Philae templikompleksi uurimine: külastusjuhend

Posted on

Philae templikompleksi uurimine: külastusjuhend

Philae templikompleks on üks Egiptuse põnevamaid iidseid vaatamisväärsusi. See asus algselt Philae saarel, pühas paigas, millel oli ühendusi Isise kultusega, mis pärineb tuhandetest aastatest. Praeguse templikompleksi asutas 30. dünastia vaarao Nectanebo I ning sellele lisandusid sellele järgnenud Kreeka, Rooma ja Bütsantsi perioodide valitsejad.

20. sajandi algul oli kompleks pärast Aswani madala paisu ehitamist osaliselt üleujutatud. Hiljem sundisid teise tammi plaanid UNESCO käivitama päästeprojekti, mis viis templid ümber naabruses asuva Agilkia saare kõrgemale maapinnale. Täna jätkab kompleks turistidele muljet jätmist samal viisil, nagu see on sajandeid kestnud.

Muinasaja kompleks

Kunagi Philae saar, mis asus Niiluse jõe kataraktis, arvati olevat üks Vana-Egiptuse jumala Osirise matmispaiku. Egiptlased ja nende Kuuba naabrid pidasid seda oma naise Isise jaoks pühaks ning arheoloogid on leidnud tõendeid selle kohta, et vähemalt 6. sajandist eKr olid saarel olemas Isise austamise templid. Tänapäeval on vanim säilinud struktuur, Isise tempel, pärit Nectanebo I ajast, kes valitses umbes aastatel 380-362 eKr. Ta oli Egiptuse vaaraode viimase põlise dünastia asutaja.

Templikompleksi lisasid Ptolemaic ja Rooma valitsejad kuni 3. sajandini pKr ning see oli palverännaku koht Isise kultuse järgijatele kaua pärast kristluse saabumist Egiptusesse. Tegelikult suleti templid kristlikuks kasutamiseks alles 6. sajandil pKr, muutes Philae templikompleksi üheks riigi viimaseks paganlike jumalateenistuse kohaks. Viktoria ajastul oli Philae Euroopa turistide seas üks populaarsemaid sihtkohti, kellel on kirg Egiptuse vastu, ning on tänapäeval jätkuvalt Niiluse kruiiside esiletõst.

Ümberpaigutamisprojekt

1902. aastal põhjustas Aswani madala tammi ehitamine suurema osa aastast Philae saare ja selle templikompleksi. Turistid võisid sõudepaadiga osaliselt uppunud varemeid uurida ja templi vundamenti tugevdati, et aidata tal taluda iga-aastaseid üleujutuskahjusid. Kuid tellised olid valgustatud jõesildadega ja templi vapustavate reljeefide värvid pesti ära. Kui 1954. aastal avalikustati Aswani kõrge tammi plaanid, sai selgeks, et Philae saar on varsti täielikult uputatud – ja selle iidsed aarded kaotasid igaveseks.

Selle tulemusel käivitas UNESCO 1960. aastal oma rahvusvahelise kampaania Nubia mälestusmärkide päästmiseks. Projekti käigus kaevati üles ja registreeriti sadu paiku ning taastati tuhandeid esemeid, mis varsti vee alla kaovad. Samuti plaanis ta ümber paigutada mitu piirkonna tähtsamat templit – sealhulgas Abu Simbel (asub Nasseri järve kaldal) ja Philae templikompleks. Philae äärde ehitati kirstu tamm, et jõevesi püsiks lahesopis, samal ajal kui monumente puhastati, mõõdeti ja demonteeriti.

Tempel koos sellega seotud pühapaikade ja pühapaikadega viidi telliskivi kaupa ümberkaudsele Agilkia saarele ja rekonstrueeriti vaevalt kõrgemal. Autentsuse nimel oli Agilkia isegi haljastatud, et see vastaks templi algseatele Philae saarel.

Isise tempel

Kaasaegsed turistid saabuvad laevaga ja alustavad oma ringkäiku Isise templi vanimas osas, Nectanebo kioskis. Peatempli sissepääsu valvab Esimene püloon – 18 meetri kõrgune monumentaalne värav, mis on kaunistatud uskumatute reljeefidega. Need reljeefid omistatakse erinevatele vaaraodele ja Ptolemaiose kuningatele ning hõlmavad Ptolemaiose XII Neos Dionysose kuulsat kujutist, kes on saatnud vaenlaste rühma. Samuti ilmuvad Isis, Edfu Horus, Hathor ja mitmed teised Egiptuse panteoni liikmed.

Pärast Esimese Piloni läbimist satuvad külastajad templi esiplatsile. Kummalgi küljel olevad kolonisaadid võimaldavad sisenemist erinevatesse tubadesse, sealhulgas sünnimajja. See intrigeeriv hoone oli pühendatud Isisele tema poja Horuse sünni auks ja see sisaldab reljeefid, mis kujutavad stseene pistriku peaga jumala lapsepõlvest. Varem tegid vaaraod siin Iisise legendi tähistamiseks rituaale (mis hõlmas nende enda põlvnemist Horuselt, seadustades sellega nende jumaliku õiguse valitseda).

Sisemise templi vestibüüli viib teine ​​püloon. Sellel on kaheksa suurepärast veergu, samas kui seintesse nikerdatud kopti ristid näitavad, kuidas tempel muudeti Bütsantsi ajastul kristliku jumalateenistuse kohaks. Vestibüüli taga asub pühakoda, kus graniidist pühakojad hoidsid kunagi Isise kuldset kuju ja barketti, milles see rändas. Pärast seda on need eemaldatud Pariisi ja Firenze muuseumidesse.

Muud märkimisväärsed ehitised

Ehkki Isise tempel on kompleksi peamine vaatamisväärsus, on seal mitmeid muid väärt monumente. Nende hulgas on Hathori tempel, mille ehitasid Ptolemaiose kuningad Philometor ja Euergetes II ning millele hiljem lisas keiser Augustus. Hadriani väravas on reljeefid, mille tellisid Rooma keisrid Hadrianus, Marcus Aurelius ja Lucius Verus; samas kui lõpetamata, kuid vaieldamatult ilus Trajani kiosk oli Victoria maalikunstnike lemmikteema. Kristlike varemete hulka kuuluvad kloostri jäänused ja kaks kopti kirikut.

Kuidas külastada

Philae templikompleksi saab külastada mitmel viisil. Agilkia saar asub enamiku kruiiside marsruudil, mis kulgevad jõge Luxori ja Aswani vahel. Teise võimalusena pakuvad paljud operaatorid päevaseid ekskursioone Aswanist, mis viivad turiste Philae templikompleksi ning ka läheduses asuvatele vaatamisväärsustele, näiteks Lõpetamata obeliskile ja Aswani kõrgele tammile. Samuti on võimalik külastust iseseisvalt korraldada. Lihtsalt viige takso Aswanist Marina Philae templisse, kus ametlikud paadid ootavad külastajaid Agilkia saarele vedamiseks.

Üks populaarsemaid viise kompleksi külastamiseks on Philae heli- ja valgusshow kaudu. Selles pimedas vaatemängus kasutatakse värvilisi tulesid, laserprojektsioone ja helikommentaare, et vanad vaaraod taaselustada ning Isise, Osirise ja Horuse legendid dramaatiliselt ellu viia. Ettekanded on saadaval mitmes keeles, sealhulgas inglise, prantsuse, saksa ja hispaania keeles. Reisikorraldajad pakuvad Heli- ja Valgusnäitusele pakettpakkumisi, mis sisaldavad sissepääsutasusid, jõetransporti, giidi ning hotelli pealevõtmist ja väljalangemist.

Sissepääs ja lahtiolekuajad

Regulaarne külastusaeg on kell 7–16 (oktoober – mai) või kell 7–17 (juuni – september). Sissepääs maksab 50 EGP (umbes 3 USD) täiskasvanutele ja 25 EGP õpilastele. Kui teie hagimisoskused on täiesti nullist, võite eeldada, et maksate umbes 10 EGP mandrile Agilkia saarele tagasi sõitva paadisõidu eest – ehkki tavaliselt üritavad paadimehed rohkem maksta. Piletid heli- ja valgusshowle maksavad 14 dollarit inimese kohta.