Šikmá veža v Pise: Kompletný sprievodca

Posted on

 Šikmá veža v Pise: Kompletný sprievodca

Mesto Pisa, ktorý sa nachádza v severnej časti Toskánska asi 50 míľ západne od Florencie, je domovom kultový 13. storočia Šikmá veža v Pise (vyslovované peez-ah, nie pizzu ). Skvele nakrivo veža je jednou z hlavných talianskych atrakcií, kresba milióny návštevníkov každoročne obdivovať fascinujúce, ak je neúspešné, strojárstvo a jeho slávnej architektúry.

Zistíte, Šikmá veža v Pise, spolu s Duomo (katedrála) a Battistero (krstiteľnica) na námestí Piazza del Duomo, alebo ako to je viac obyčajne volal, Campo dei Miracoli (Pole zázrakov).

História Šikmá veža

Stavba začala v 12. storočí na zvonicu, alebo  zvonica , Duomo. Biely mramor, valcového tvaru veže je zariadený v arabsko-inšpirované geometrickými vzormi a spolu s ďalšími tromi budovami na mieste, je považovaný za najlepší príklad románskej architektúry v celej Toskánsko.

Trvalo viac ako 200 rokov na dokončenie veže, ale šikmá začalo dávno pred tým, než posledný kameň bol položený. Vzhľadom k mäkkej pôde pod a nedostatok primeraného základu, veža začala nakláňať ešte pred stavitelia dokončili tretí príbeh. Pre kompenzáciu naklápanie a nerovnomerné rozloženie hmotnosti, návrhári v 13. storočí tiež po sebe idúcich poschodí taller na jednej strane ako na druhej – tak veža v skutočnosti má mierny priebeh k nemu. Napriek tomu 800 rokov, sa naďalej klesal v pomere takmer dva milimetre rok, kým neboli odstránené ťažké zvony, a bol ukotvený do zeme.

V súčasnej dobe, inžinieri považujú za vežu bezpečné a stabilné, a hovoria, že to konečne prestal hýbať.

Čo robiť, u šikmej veže a Campo dei Miracoli

Vyšplhať až na vrchol veže. Potom, čo zamestnanec prezentuje s krátkou históriou veže a niekoľko faktov legrace, začnete váš výstup hore po 297 schodoch točitého schodiska.

Veža má osem úrovní a je 184 stôp (56 metrov) vysoký. Šesť z týchto úrovní sú otvorené galérie, čo znamená, že ponúka nádherný výhľad na mesto a okolitú krajinu.

Navštívte Duomo a múzeum. Pôsobivé s jeho výrazný štyri-stupňová fasádne, biele kolonády a arkádami, vonkajšie črty veľkolepé bronzové obložené dvere Duomo je obsahujúca reliéf odliatkov Bonanno Pisano. Portale di San Ranieri je obzvlášť úchvatný. Vnútri katedrály nájdete kazateľnica zo 14. storočia, vytesané z mramoru, hrob Tino da Camaino ktorý drží pozostatky cisára Henricha VII (Svätej ríše rímskej), a nádherné mozaiky Krista v majestátu v apsida.

V bývalom Charterhouse katedrály je Museo dell’Opera del Duomo (Museum of Cathedral Works), sa nachádza na východnom konci námestia. Jeho zbierky obsahujú položky z Duomo baptistérium a Camposanto, spolu s obrazmi, rímske a etruské artefakty a cirkevné poklady. Poznámka : V múzeu je uzavretý z dôvodu rekonštrukcie až do júna 2019

Dovnútra Baptistérium ( Battistero ). Začala v roku 1152, kruhový krstiteľnica trvalo niekoľko storočí na dokončenie vzhľadom k pravidelnému nedostatku finančných prostriedkov – najmä keď Pisa bol pri vojny s okolitými mestskými štátmi, ako Florenciou a Sienou.

Krstiteľnica bola postavená v zdobené gotické a je známy pre svoju ohromujúci akustikou. Piliere drží šesťuholníkovou funkcie kazateľnice krčí levy myšlienka reprezentovať cnosti. Mramoru vykladaná osemboká font Guido da Como bola postavená v roku 1246.

Ostatné prvky obdivovať v krstiteľnica sú Nicola a Giovanni Pisano ľudovej vyrezávané kazateľnica reliéfy zachytávajúce okrem iného, ​​Narodenia Pána, Klaňanie troch kráľov, Ukrižovanie Krista a Posledný súd. Všimnite si, vnútra v bielej a šedej pruhovanie – to bol bežný motív, ktorý uvidíte v iných talianskych katedrálach v rovnakom období, a to najmä v Siena a Orvieto.

Obíďte Camposanto (cintorína). Hoci to je často prehliadaná návštevníkov,  Camposanto, alebo na cintoríne, je dobre stojí za návštevu. Dlhá stavba obsahuje centrálny trávnik a je lemovaný krytými arkádami, ktoré sú naplnené náhrobky a pohrebných pamiatok Pisa renesančný šľachty.

Stĺporadie kedysi držal stredoveké fresky a rímske pamiatky, z ktorých väčšina boli zničené alebo ťažko poškodená počas druhej svetovej vojny.

Navštívte Sinopie múzeum.  Sídli v bývalej nemocnici, toto múzeum obsahuje sinopias, alebo pôvodný pergamenových výkresy, ktoré boli kedysi za fresky Camposanto. Keď bol Camposanto počas druhej svetovej vojny poškodený a nástenné maľby z veľkej časti zničený, tieto náčrtky boli nájdené na stenách za nimi, a starostlivo zachovaná.

Ako k návšteve Campo dei Miracoli

Miesto: Campo dei Miracoli, 56100 Pisa, Taliansko

Vstupné: Návštevy veže stojí € 18 a môže byť rezervovaná až 20 dní vopred prostredníctvom oficiálnych internetových stránkach pre Campo dei Miracoli atrakcií. Vstup do katedrály je zadarmo po celú dobu. Ceny k návšteve ďalších pamiatok a múzeí sú založené na tom, koľko budete chcieť navštíviť, sa mení takto: 5 € na jedného; 7 € pre dve osoby a 8 € pre troch.

Všimnite si, že vstupenky na šikmú vežu mala absolútne možné zakúpiť v predstihu. Vstup je obmedzená a cez časovanej lístky, takže je veľmi nepravdepodobné, že budete môcť len ísť a kúpiť si lístok na rovnaký deň.

Doba: Campo dei Miracoli: Otvorené denne. Zatvorené 1. január a december 25. Tower: otvorené denne 8 am-8pm (časy sa môžu líšiť v závislosti na špeciálne akcie); Duomo: Otvorené denne 10 am-8pm (otvorené iba v popoludňajších hodinách v nedeľu); Baptistérium: otvorené denne 8 am-8pm; Camposanto (cintorína): otvorené denne 8 am-10pm; Opera del Duomo Museum: Daily 8 am-8pm.

Poznámka: Vstupné je zadarmo pre všetky budovy pre návštevníkov so zdravotným postihnutím a jedného spoločníka, ako aj pre deti 10 a pod.

Zaujímavosti v okolí

Botanická záhrada je jedným z najstarších európskych botanických záhradách a pekné, uncrowded miesto na stráviť nejaký čas.

Piazza dei Cavalieri sa nachádza na severnej strane Pisa Palazzo dei Cavalieri. Dnes je domovom jednej z prestížnych univerzít v Taliansku, ale kedysi slúžil ako sídlo Calvalieri di Stefano Stanto -hence svojím menom.