Przewodnik dla zwiedzających po meczecie Al-Azhar, Kair, Egipt

Posted on

Przewodnik dla zwiedzających po meczecie Al-Azhar, Kair, Egipt

Meczet al-Azhar początkowo poświęcony praktyce islamu szyickiego jest prawie tak stary jak sam Kair . Został zamówiony w 970 roku przez kalifa Fatymidów al-Mu’izz i był pierwszym z wielu meczetów w mieście. Jako najstarszy zabytek Fatymidów w Egipcie , jego historyczne znaczenie jest niezmierzone. Jest również znany na całym świecie jako miejsce nauki islamu i jest synonimem bardzo wpływowego uniwersytetu al-Azhar.

Historia meczetu

W 969 r. Egipt został podbity przez generała Jawhar as-Siqili, działającego na rozkaz kalifa fatymidalnego al-Mu’izz. Al-Mu’izz świętował swoje nowe ziemie, zakładając miasto, którego nazwę przetłumaczono jako „Zwycięstwo al-Mu’izz”. To miasto kiedyś stanie się znane jako Kair. Rok później al-Mu’izz nakazał budowę pierwszego meczetu w mieście – al-Azhar. Ukończony w ciągu zaledwie dwóch lat meczet po raz pierwszy został otwarty na modlitwy w 972 roku.

W języku arabskim nazwa Al-Azhar oznacza „meczet najwspanialszych”. Legenda głosi, że ten poetycki pseudonim nie jest aluzją do piękna samego meczetu, ale do Fatimy, córki proroka Mahometa. Fatimah był znany pod nazwą „az-Zahra”, co oznacza „lśniący lub olśniewający”. Chociaż ta teoria jest niepotwierdzona, jest wiarygodna – w końcu kalif al-Mu’izz twierdził, że Fatima jest jednym z jego przodków. W pobliżu

W 989 r. Meczet wyznaczył 35 uczonych, którzy zamieszkali w pobliżu nowego miejsca pracy. Ich celem było szerzenie nauk Shi’a, az czasem meczet stał się pełnoprawnym uniwersytetem. Znani w całym Imperium Islamskim studenci podróżowali z całego świata, aby uczyć się w Al-Azhar. Dziś jest to drugi najstarszy nieprzerwanie prowadzony uniwersytet na świecie i pozostaje jednym z najważniejszych ośrodków stypendiów islamskich.

Meczet dzisiaj

Meczet zyskał status niezależnego uniwersytetu w 1961 r., A obecnie uczy religii i nauk ścisłych. Co ciekawe, chociaż pierwotny kalifat fatimidowy zbudował Al-Azhar jako centrum kultu szyickiego, stał się najważniejszym na świecie autorytetem w dziedzinie sunnickiej teologii i prawa. Zajęcia są teraz prowadzone w budynkach zbudowanych wokół meczetu, pozostawiając samego Al-Azhar na nieprzerwaną modlitwę.

W ciągu ostatniego tysiąclecia Al-Azhar widział wiele rozbudów, renowacji i restauracji. Rezultatem jest dzisiaj bogaty gobelin różnych stylów, które razem przedstawiają ewolucję architektury w Egipcie. Wiele najbardziej wpływowych cywilizacji na świecie odcisnęło swoje piętno na meczecie. Na przykład pięć istniejących minaretów to relikty różnych dynastii, w tym sułtanat mamelucki i imperium osmańskie.

Oryginalny minaret zniknął, los podziela większość oryginalnej architektury meczetu, z wyjątkiem arkad i niektórych ozdobnych dekoracji sztukatorskich. Dziś meczet ma nie mniej niż sześć wejść. Odwiedzający wchodzą przez Barber’s Gate, XVIII-wieczny dodatek, tzw. Dlatego, że studenci zostali kiedyś ogoleni pod portalem. Brama wychodzi na dziedziniec z białego marmuru, który jest jedną z najstarszych części meczetu.

Z dziedzińca widoczne są trzy minarety meczetu. Zostały one zbudowane odpowiednio w XIV, XV i XVI wieku. Zwiedzający mogą wejść do sąsiedniej sali modlitwy, w której znajduje się bardzo piękny mihrab , półkolista nisza wykuta w ścianie każdego meczetu w celu wskazania kierunku Mekki. Znaczna część meczetu jest zamknięta dla turystów, w tym wspaniała biblioteka, w której znajdują się tomy z VIII wieku.

Praktyczne informacje

Meczet Al-Azhar znajduje się w samym sercu islamskiego Kairu, w dzielnicy El-Darb El-Ahmar. Wstęp jest bezpłatny, a meczet pozostaje otwarty przez cały dzień. Ważne jest, aby przez cały czas w meczecie szanować. Kobiety powinny nosić ubrania zakrywające ręce i nogi oraz zobowiązane do noszenia szalika lub welonu na włosach. Odwiedzający obu płci będą musieli zdjąć buty przed wejściem. Po powrocie spodziewaj się napiwku mężczyzn dbających o twoje buty.