Saqqara’yı Keşfetmek, Mısır: Bir Ziyaretçinin Rehberi

Posted on

Saqqara'yı Keşfetmek, Mısır: Bir Ziyaretçinin Rehberi

Kahire şehir merkezinin yaklaşık 17 mil (27 kilometre) güneyinden geçin ve kendinizi Eski Mısır başkenti Memphis’in en büyük nekropolü olan Saqqara’da bulacaksınız. Memphite ölülerin tanrısı Sokar olarak adlandırılan bu, Mısır’ın en büyük arkeolojik alanıdır. Piramitleri, yakınlardaki Giza’da bulunanlar kadar ünlü olmayabilir, ancak bazıları (özellikle Djoser’in ikonik Piramidi) oldukça eskidir. Arkeolojiye ilgi duyanlar için, bu trend belirleyici yapılar ülkenin görülmesi gereken antik manzaraları arasında.

Sitenin Tarihçesi

Saqqara’ya firavun gömme geleneği, binlerce yıl, kralların birleşik bir Mısır’ı ilk kez yönettiği İlk Hanedan dönemine kadar uzanıyor. En az 17 firavunun Saqqara’yı nihai dinlenme yeri olarak seçtiği biliniyor ve kraliyet ailesi, aile üyeleri, kutsal hayvanlar ve önemli yetkililer 3000 yıldan fazla bir süre gömülmeye devam etti. Bugün, Saqqara nekropolü 4 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır.

Mezar alanı Romalılar zamanında kullanım dışı kaldığında, çöl tarafından yavaş yavaş geri alındı. Djoser Piramidi dışında, Fransız Mısırbilimcisi Auguste Mariette 19. yüzyılın ortalarında Serapeum’u ortaya çıkardığında tüm site kuma gömüldü. O zamandan beri Sakka’da sürekli bir kazı, kurtarma ve restorasyon süreci yaşanıyor. 1979’da Giza’dan Dhashur’a uzanan piramit tarlaları ile birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak yazılmıştır.

En son keşif, arkeologların beş mumya ve mücevherli lahitleriyle tamamlanmış bir mumyalama atölyesi ortaya çıkardıkları Temmuz 2018’de gerçekleşti.

Djoser Piramidi

Djoser Piramidi şüphesiz Saqqara’daki en ünlü dönüm noktasıdır. Altı mastabayı (Birinci ve İkinci Hanedanlarla eşanlamlı, düz çatılı mezarlar) üst üste yığılmış boyutta olan piramidin benzersiz bir basamaklı görünümü vardır. Mimarı Imhotep tarafından Üçüncü Hanedanlığı firavun Djoser’in mezar kompleksi olarak hizmet etmek için inşa edildiği M.Ö. 27. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Piramit, dünyadaki bilinen en eski taş kesimli anıtsal yapıdır ve Imhotep, daha sonra pürüzsüz taraflı piramitlerin üzerine inşa edildiği planı oluşturmaya borçludur.

En parlak döneminde, piramit 623 metre yüksekliğinde ve kumtaşı yamaçları cilalı beyaz kalkerle kaplı olurdu. Bugün, piramidin içine girmek yasak ama dışarıdan manzara nefes kesici bir şekilde etkileyici.

Key Yapılacak Şeyler

Teti Piramidi

Saqqara’nın sonraki piramitlerinin birçoğu ekonomik zorluklar sırasında inşa edildi ve kullanılan alt malzemeler zaman testine dayanmadı. Djoser’in başyapıtına ek olarak on piramit kaldı, bazıları araştırmaya açık. Bunlardan en ilginç olanı, yazılı bazalt lahit hala mezar odasında bulunan Altıncı Hanedanlığın bir firavunu olan Teti Piramidi. Piramit Metinlerinden hiyeroglif büyüler iç duvarları süslüyor.

Kagemni ve Ti Mastabas

Saqqara, farklı onarım durumlarında etkileyici bir dizi mezar ve mastabaya da ev sahipliği yapmaktadır. En iyisi Teti’nin baş adaleti Kagemni Mastaba; ve Abusir’deki piramitlerin gözetmeni Ti Mastaba. İkinci mezarın kabartmaları ve frizleri özenle restore edildi ve Eski Krallık sanatının en güzel örneklerinden biri olarak kabul edildi. Hiyeroglif diyalog eşliğinde Eski Mısır’daki günlük yaşam sahnelerini tasvir ediyorlar.

Serapeum

Serapeum veya Apis boğalarının yeraltı mezar odası, sitenin bir başka önemli noktasıdır. Yaşamları boyunca Memphis’teki Ptah Tapınağı’nda tutuldu ve ibadet edildi, kutsal boğalar ölümden sonra mumyalandı ve taş lahitlere gömülmek için Serapeum’a taşındı. Bu uygulama 1.300 yıldan fazla sürdü, sadece MÖ 30’da durdu

Imhotep Müzesi

Bu ve Eski Krallık’ın diğer ritüelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Saqqara’nın girişinde bulunan Imhotep Müzesi’ni ziyaret ettiğinizden emin olun. Beş salonu, Imhotep’in ahşap tabutu da dahil olmak üzere, sitenin en ilginç bulgularından bazılarını sergiliyor; şimdiye kadar bulunan en eski kraliyet mumyası ve Fransız mimar Jean-Philippe Lauer kütüphanesinin bir rekreasyonu. Lauer, Saqqara’nın hazinelerini hayatının eserini kazmak ve restore etmekle ünlüdür.

Oraya nasıl gidilir

Kahire’den Saqqara’ya toplu taşıma güzergahları yoktur, bu nedenle araba kiralamayı planlamıyorsanız, özel bir taksi bağımsız olarak keşfetmek için tek seçeneğinizdir. Sokakta bir sürücü ile fiyatlar üzerinde pazarlık yapmak gibi hissetmiyorsanız, otelinizden sizin için bir taksi düzenlemesini isteyin. Site çok geniş olduğu için, Saqqara’nın en önemli siteleri arasında feribotla seyahat edebilmeleri için tüm gün boyunca bir sürücü kiralamaya değer.

Birçok seyahat acentesi, otel ve tur şirketi Saqqara’ya yarım veya tam günlük turlar sunmaktadır. Bir grupla ziyaret etmek, iradesiyle keşfetme özgürlüğünüzün daha az olduğu anlamına gelse de, profesyonel bir Egyptologist anlayışı paha biçilmezken, tüm maliyetlerin dahil edilmesi bir rahatlama olabilir. Birçok tur, yakındaki Memphis ve Dahshur nekropolü bölgelerini de ziyaret ediyor.

Hatırlanacak şeyler

Seyahatinizi dikkatli bir şekilde zamanlamak Saqqara’daki deneyiminizde fark yaratabilir. Mısır iş haftası Pazar gününden Perşembe gününe kadar devam ediyor ve Kahire’ye girip çıkan trafik bu günlerde stresli olabilir. Gridlock otururken zaman kaybetmemek için, bunun yerine Cuma veya Cumartesi için gezi planlamaya çalışın. Benzer şekilde, özellikle yaz aylarında günün saati önemlidir. Gün ortası sıcaklığından kaçınmak için mümkün olduğunca erken ziyaret etmeyi planlayın.

Nekropolde çok az gölge ve ferahlık yok, bu yüzden güneş kremi, şapka, su ve piknik getirerek planlayın. Rahat yürüyüş ayakkabıları ve mezarların loş iç mekanlarını aydınlatmak için bir el feneri de iyi bir fikirdir. Son olarak, Saqqara’nın çok büyük olduğunu unutmayın. Tek bir sabah ya da öğleden sonra her şeyi görmeye çalışmak yerine, görülmesi gereken manzaralarınızı seçin ve bunlara odaklanın.