Philae šventyklos komplekso tyrinėjimas: Lankytojo vadovas

Posted on

Philae šventyklos komplekso tyrinėjimas: Lankytojo vadovas

Philae šventyklų kompleksas yra vienas žaviausių senovės paminklų Egipte. Iš pradžių ji buvo įsikūrusi Filajaus saloje, šventoje vietoje, turinčioje ryšį su Izis kultu, datuojamu tūkstančius metų. Dabartinį šventyklų kompleksą pradėjo 30-asis dinastijos faraonas Nectanebo I, o jį papildė po to einantys Graikijos, Romos ir Bizantijos laikotarpiai.

XX amžiaus pradžioje pastačius Asvano žemąją užtvanką, kompleksas buvo iš dalies užtvindytas. Vėliau, planuodami antrąją užtvanką, UNESCO paskatino išgelbėjimo projektą, perkeliantį šventyklas į aukštesnę žemę kaimyninėje Agilkia saloje. Šiandien kompleksas ir toliau daro įspūdį turistams tuo pačiu būdu, kaip ir šimtmečius.

Kompleksas antikos laikais

Manoma, kad Philae sala, įsikūrusi Nilo upės kataraktoje, buvo viena iš senovės Egipto dievo Osirio laidojimo vietų. Egiptiečiai ir jų kaimynai Nubija tai laikė šventa jo žmonai Isis, o archeologai rado įrodymų, kad saloje Izisą pagerbiančios šventyklos egzistavo bent jau nuo VI a. Pr. Kr. Šiandien seniausia išlikusi struktūra, Iziso šventykla, yra Nectanebo I laikais, kuris valdė maždaug 380–362 m. Pr. Kr. Jis buvo paskutinės Egipto faraonų gimtosios dinastijos įkūrėjas.

Šventyklų kompleksą Ptolemaic ir Romos valdovai papildė iki pat III amžiaus AD ir buvo piligrimystės vieta Isio kulto pasekėjams po krikščionybės atvykimo į Egiptą. Tiesą sakant, šventyklos buvo uždarytos arba perkeltos tik krikščionybės reikmėms VI a. Po Kr., Todėl Filajaus šventykla tapo viena iš paskutinių šalies pagonių garbinimo vietų. Viktorijos laikais Philae buvo viena populiariausių Europos turistų vietų, kuriai patiko egiptologija, ir šiandien tebėra Nilo kruizų akcentas.

Perkėlimo projektas

1902 m., Statant Žemutinę Asvano užtvanką, didžiąją metų dalį Philae sala ir jos šventyklų kompleksas užplūdo. Turistai galėjo apžiūrėti irklavimo valtimis iš dalies panardintus griuvėsius, o šventyklos pamatai buvo sustiprinti, kad būtų lengviau atlaikyti kasmetinę potvynio žalą. Tačiau plytos buvo inkrustuotos upių dumblu ir nuplautos šventyklos pasakiškų reljefų spalvos. Kai 1954 m. Buvo atskleisti Asvano aukštutinės užtvankos planai, tapo aišku, kad Filajaus sala netrukus bus visiškai panirusi – ir jos senovės lobiai prarasti amžiams.

Todėl UNESCO 1960 m. Pradėjo savo tarptautinę kampaniją gelbėti Nubijos paminklus. Projektas iškasė ir užfiksavo šimtus vietų ir atkasė tūkstančius artefaktų, kurie netrukus išnyks po vandeniu. Ji taip pat planavo perkelti keletą svarbesnių regiono šventyklų – įskaitant Abu Simbelį (esantį Nasserio ežero pakrantėje) ir Filajaus šventyklų kompleksą. Philae mieste buvo pastatyta karstinė užtvanka, kad upės vanduo nenutrūktų, kol paminklai buvo valomi, matuojami ir demontuojami.

Šventykla ir ją lydinčios šventovės bei šventovės po plytas buvo perkeltos į šalia esančią Agilkijos salą ir kruopščiai rekonstruotos aukštesnėje žemėje. Vardan autentiškumo, Agilkia buvo netgi sutvarkyta, kad atitiktų šventyklos pradinę vietą Filajaus saloje.

Izidės šventykla

Šiuolaikiniai turistai atvyksta laivu ir pradeda savo turą seniausioje Iziso šventyklos dalyje, Nectanebo kioske. Įėjimą į pagrindinę šventyklą saugo Pirmasis pilonas – 18 metrų aukščio monumentalūs vartai, papuošti neįtikėtinomis reljefais. Šie reljefai priskiriami įvairiems faraonams ir Ptolemajų karaliams ir apima garsųjį Ptolemėjaus XII Neoso Dioniso paveikslą, siunčiantį priešų grupę. Taip pat pasirodo „Isis“, „Horus of Edfu“, „Hathor“ ir kiti Egipto panteono nariai.

Pravažiavę pirmąjį piloną, lankytojai atsiduria šventyklos kieme. Abiejose pusėse esančios kolonados leidžia patekti į įvairius kambarius, įskaitant Gimimo namus. Šis intriguojantis pastatas buvo skirtas Izisei jos sūnaus Horo gimimo garbei ir jame yra reljefai, vaizduojantys scenas iš falco galvos dievo vaikystės. Anksčiau faraonai čia atlikdavo ritualus, norėdami paminėti Izidės legendą (kuri apėmė jų pačių kilimą iš Horo ir taip įteisino jų dieviškąją teisę valdyti).

Antrasis pilonas veda į vidinės šventyklos vestibiulį. Jame yra aštuonios puikios kolonos, o sienose iškalti koptų kryžiai rodo, kaip Bizantijos laikais šventykla buvo paversta krikščionių garbinimo vieta. Už vestibiulio yra šventovė, kurioje granito šventovės kadaise laikė auksinę Iziso statulą ir baroką, kuria ji keliavo. Vėliau jie buvo pašalinti iš Paryžiaus ir Florencijos muziejų.

Kiti pastebimi pastatai

Nors Iziso šventykla yra pagrindinė komplekso atrakcija, yra daugybė kitų vertų paminklų. Tai apima Hathoro šventyklą, kurią pastatė Ptolemaicų karaliai Philometor ir Euergetes II, o vėliau pridėjo imperatorius Augustas. Hadriano vartuose yra reljefai, kuriuos užsakė Romos imperatoriai Hadrianas, Marcusas Aurelijus ir Lucius Verus; o nebaigtas, tačiau neabejotinai gražus Trajano kioskas buvo mėgstamiausias Viktorijos laikų tapytojų objektas. Krikščionių griuvėsiuose yra vienuolyno liekanos ir dvi koptų bažnyčios.

Kaip aplankyti

Yra keli būdai, kaip aplankyti Philae šventyklų kompleksą. Agilkijos sala yra daugumos kruizų, plaukiančių upe tarp Luksoro ir Asuano, maršrute. Kaip alternatyva, daugelis operatorių siūlo dienos ekskursijas iš Asuano, kurios veda turistus į Filajaus šventyklų kompleksą, taip pat į netoliese esančias lankytinas vietas, tokias kaip nebaigtas obeliskas ir Asuano aukštoji užtvanka. Taip pat galima susitarti dėl apsilankymo savarankiškai. Tiesiog važiuokite taksi iš Asuano į „Marina Philae“ šventyklą, kur oficialūs kateriai laukia, kol gabens lankytojus į Agilkia salą.

Vienas populiariausių būdų aplankyti kompleksą yra „Philae“ garso ir šviesos šou. Šis tamsus spektaklis naudoja spalvotas lemputes, lazerio projekcijas ir garso komentarus, kad prikeltų senųjų faraonus ir dramatiškai atgaivintų Iziso, Osirio ir Horo legendas. Pranešimai pateikiami keliomis kalbomis, įskaitant anglų, prancūzų, vokiečių ir ispanų kalbas. Kelionių organizatoriai siūlo garso ir šviesos šou paketų pasiūlymus, į kuriuos įeina mokesčiai, upių transportas, gidas ir viešbučio paėmimas bei išvežimas.

Priėmimo ir darbo valandos

Įprastos lankymo valandos yra nuo 7 iki 16 val. (Spalio – gegužės mėn.) Arba nuo 7 iki 17 val. (Birželio – rugsėjo mėn.). Įėjimas kainuoja 50 EGP (maždaug 3 USD) suaugusiesiems ir 25 EGP studentams. Jei jūsų skraidymo įgūdžiai yra iki galo, galite tikėtis sumokėti maždaug 10 EGP už kelionę atgal laivu iš žemyno į Agilkia salą – nors paprastai jūreiviai bandys imti daugiau mokesčių. Bilietai į garso ir šviesos šou kainuoja 14 USD asmeniui.