Przewodnik dla podróżujących po Luksorze i starożytnych Tebach w Egipcie

Posted on

Przewodnik dla podróżujących po Luksorze i starożytnych Tebach w Egipcie

Luksor, jeden z najważniejszych i najbardziej lubianych w Egipcie zabytków starożytnych, jest powszechnie nazywany największym na świecie skansenem. Nowoczesne miasto Luksor jest zbudowane na terenie starożytnego miasta Teb i wokół niego, które według historyków jest zamieszkane od 3200 rpne. Jest także domem dla kompleksu świątynnego w Karnaku, który służył jako główne miejsce kultu dla Teban. Te trzy miejsca razem przyciągają turystów od czasów grecko-rzymskich, wszystkie przyciąga niesamowita kolekcja starożytnych świątyń i zabytków.

Złoty Wiek Luxoru

Historia Luksoru poprzedza współczesne miasto i jest nierozerwalnie spleciona z historią Teb, legendarnej metropolii znanej starożytnym Egipcjanom jako Waset.

Teby osiągnęły szczyt swojej świetności i wpływów w okresie od 1550 do 1050 pne. W tym czasie było stolicą nowo zjednoczonego Egiptu i stało się znane jako centrum gospodarki, sztuki i architektury związane z egipskim bogiem Amonem. Faraonowie, którzy rządzili w tym okresie, wydali ogromne sumy pieniędzy na świątynie mające na celu uczczenie Amona (i siebie samych), i tak narodziły się niesamowite zabytki, z których miasto słynie dzisiaj. W tym okresie, znanym jako Nowe Królestwo, wielu faraonów i ich królowych zdecydowało się pochować na nekropolii w Tebach, zwanej dziś Doliną Królów i Doliną Królowych.

Najważniejsze atrakcje w Luksorze

Położona na wschodnim brzegu Nilu dzisiejsza Luksor powinna być pierwszym przystankiem dla odwiedzających region. Zacznij od Luxor Museum, które według Lonely Planet jest jednym z najlepszych muzeów w kraju. Tutaj wystawy pełne artefaktów z okolicznych świątyń i grobowców stanowią kompleksowe wprowadzenie do okolicznych atrakcji. Znaki napisane po arabsku i angielsku przedstawiają bezcenną sztukę faraonów, kolosalne posągi i misterną biżuterię. W załączniku poświęconym skarbom Nowego Królestwa znajdziesz dwie mumie królewskie, z których jedną uważa się za pozostałości Ramzesa I.

Jeśli fascynuje Cię proces mumifikacji, nie przegap pobliskiego muzeum mumifikacji z pokazami starannie zachowanych szczątków ludzi i zwierząt.

Główną atrakcją samego Luksoru jest jednak Świątynia Luksorska. Budowa została rozpoczęta przez Amenhotepa III około 1390 roku pne, z dodatkami szeregu późniejszych faraonów, w tym Tutenchamona i Ramzesa II. Najważniejsze elementy architektury obejmują kolumnadę strzelistych kolumn ozdobionych hieroglificznymi płaskorzeźbami; oraz brama strzeżona przez dwa masywne posągi Ramzesa II.

Najważniejsze atrakcje w Karnaku

Na północ od samego Luksoru leży kompleks świątynny Karnak. W czasach starożytnych Karnak był znany jako Ipet-isut, czyli Najbardziej Wybrane Miejsca, i służył jako główne miejsce kultu dla Teban z XVIII dynastii. Pierwszym faraonem, który tam zbudował, był Senusret I w Królestwie Środkowym, chociaż większość pozostałych budynków pochodzi z czasów złotego wieku Nowego Królestwa. Dziś jest to ogromny kompleks sanktuariów, kiosków, pylonów i obelisków, wszystkie poświęcone Triadzie Tebańskiej (Amun, jego małżonka Mut i ich syn Khonsu). Uważany jest za drugi co do wielkości kompleks religijny na świecie po Angkor Wat w Kambodży. Jeśli jest jeden cel na szczycie listy rzeczy do zrobienia, powinna to być Wielka Sala Hipostylowa, część Dzielnicy Amun-Re.

Najważniejsze atrakcje starożytnych Teb

Udaj się przez Nil do Zachodniego Brzegu i odkryj wielką nekropolę starożytnych Teb. Spośród wielu jej odcinków najczęściej odwiedzana jest Dolina Królów, gdzie faraonowie Nowego Królestwa postanowili zostać pochowani w ramach przygotowań do życia po śmierci. Ich zmumifikowane ciała pochowano wraz ze wszystkim, co chcieli ze sobą zabrać, w tym meblami, biżuterią, ubraniami oraz zapasami żywności i napojów zawartymi w wielkich urnach. W Dolinie Królów znajduje się ponad 60 znanych grobowców, z których wiele od dawna pozbawiono skarbów. Spośród nich najsłynniejszym (i najbardziej nienaruszonym) jest grób Tutanchamona, mniejszego faraona, który rządził zaledwie dziewięć lat.

Na południe od Doliny Królów leży Dolina Królowych, w której pochowano członków rodzin faraonów (w tym zarówno mężczyzn, jak i kobiety). Chociaż w tej części nekropolii znajduje się ponad 75 grobowców, tylko garstka jest dostępna dla publiczności. Spośród nich najbardziej znana jest królowa Nefertari, której ściany pokryte są wspaniałymi obrazami.

Kiedy iść

W miesiącach letnich (od maja do września) upał może sprawić, że zwiedzanie będzie niewygodne, ale turyści podróżujący w budżetach mogą uzyskać dobre zniżki na zakwaterowanie i wycieczki w Luksorze. Zima (od grudnia do lutego) to najfajniejsza pora roku, ale także najbardziej ruchliwa i najdroższa. Najlepszy czas na podróż jest w okresie od marca do kwietnia i od października do listopada, kiedy tłumy są mniej intensywne, a temperatury są nadal do zniesienia.

Gdzie się zatrzymać

Istnieje wiele opcji zakwaterowania do wyboru w Luksorze, większość z nich znajduje się na wschodnim brzegu. Powinieneś być w stanie znaleźć coś na każdą kieszeń, od niedrogich opcji, takich jak najwyżej oceniany, trzygwiazdkowy hotel Nefertiti (ceny zaczynają się od około 22 USD za noc za pokój jednoosobowy); do wspaniałego luksusu pięciogwiazdkowych hoteli, takich jak zabytkowy Sofitel Winter Palace Luxor. Kurs wymiany sprawia, że ​​zagraniczni goście będą mogli pozostać komfortowo bez konieczności bankructwa. Sprawdź listę TripAdvisor na stronie Luxor, aby uzyskać pełną listę opcji.

Jak się tam dostać

Wiele osób odwiedzi Luxor w ramach dłuższej wycieczki lub rejsu po Nilu (jest to punkt wyjścia dla większości tras rejsów). Jeśli planujesz odwiedzić samodzielnie, możesz złapać regularne autobusy i pociągi z Kairu i innych dużych miast w Egipcie. Alternatywnie, międzynarodowe lotnisko w Luksorze (LXR) pozwala latać z niezliczonych krajowych i międzynarodowych punktów odlotów. Rozważ dołączenie do jednodniowej wycieczki prowadzonej przez egiptologa, aby lepiej zrozumieć to, co widzisz. Istnieje wiele różnych opcji wymienionych na Viator, od prywatnych luksusowych wycieczek po loty balonem nad świątyniami.