memphis podczas swojego życia, zostały zmumifikowane po śmierci i przewiezione do Serapeum, aby pochowane w kamiennych sarkofagach. Ta praktyka trwała ponad 1300 lat, a zakończyła się dopiero w 30 rpne

Muzeum Imhotep

Aby dowiedzieć się więcej o tym i innych rytuałach Starego Królestwa, odwiedź Muzeum Imhotep, znajdujące się przy wejściu do Sakkary. Pięć sal prezentuje niektóre z najciekawszych znalezisk w witrynie, w tym drewnianą trumnę samego Imhotepa; najstarsza kompletna mumia królewska, jaką kiedykolwiek znaleziono, i odtworzenie biblioteki francuskiego architekta Jeana-Philippe’a Lauera. Lauer słynie z wydobywania i przywracania skarbów Sakkary pracy jego życia.

Jak się tam dostać

Nie ma tras transportu publicznego z Kairu do Sakkary, więc jeśli nie planujesz wynająć samochodu, prywatna taksówka jest Twoją jedyną opcją na samodzielne zwiedzanie. Jeśli nie masz ochoty targować się o ceny z kierowcą na ulicy, poproś hotel o zorganizowanie taksówki. Ponieważ strona jest tak rozległa, warto wynająć kierowcę na cały dzień, aby mogli przewieźć Cię między najważniejszymi miejscami w Sakkara.

Wiele biur podróży, hoteli i firm turystycznych oferuje wycieczki do Sakkary przez pół lub cały dzień. Chociaż wizyta w grupie oznacza, że ​​masz mniejszą swobodę eksploracji do woli, ulgą może być uwzględnienie wszystkich kosztów, podczas gdy wgląd profesjonalnego egiptologa jest nieoceniony. Wiele wycieczek obejmuje również wizyty w pobliskich miejscach Memphis i nekropolii Dahshur.

Rzeczy do zapamiętania

Dokładne ustalenie czasu podróży może mieć decydujący wpływ na Twoje doświadczenie w Sakkara. Egipski tydzień roboczy trwa od niedzieli do czwartku, a wjazd i wylot z Kairu może być w tych dniach stresujący. Aby uniknąć marnowania czasu na siedzenie w siatce, spróbuj zaplanować wyjazd na piątek lub sobotę. Podobnie ważna jest pora dnia, szczególnie w lecie. Zaplanuj wizytę tak wcześnie, jak to możliwe, aby uniknąć południowego upału.

Na nekropolii jest niewiele cienia i posiłków, więc zaplanuj odpowiednio, zabierając ze sobą krem ​​przeciwsłoneczny, kapelusz, wodę i piknik. Dobrym pomysłem są także wygodne buty do chodzenia i latarka do oświetlania ciemnych wnętrz grobowców. Na koniec nie zapominaj, że Sakkara jest ogromna. Zamiast próbować zobaczyć wszystko w ciągu jednego ranka lub popołudnia, wybierz atrakcje, które musisz zobaczyć i skup się na nich.