Skip to main content

Pantheon v Ríme, Taliansko

Pantheon v Ríme, Taliansko
Pantheon stojí ako najkomplexnejšie rímske stavby na Zemi, ktoré prežili 20 stáročia drancovanie, rabovanie a invázie.

Fakty o Pantheon

Pôvodný Pantheon bol obdĺžnikový chrám postavený Marcus Vipsanius Agrippa, syn-in-law of Augustus, prvý rímsky cisár, ako súčasť obnovy okresný plánu 27-25 pred naším letopočtom. Čo turisti vidieť, ako sa uvoľniť pred v Piazza della Rotonda je radikálne odlišná od tej pôvodnej chrám. Hadrian prestavaný štruktúru; pečiatky nadobúdateľa v tehál nám umožňujú vešiaku jeho navrátenie medzi 118 a 125 nášho letopočtu. Napriek tomu, že nápis na architráve pripisuje konštrukciu ako Agrippa počas svojho tretieho councilship.

Stĺporadie pred Pantheonu je to, čo zostalo z pôvodného chrámu Agrippa.

Pantheon obsahuje hroby Rafael a niekoľkých talianskych kráľov. Pantheon je grécke slovo, ktoré znamená “ctiť všetky bohov.”

Rozmery Pantheon

Obrie dóm, ktorý je dominantou interiéru je 43.30 m alebo 142 stôp v priemere (pre porovnanie, Biely dom kopula je 96 stôp v priemere). Pantheon stál ako najväčší kupolou niekedy až Brunelleschi dome v katedrále vo Florencii z 1420-36. Je to stále najväčšie murivo dome na svete. Pantheon je vyrobená dokonale harmonický tým, že vzdialenosť od podlahy k hornej časti kupole je presne rovnaký ako jeho priemer. Adytons (muky zapustené do steny) a kazety (nižšie uložené panely) dômyselne zníženie hmotnosti kupola, rovnako ako ľahká cementu vyrobené z pemzy používané v hornej úrovni.

Kopula dostane tenšie, ako sa blíži oculus, otvor v hornej časti kupole použitých ako svetelný zdroj pre interiér. Hrúbka kopula v tomto bode je len 1,2 m.

Oculus je 7,8 metrov v priemere. Áno, dážď a sneh občas prepadnúť, ale podlaha je naklonený a kanalizácie chytro odstránenie vody, ak sa jej podarí dopadol na zem. V praxi dážď málokedy padá vnútri kopule.

Mohutné stĺpy podporujúce stĺporadie váži 60 ton. Každý bol 39 stôp (11,8 m) vysoký, päť stôp (1,5 m) v priemere a sú vyrobené z kameňa ťažené v Egypte. Kolóny boli dopravované drevené sane na Níle, vtrhli do Alexandrie, a dať na plavidlách pre cestu cez Stredomorie do prístavu Ostia. Odtiaľ stĺpca prišli Tiber člnom.

zachovanie Pantheon

Rovnako ako mnoho ďalších budov v Ríme, Pantheon bol zachránený od plienenie otočením do kostola. Byzantský cisár Phocas daroval pamätník Popea Boniface IV, ktorý ju premenil v Chiesa di Santa Maria ad Martyres vo 609. omšiach tu sa konajú pri zvláštnych príležitostiach.

Informácie Pantheon Visitor

Pantheon má webové stránky, ktoré podrobne opisuje najviac up-to-aktuálne informácie o otváracej dobe a špeciálne udalosti. Vstup je zadarmo.

Jedna zvláštne udalosť, ktorá sa môže tešiť, ak ste navštíviť Rím na jar je oslavou omše Turíc (50. deň po Veľkej noci). V rysu udalosti, hasiči vyliezť na vrchol kupoly klesať ružových lístkov z oculus. Ak ste sa tam dostať skoro (hodiny pred hmotnosti), ktoré môžu byť schopní nájsť niekoľko palcov podlahovej plochy, z ktorej bolo možné pozorovať toto mimoriadne populárne udalosť.

Ako zažiť Pantheon

Piazza della Rotonda je živé námestie naplnené kaviarní, barov a reštaurácií. V lete navštíviť Pantheon interiér v priebehu dňa, najlepšie v skorých ranných hodinách pred davmi turistov, ale návrat vo večerných hodinách; Piazza vpredu je obzvlášť živá v teplých letných nocí, kedy je Pantheon osvetlené zospodu a kandiduje ako obrovský pripomienka veľkoleposti starého Ríma. Penny-štiepanie batoh dav zaplavuje kroky fontány obklopujúce jeden z rímskych obeliskov trofej, zatiaľ čo turisti dav k mrežiam, že hrana Piazza.

Nápoje sú drahé, ako sa dalo očakávať, ale nie poburujúce, a môžete dojčiť jeden po dlhú dobu, bez toho aby niekto obťažoval vám, že jeden z jednoduchých pôžitky z európskeho života.

Reštaurácie sú väčšinou priemerné, ale výhľad a atmosféra sú jedinečné. Ak chcete zažiť dobré pevné Roman jedlo za dobrú reštauráciu v blízkosti, skúste Armando al Pantheon, v malej uličke vpravo od Pantheonu, ako ste k nej čelom. Najlepšie káva na Tazza d’Oro v okolí.