Preskúmanie komplexu chrámu Philae: Sprievodca návštevníkmi

Posted on

Preskúmanie komplexu chrámu Philae: Sprievodca návštevníkmi

Chrámový komplex Philae je jednou z najzaujímavejších egyptských pamiatok. Pôvodne sa nachádzal na ostrove Philae, posvätnom mieste s väzbami na kult Isis, ktorý sa datuje tisíce rokov. Súčasný chrámový komplex začal 30. faraón faraón Nectanebo I. a k nemu sa pridali vládcovia gréckeho, rímskeho a byzantského obdobia.

Na začiatku 20. storočia bol komplex čiastočne zaplavený po výstavbe priehrady Asuán. Neskôr plány druhej priehrady zapríčinili, že UNESCO spustilo projekt záchrany, ktorý presunul chrámy na vyššiu zem na susednom ostrove Agilkia. Dnes komplex naďalej zapôsobí na turistov rovnako ako po celé stáročia.

Komplex v staroveku

Keď sa ostrov Philae nachádzal v katarakte rieky Níl, považoval sa za jedno z pohrebísk staroegyptského boha Osirisa. Egypťania a ich núbijskí susedia a archeológovia ho považovali za posvätnú pre svoju manželku Isis a našli dôkazy o tom, že na ostrove existujú chrámy, ktoré ctia Isis, aspoň od 6. storočia pred naším letopočtom. Dnes je najstaršia prežívajúca stavba, chrám Isis, datovaná do obdobia Nectanebo I., ktorý vládol približne od roku 380 do 362 pred Kristom. Bol zakladateľom poslednej rodnej dynastie egyptských faraónov.

Chrámový komplex dopĺňali ptolemaijskí a rímski vládcovia až do 3. storočia nášho letopočtu a bolo pútnickým miestom pre prívržencov kultu Isis dlho po príchode kresťanstva do Egypta. V skutočnosti boli chrámy iba pre kresťanské účely zatvorené alebo znovu nasadené v 6. storočí nl, čím sa chrám Philae stal jedným z posledných miest pohanského uctievania v krajine. V čase viktoriánskej éry bol Philae jedným z najobľúbenejších cieľov európskych turistov s egyptskou vášňou a naďalej je vrcholom plavieb po Níle.

Projekt premiestnenia

V roku 1902 výstavba nízkej priehrady Asuán spôsobila väčšinu roka záplavu ostrova Philae a jeho chrámového komplexu. Turisti mohli preskúmať čiastočne ponorené zrúcaniny člnom a posilnili sa chrámové základy, ktoré im pomôžu odolávať ročným povodniam. Tehly však boli pokryté riečnym bahnom a farby rozprávkových reliéfov chrámu boli vyplavené. Keď sa v roku 1954 odhalili plány na priehradu Aswan High Dam, bolo zrejmé, že ostrov Philae bude čoskoro úplne ponorený – a jeho starodávne poklady sa navždy stratia.

Výsledkom bolo, že UNESCO v roku 1960 spustilo svoju medzinárodnú kampaň za záchranu pamiatok Núbie. Projekt vykopal a zaznamenal stovky lokalít a získal tisíce artefaktov, ktoré by čoskoro zmizli pod vodou. Plánovala tiež premiestnenie niekoľkých najdôležitejších chrámov v regióne – vrátane Abu Simbel (nachádzajúceho sa na brehu jazera Nasser) a komplexu chrámov Philae. V Philae bola vybudovaná kazetová priehrada, ktorá udržiavala riečnu vodu v zátoke, zatiaľ čo sa pamätníky čistili, merali a demontovali.

Chrám a jeho sprievodné svätyne a svätyne boli presunuté z tehly na neďaleký ostrov Agilkia a starostlivo zrekonštruované na vyššom teréne. V mene autentickosti bola Agilkia dokonca upravená tak, aby zodpovedala pôvodnému prostrediu chrámu na ostrove Philae.

Chrám Isis

Moderní turisti prichádzajú loďou a začínajú s prehliadkou najstaršej časti chrámu Isis, kiosku Nectanebo. Vchod do hlavného chrámu je strážený Prvým pylónom, 18 metrov vysokou monumentálnou bránou zdobenou neuveriteľnými reliéfmi. Tieto reliéfy sú pripisované rôznym faraónom a ptolemaijským kráľom a zahŕňajú slávne zobrazenie Ptolemaia XII. Neosa Dionýsa, ktorý vysiela skupinu nepriateľov. Objavujú sa aj Isis, Horus z Edfu, Hathor a ďalší členovia egyptského panteónu.

Po prejdení cez prvý pylón sa návštevníci ocitnú v nádvorí chrámu. Colonnades na oboch stranách poskytujú vstup do rôznych miestností vrátane domu narodenia. Táto zaujímavá budova bola zasvätená Isis na počesť narodenia jej syna Horusa a obsahuje reliéfy zobrazujúce scény z detstva boha sokola. V minulosti tu faraoni vykonávali rituály, aby oslávili Isisovu legendu (ktorá zahŕňala ich vlastný pôvod z Horusu, čím legitimizovala svoje božské právo vládnuť).

Druhý pylón vedie do predsiene vnútorného chrámu. Je tu osem nádherných stĺpov, zatiaľ čo koptské kríže vytesané do múrov ukazujú, ako sa chrám počas byzantskej éry zmenil na miesto kresťanského bohoslužby. Za zádverím leží svätyňa, kde žulové svätyne kedysi držali zlatú sochu Isis a barok, po ktorom cestovali. Odvtedy boli premiestnené do múzeí v Paríži a Florencii.

Ďalšie významné budovy

Aj keď chrám Isis je hlavnou atrakciou komplexu, existuje množstvo ďalších cenných pamiatok. Patrí medzi ne chrám Hathor, ktorý postavili ptolemaijskí králi Philometor a Euergetes II a neskôr ich pridal cisár Augustus. V bráne Hadriána sú reliéfy, ktoré si objednali rímski cisári Hadrián, Marcus Aurelius a Lucius Verus; zatiaľ čo nedokončený, ale nepochybne krásny Trajanov stánok bol obľúbeným predmetom viktoriánskych maliarov. Medzi kresťanské zrúcaniny patria zvyšky kláštora a dva koptské kostoly.

Ako navštíviť

Existuje niekoľko spôsobov, ako navštíviť chrámový komplex Philae. Ostrov Agilkia je súčasťou itinerára väčšiny plavieb, ktoré pretekajú riekou medzi Luxorom a Asuánom. Mnoho operátorov ponúka aj denné zájazdy z Asuánu, ktoré privádzajú turistov do komplexu chrámu Philae a do blízkych atrakcií, ako sú nedokončený obelisk a vysoká priehrada Asuán. Je tiež možné zariadiť návštevu samostatne. Stačí vziať si taxík z Asuánu do chrámu Marina Philae, kde oficiálne lode čakajú na dopravu návštevníkov na ostrov Agilkia.

Jedným z najpopulárnejších spôsobov, ako navštíviť komplex, je prostredníctvom zvukovej a svetelnej show Philae. Táto temná spektakla využíva farebné svetlá, laserové projekcie a zvukové komentáre na oživenie starých faraónov a na oživenie legendy Isis, Osiris a Horus. Prezentácie sú k dispozícii v niekoľkých jazykoch vrátane angličtiny, francúzštiny, nemčiny a španielčiny. Cestovné kancelárie ponúkajú balíky zvukových a svetelných show, ktoré zahŕňajú vstupné, riečnu dopravu, sprievodcu a vyzdvihnutie a odvoz z hotela.

Vstupné a otváracie hodiny

Pravidelné návštevy sú od 7:00 do 16:00 (od októbra do mája) alebo od 7:00 do 17:00 (od júna do septembra). Vstupné stojí 50 EGP (približne 3 doláre) pre dospelých a 25 EGP pre študentov. Ak sú vaše vyjednávacie schopnosti úplne nulové, môžete očakávať, že za spiatočnú plavbu z pevniny na ostrov Agilkia zaplatíte okolo 10 EGP – aj keď sa lodári zvyčajne snažia účtovať viac. Vstupenky na zvukovú a svetelnú show stoja 14 dolárov na osobu.