Skip to main content

Sofra Kuralları ve Tayland’da Gıda Kuralları

Tayland’da Yeme yapması ve yapmaması gerekenler

Sofra Kuralları ve Tayland'da Gıda Kuralları
Uygun gıda görgü Tayland’da masa adabı kullanarak ve gözlemleme Çok tanıdık ve sağduyu olduğunu. Ağzın doluyken konuşma, bu yüzden üzerinde çatalla gelin ve yoktur. Ama Batı’da farklı Tayland masa görgü birkaç kural vardır.

Tayland’da, pişirme ve oldukça ciddiye alınır dünyaca ünlü mutfağı yemek. o sosyalleşme gelince Tay insanlar eğlenceli ve iskambil. Bir konuk olarak, masada kazara ihlallerinden affedilir. Yemek zamanları konuşmak, içecek ve kahkaha ile sık sık kabadayı, gayri işler vardır. Rahatlayın ve kültürel alışverişini tadını çıkarın!

Nerede Sit için

Tablonun “kafa” En önemli, ev sahibi ya da en yüksek rütbeli kişidir Batı’da farklı olarak genellikle Tayland masanın ortasında oturur. Eğer onur konuğu ise daha kolay konuşabilir, böylece sen konağın tersini oturacak.

Oturmuş kadar bekleyin; Birisi şüphesiz size sandalye gösterecektir. Yerde bambu paspaslar oturdu varsa, her zaman yedikleri ederken kimseye ayaklarınızı göstermekten kaçınır bir şekilde durun.

Not: Eğer yoğun bir restoranda yalnız yemek yapıyorsanız, bir boş koltuk bulunan bir grupla bir tablo paylaşmak istenebilir. Böyle bir durumda, küçük bir konuşma zorlamak veya masada diğer tarafla etkileşim girişimi zorunluluğu yoktur.

Tayland’da Yiyecek Sipariş

Tayland Tüm grup yemekler paylaşılır; Kendi yemek sipariş etmek niyetinde değilim. Özel Başına, masada üst düzey bayanlar almak ve bir grup uyacak yemekleri seçecektir. Et ve balık çeşitli tipleri bazı farklı sebzeler ile birlikte temsil edilebilir. Eğer denemek istiyorum bir şey varsa, kişi bu konuda sipariş ve onlar alabilirsiniz sor “ipucu”. Pirinç ayrı kaselere servis edilecektir.

Özel diyet kısıtlamaları varsa, gerek onlara sipariş sırasında duyurmak için. Sadece bir sorun olabilir düşünüyorum yemekleri için ulaşamayan ve birisi diyet uymuyor şey denemek ister eğer kibarca reddedin.

Bir konuk olarak, insanlar bazı yöresel lezzetler denemek muhtemelen umuyoruz. Eğer kesin emin Ama eğer kibarca azalan yenmemiş senin plaka üzerinde bırakarak daha güzel, sunulanları yiyemez.

Ayar

Herhangi çorbalar hizmet verilecek bir tabak ya da beyaz pirinç kase ve muhtemelen başka bir kase verilecektir.

Gıda geldiğinde, sadece küçük miktarlarda koymak – en fazla iki kaşık daha – birkaç yemeklerin bazı soslu pilav üzerine. Eğer masada her şeyi denedim kadar istediğiniz gibi Eğer plaka olarak defalarca doldurabilirsiniz. Herkesin her yemeğin denemek için bir şans vardı emin olun. deneyerek başkalarının önlemek muhtemelen ve – – herhangi bir öğenin çok fazla alarak kaba.

baştan overindulge değil başka iyi bir neden yemek muhtemelen bir defada tüm gelemeyecek olmasıdır. onlar hazır olarak Yemekler sürekli masaya getirdi edilecektir. En iyi şeyler hala geliyor olabilir!

masaya porsiyon kase daldırma, kenar alarak ortasına kaşığı daldırma daha nazik. ortak bir kaseden geçen biraz almamaya çalışın. Bu da, yine size sunabilir ev sahibi için bırakılmalıdır.

Not: Bazı diğer Asya ülkelerinde yemek yerken aksine, Tayland, tabakta pirinç her bitirmek zorunda değildir. Ne olursa olsun, yiyecek israf değil denemelisiniz.

Beslenme Gereçleri

Tayland’da, yemek çubukları gerçekten yalnızca bağımsız makarna yemekleri için kullanılır. Eğer yemek çubuklarını tercih ve kibarca nasıl kullanacaklarını bilmek göstermek istiyoruz bile, Tayland halkı pilav yemeklerinde bunları kullanmayın.

Tayland’da, insanlar sol bir sağ elinde kaşıkla ve çatal ile yemek. Kaşık birincil kap olup; çatal sadece yiyecek işlemek için kullanılır. Pilav ile yemedim Sadece öğeleri (örneğin meyve parçalarını) çatalla yemek Tamam.

masaya bıçak veya herhangi bir yerde bu konuda mutfağın dışında olmayacak; Gıda zaten sushinin olmalıdır. Eğer yiyecek küçük kesmek gerekirse, sadece gerekirse çatal başvurmadan, kesmek için kaşığın kenarını kullanın.

Böyle Isan olarak kuzey illerden Yemekler yapış yapış “yapışkan” pirinç küçük sepet servis içerebilir. Sağ taraftaki parmaklarıyla sıkıştırarak ve yiyecek ve soslar kadar kepçe için kullanarak yapışkan pirinç yiyin.

 • yemek çubuklarıyla istemeyin.
 • sol sağ eldeki kaşık ve çatal tutun.
 • kaşıkla yiyin. ağzına çatal koymayın.
 • kaşık üzerine yiyecek itmek çatal kullanın.
 • parmaklarınızla yapışkan pirinç yiyin; Eğer sağ elinizi kullanmalısınız.

Baharat kullanma

Tay insanlar mevsim ve baharat şeyleri seviyorum. lüks Batılı restoranlar veya güzel suşi işyerlerinde farklı olarak, gıda için ekstra sos ve çeşniler ekleyerek kimseyi hakaret konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Ama önce bir tabak tat – bazı otantik Tayland gıda özellikle baharatlı olabilir!

Yeme Başlayacak bekleyin

En Asya kültürlerinde olduğu gibi, yaş ve sosyal statü üst öncelik verilir. yüz tasarruf kuralları her zaman geçerlidir. Eğer bir şey yapıyor başlamadan önce, yemek zamanı olduğunu işaret etmek masada en yüksek sıralamada veya en kıdemli kişi için bekleyin. onlar hiç bir şey söyleme durumunda onların yemek başlaması için yeterlidir bekleyin.

Sol elini kullanın etmeyin

dünyanın büyük boyunca, sol el “kirli” eli olarak kabul edilir. Sol elinizle gıda ve toplumsal hizmet aletleri kullanırken kaçının.

Soldaki kullanımından kaçınma üstünlüğü özellikle ellerle yenir böyle yapışkan pirinç gibi keyfi öğeleri için geçerlidir.

Slow Down ve keyfini çıkarın

Diğer aceleyle kültürlerin aksine, Tayland yeme genellikle yavaş zevk almaktadır. Yemeğini bitir ve diğer şeyler almak için acele etmeyin. Başka bir saat herkes konuşmalar ve atkı iken boş plakasına bakıyordum olmak istemiyoruz.

Yavaşlamak sosyalleşme ve mevcut olması. Bilinen nedenlerden dolayı, masada akıllı telefonunuzdaki vakit kaçının.

Dinner bir şeyler içerken

Bira, Tayland’ın orta gövdeli lagers genellikle tek, sık sık akşam yemeği ile tüketilmektedir. Kendi içecekler dökme değil alışkanlık haline getirin; Birisi muhtemelen sizin için cam dolum olacaktır.

Komşularının gözlük bir göz atın ve dostça bir jest olarak kapalı üst. Birisi bira bardağında buz eklerse Ve şaşırmış davranma!

Bitirmek

Yemek sonunda, ideal olarak, sizin plaka bir suç sahne gibi görünmemeli. Tüm yenmeyen parçaları birleştirme (örneğin, limon otu, kemikler, vb sapları) plakanın bir tarafında. Aynı düştü pirinç ve gıda bit için geçerlidir: senin kase etrafında masada geriye bir şey olmamalıdır.

ana yemekler dışında, plaka üzerinde özellikle et ve sebze yemekleri bırakmamaya çalışın.

Eğer yeme bitmiş olduğunu belirtmek için, plaka üzerinde birlikte kaşığını ve çatalını yerleştirin.

Pay Zaman

Yemek sonunda, derhal hasar kontrol etmek faturası için ulaşmaz. Ve kesinlikle ödeyecek kimin tartışma. Ev sahibi zaten onay istedi olabilir veya grup bölmek planlıyor olabilir.

Özel Başına, ev sahibi ya da daha üst düzey – sık algılanan zengin – kişi masada ödeme bekleniyor. Özellikle Thais ve Batılılar arasındaki ilişkilerde bazı durumlarda, olarak, farang (yabancı) onay almak bekleniyor. Neyse ki, Tayland gıda tipik çok uygun olduğunu.

Eğer çip teklif ederlerse, yalnızca bir kez, ve teklif reddedilirse ısrar etmeyin.

Tayland’da Devirme otantik restoranlarda, ancak, isterseniz personel üstü kalsın izin verebilir alışılmış değildir. Hizmet masrafı genellikle zaten güzel restoranlarda faturasına eklenir.

Tayland’da İyi Tablo Manners Diğer Bazı Yapılmaması Gerekenler

 • konuşmak ya yiyecek ağzın doluyken Gülmeyin – hiçbir ayrıcalık!
 • masada burnunu vermeyin. Banyoya kendinden özür dile.
 • diğer elinizle ağzınızı kapsayan olmadan kürdan kullanmayın.
 • iş konularda yetiştirmek ilk olma. modları arasında geçiş yapmak karşı tarafın üzerinde bekleyin.
 • yemek sırasında sesler yapmayın. diğer bazı Asya ülkelerinde farklı olarak, çorba ve erişte slurping iyi bir fikir değil.
 • Kibar ile ev sahibi teşekkür etmeyi unutmayın kawp khun khrap | kha yemeğin sonunda | (dişi Eğer erkek teşekkür).

You may also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *