Philae Tapınağı Kompleksini Keşfetmek: Bir Ziyaretçi Rehberi

Posted on

Philae Tapınağı Kompleksini Keşfetmek: Bir Ziyaretçi Rehberi

Philae tapınak kompleksi, Mısır’ın en büyüleyici antik mekanlarından biridir. Başlangıçta, Isis kültüne binlerce yıl öncesine dayanan kutsal bir yer olan Philae Adası’nda bulunuyordu. Mevcut tapınak kompleksi 30 hanedanlı firavun Nectanebo I tarafından başlatılmış ve ardından Yunan, Roma ve Bizans dönemlerinin yöneticileri tarafından eklenmiştir.

20. yüzyılın başlarında, kompleks Aswan Low Barajı’nın inşasından sonra kısmen sular altında kaldı. Daha sonra, ikinci bir baraj planı UNESCO’nun tapınakları komşu Agilkia Adası’nda daha yüksek bir yere taşıyan bir kurtuluş projesi başlatmasına neden oldu. Bugün, kompleks turistleri yüzyıllardır olduğu gibi etkilemeye devam ediyor.

Antik Çağ Kompleksi

Bir zamanlar Nil Nehri’nin bir kataraktında bulunan Philae Adası’nın Eski Mısır tanrısı Osiris’in mezar yerlerinden biri olduğuna inanılıyordu. Mısırlılar ve onların Nubia komşuları ve arkeologları tarafından eşi İsis için kutsal kabul edildi, isis’i onurlandıran tapınakların en azından MÖ 6. yüzyıldan beri var olduğunu kanıtladılar. Günümüzde hayatta kalan en eski yapı olan İsis Tapınağı, M.Ö. 380-362 yılları arasında hüküm süren I. Nectanebo dönemine kadar uzanmaktadır. Mısır firavunlarının son yerli hanedanının kurucusuydu.

Tapınak kompleksi, MS 3. yüzyıla kadar Ptolemaic ve Roma hükümdarları tarafından eklendi ve Hıristiyanlığın Mısır’a gelmesinden çok sonra İsis kültünün takipçileri için bir hac yeriydi. Aslında, tapınaklar MS 6. yüzyılda sadece Hıristiyan kullanımı için kapatıldı veya yeniden tasarlandı, bu da Philae tapınak kompleksini ülkenin pagan ibadetinin son yerlerinden biri haline getirdi. Viktorya döneminde Philae, Egyptology tutkusu ile Avrupalı ​​turistler için en popüler yerlerden biriydi ve bugün Nil yolculuklarının bir parçası olmaya devam ediyor.

Yer Değiştirme Projesi

1902’de Aswan Low Barajı’nın inşaatı, Philae Adası ve tapınak kompleksinin yıl boyunca taşmasına neden oldu. Turistler kısmen batık kalıntıları kayıkla keşfedebilir ve tapınak temelleri yıllık sel hasarına dayanmalarına yardımcı olmak için güçlendirilmiştir. Bununla birlikte, tuğlalar nehir siltiyle kaplanmış ve tapınağın muhteşem kabartmasının renkleri yıkanmıştır. Aswan Yüksek Barajı için planlar 1954’te ortaya çıktığında, Philae Adası’nın yakında tamamen sular altında kalacağı belli oldu – ve eski hazineleri sonsuza dek kayboldu.

Sonuç olarak UNESCO, 1960 yılında Nubia Anıtlarını Kurtarmak için Uluslararası Kampanyalarını başlattı. Proje yüzlerce alanı kazdı ve kaydetti ve yakında suyun altında kaybolacak binlerce eseri kurtardı. Ayrıca, Abu Simbel (Nasser Gölü kıyısında) ve Philae tapınak kompleksi de dahil olmak üzere, bölgenin daha önemli tapınaklarından bazılarının yerini değiştirmeyi planladı. Philae’de, anıtlar temizlenir, ölçülür ve sökülürken nehir suyunu uzak tutmak için bir baraj barajı inşa edildi.

Tapınak ve beraberindeki tapınaklar ve mabedeler, tuğla ile yakındaki Agilkia Adası’na taşındı ve yüksek zeminde özenle yeniden inşa edildi. Özgünlük adına Agilkia, tapınağın Philae Adası’ndaki orijinal ortamına uyacak şekilde düzenlenmiştir.

İsis Tapınağı

Modern turistler tekneyle gelir ve turlarına Nectanebo Köşkü İsis Tapınağı’nın en eski bölümünde başlar. Ana tapınağın girişi, inanılmaz kabartmalar ile dekore edilmiş 18 metre yüksekliğindeki anıtsal bir geçit olan İlk Pilon tarafından korunmaktadır. Bu rölyefler çeşitli farklı firavunlara ve Batlamyus krallarına atfedilir ve bir grup düşman gönderen Ptolemy XII Neos Dionysos’un ünlü bir tasvirini içerir. Isis, Edfu Horus, Hathor ve Mısır panteonunun diğer çeşitli üyeleri de ortaya çıkıyor.

İlk Pilon’dan geçtikten sonra ziyaretçiler kendilerini tapınak ön avlusunda bulurlar. Her iki taraftaki koloniler Doğum Evi de dahil olmak üzere çeşitli odalara giriş sağlamaktadır. Bu ilginç bina, oğlu Horus’un doğumunun onuruna Isis’e adanmıştı ve şahin başlı tanrının çocukluğundan sahneleri tasvir eden kabartmalar içeriyor. Geçmişte, firavunlar, Isis efsanesini kutlamak için burada ritüeller gerçekleştirdiler (bu da Horus’tan kendi inişlerini içeriyordu, böylece ilahi yönetim haklarını meşrulaştırıyordu).

İkinci bir Pilon, iç tapınağın girişine gider. Duvarlara oyulmuş Kıpti haçlar, tapınağın Bizans döneminde Hıristiyan ibadet yerine nasıl dönüştürüldüğünü gösterirken sekiz muhteşem sütun içeriyor. Girişin ötesinde, granit türbelerinin bir zamanlar altın bir Isis heykeli ve içinde seyahat ettiği barikatın bulunduğu kutsal alan yatıyor. Bunlar o zamandan beri Paris ve Floransa’daki müzelere kaldırıldı.

Diğer Önemli Yapılar

İsis Tapınağı kompleksin ana cazibe merkezi olmasına rağmen, bir dizi başka değerli anıt var. Bunlar, Ptolemaic krallar Filometor ve Euergetes II tarafından inşa edilen ve daha sonra İmparator Augustus tarafından eklenen Hathor Tapınağı’nı içerir. Hadrian Kapısı, Roma imparatorları Hadrian, Marcus Aurelius ve Lucius Verus tarafından yaptırılan kabartmalara sahiptir; bitmemiş ama inkar edilemeyecek kadar güzel Trajan’s Kiosk, Victoria ressamlarının favori konusu oldu. Hıristiyan kalıntıları arasında bir manastır kalıntısı ve iki Kıpti kilisesi bulunmaktadır.

Nasıl Ziyaret Edilir

Philae tapınak kompleksini ziyaret etmenin birkaç yolu vardır. Agilkia Adası, Luksor ve Aswan arasındaki nehri kaplayan yolculukların çoğunun güzergahında yer almaktadır. Alternatif olarak, birçok operatör Aswan’dan turistleri Philae tapınak kompleksine ve Bitmemiş Dikilitaş ve Aswan Yüksek Barajı gibi yakındaki cazibe merkezlerine götüren günlük turlar sunmaktadır. Bağımsız olarak bir ziyaret düzenlemek de mümkündür. Aswan’dan resmi teknelerin ziyaretçileri Agilkia Adası’na taşımak için bekledikleri Marina Philae Tapınağı’na taksiyle gitmeniz yeterli.

Kompleksi ziyaret etmenin en popüler yollarından biri Philae Ses ve Işık Gösterisidir. Bu karanlık sonrası gösteri, eski firavunları diriltmek ve Isis, Osiris ve Horus efsanesini dramatik bir şekilde hayata geçirmek için renkli ışıklar, lazer projeksiyonlar ve sesli yorumlar kullanır. Sunumlar İngilizce, Fransızca, Almanca ve İspanyolca dahil olmak üzere birçok dilde sunulmaktadır. Tur operatörleri Ses ve Işık Şovuna giriş ücretleri, nehir taşımacılığı, rehber ve otelden alma ve bırakma gibi paket fırsatlar sunmaktadır.

Giriş ve Çalışma Saatleri

Düzenli ziyaret saatleri Ekim’den Mayıs’a kadar sabah 7’den akşam 4’e veya Haziran’dan Eylül’e kadar 7’den 5’e kadar. Giriş ücreti yetişkinler için 50 EGP (yaklaşık 3 $) ve öğrenciler için 25 EGP’dir. Pazarlık etme becerileriniz sıfırdan fazla ise, anakaradan Agilkia Adası’na bir dönüş tekne yolculuğu için yaklaşık 10 EGP ödemeyi bekleyebilirsiniz – ancak kayıkçılar genellikle daha fazla ücret almaya çalışacaktır. Ses ve Işık Gösterisi biletleri kişi başı 14 $ dır.