Prehľad egyptského geografia, história a moderná politika

Posted on

Prehľad egyptského geografia, história a moderná politika

Často považovaný za klenot v severnej Afrike koruny, Egypt je obľúbenou destináciou pre milovníkov histórie, milovníkov prírody a dobrodruhov. Je domovom pre niektoré zo svetovo najznámejších pamiatok, vrátane Veľkej pyramídy v Gíze, jediný preživší člen sedem divov sveta. Ak chcete získať čo najviac z vašej návštevy, oprášiť svoje znalosti o geografii a histórii krajiny, než pôjdete.

Kde je Egypt?

Egypt zaberá severovýchodnom rohu severnej Afriky. Zdieľa hranice s Líbyou na západe, so Sudánom na juhu a so Stredozemným morom na sever. Na východe krajiny hraničí s Červeného mora a je oddelený od egyptského Sinajského polostrova u Suezského prieplavu. Akcie Sinajský polostrov hraničí s Izraelom a pásmom Gazy.

Egyptská geografia

Egypt má celkovú pevninu z 384,345 štvorcových míľ / 995,450 kilometrov štvorcových, čo je viac ako osemnásobok veľkosti Ohia, a viac ako trojnásobok veľkosti New Mexico. Je to teplé a suchej zemi, s vyprahnuté púštne podnebie, ktoré má za následok spaľujúce letami a miernymi zimami. Egypt je najnižší bod je Katarská preliačina, sinkhole s hĺbkou -436 stop / -133 metrov, zatiaľ čo jej najvyššia nadmorská výška je 8625 stôp / 2629-meter vrchol Mount Catherine.

Hlavným zdrojom vody v krajine je rieka Níl. Tečúca severne cez 11 afrických krajinách, opatrenia Níl 4,358 míľ / 6,853 kilometrov na dĺžku a je považovaný za najdlhšia rieka na svete. V Egypte, úrodné Nile Delta je zodpovedné za väčšinu poľnohospodárskej produkcie krajiny. V ďalekom juhu klamstiev Lake Nasser, jeden z planéty najväčších umelých jazier. To má celkovú plochu 2,030 štvorcových míľ / 5,357 kilometrov štvorcových a vznikol zaplavením spôsobené výstavbou Asuánskej priehrady.

Na Sinajskom polostrove

Na severovýchode krajiny leží na Sinajskom polostrove, trojuholníkový úsek púšte, ktorá preklenuje priepasť medzi severnej Afrike a juhozápadnej Ázii. Egypt tiež ovláda Suezský prieplav, ktorý tvorí spojenie mora medzi Stredozemným morom a Červeným morom, čo ďalej priechod do Indického oceánu. Egypt je veľkosť, strategická poloha a blízkosť Izraelom a pásmom Gazy dal národ v čele blízkovýchodných geopolitiky.

Dávna história

Dôkazy o ľudskom osídlenia v Egypte siaha až do 10. tisícročia pred naším letopočtom. Staroveký Egypt sa stal jednotný kráľovstvo v cca 3150 pnl a bol ovládaný radom postupných dynastií pre takmer 3000 rokov. Toto obdobie pyramíd a faraónov bol definovaný svojim pozoruhodným kultúrou, s významnými pokroky v oblasti náboženstva, umenia, architektúry a jazyka. Egypt je kultúrne bohatstvo sa opiera o neuveriteľnom bohatstve, ktorá bola založená na poľnohospodárstvo a obchodu uľahčené plodnosť údolia Nílu.

Od 669 pnl dopredu smerujúce, dynastie Starého a Nového kráľovstva rozpadla pod náporom cudzích inváziou. Egypt bol podmanil si striedavo Mesopotamians, Peržanmi, a v roku 332 pnl, Alexander veľký Macedónsku. V krajine zostalo súčasťou macedónskej ríše až 31 pnl, keď to sa dostalo pod pravidlo rímskej. Od 4. storočia nášho letopočtu, šírenie kresťanstva v celej Rímskej ríši viedol k nahradeniu tradičného egyptského náboženstva – kým moslimskí Arabi dobyli krajinu v 642 nášho letopočtu.

Stredovek do 20. storočia

Arabskí vládcovia aj naďalej vládnuť Egyptu, než to bolo včlenené do Osmanskej ríše v roku 1517. Nasledovala doba slabnúci ekonomiky, moru a hladu, čo otvorilo cestu k troch storočiach konfliktov cez kontrolu nad krajinou – vrátane krátko úspešného invázie Napoleónsku Francúzskom. Napoleon bol nútený opustiť Egypt Britmi a osmanskej Turkami, čo vytvára podtlak, ktorý umožnil Ottoman albánsky veliteľ Muhammad Ali Pasha založiť dynastiu, ktorá bude aj naďalej vládnuť Egyptu až do roku 1952.

V roku 1869 Suezský prieplav bol dokončený po 10 rokoch výstavby. Projekt málom zbankrotoval Egypt a rozsah dlhov európskych krajín otvoril dvere britskej prevzatia v roku 1882. V roku 1914, Egypt bola založená ako britský protektorát. O osem rokov neskôr, v krajine získal nominálnej nezávislosť pod Kinga Fuad ja; Avšak, politické a náboženské konflikty na Strednom východe v dôsledku druhej svetovej vojny viedol k vojenskom prevrate v roku 1952 a následné založenie egyptského republiky. V roku 1956, rozhodnutie prezidenta Nasserova znárodniť Suezský prieplav viedlo ku konfliktu Suez krízy, kedy bol Egypt napadol Izrael, Francúzska a Veľkej Británii, ale nakoniec sa objavil víťazný.

Egyptská Moderná politika

Od roku 1952 revolúcia, Egypt zažil dobu ekonomického, náboženské a politické vravy. V roku 2011, diktátorský prezident Hosni Mubarak bol nútený odstúpiť po 30 rokoch pri moci sérií štrajkov a násilné protesty, ktoré nakoniec vyústilo vo vláde bol odovzdaný egyptskej armády. V roku 2012, Moslimské bratstvo poslanec Mohammed Morsi vyhral prezidentské voľby, ale jeho pravidlo bolo krátke trvanie; v roku 2013 bol vylúčený z armády po tom, čo ďalšie konfliktu medzi vládou a anti-Moslimského bratstva demonštrantov.

Nová ústava bola schválená začiatkom roku 2014, a čoskoro nato súčasný prezident Abdel Fattah el-Sisi bol zvolený. Od tej doby, egyptská politická situácia stabilizovala, hoci táto krajina utrpela príval teroristických útokov vykonávaných skupinami ako Daesh-Sinai (predtým známy ako Isil alebo ISIS). Najnovším z nich patrí incident v novembri roku 2017, kedy bolo 300 civilistov zabitých, zatiaľ čo uctievanie pri North Sinai mešity; a v novembri 2018, kedy ozbrojenci zaútočili na autobus koptských kresťanov v provincii Minya, zabíjať sedem ľudí.

Bezpečnosť pre turistov v Egypte

V dôsledku zvýšenej aktivity teroristov a politickou nestabilitou, cestovného ruchu dosiahla all-time nízkym v roku 2015, ale začala zotavovať v posledných štyroch rokoch. US Department of State poradenstvo cestovný patrí Egypt ako Level 2 krajiny, čo znamená, že turisti by mala vykonávať zvýšené hladiny opatrnosťou. Avšak, obaja USA a Veľkej Británii vlády zvážiť najobľúbenejšie turistické destinácie v krajine, aby sa v bezpečí, vrátane Káhiry, Luxoru, Abu Simbel, Hurghada, Marsa Alam a Sharm el Sheikh. Skontrolujte, či je najnovšie aktualizácie pred rezervácii zájazdu.