Sprievodca návštevníkmi Luxoru a starovekých Théb v Egypte

Posted on

Sprievodca návštevníkmi Luxoru a starovekých Théb v Egypte

Luxor, jedna z najdôležitejších a najobľúbenejších historických pamiatok Egypta, sa bežne označuje ako najväčšie múzeum pod holým nebom na svete. Moderné mesto Luxor je postavené na mieste starodávneho mesta Théby, ktoré podľa historikov bolo obývané už od roku 3 200 pred Kristom. Je tiež domovom chrámového komplexu v Karnaku, ktorý slúžil ako hlavné miesto bohoslužieb pre Thebans. Tieto tri miesta spolu priťahujú turistov od grécko-rímskych čias, pričom všetky z nich boli vtiahnuté neuveriteľnou zbierkou starobylých chrámov a pamiatok.

Luxor’s Golden Age

Luxorova história sa datuje od moderného mesta a je neoddeliteľne prepletená s históriou Thebes, legendárnej metropoly známej starovekým Egypťanom ako Waset.

Théby dosiahli vrchol svojej nádhery a vplyvu v období od roku 1550 do roku 1050 pred Kristom. V tom čase slúžil ako hlavné mesto novo zjednoteného Egypta a stal sa známym ako centrum hospodárstva, umenia a architektúry spojené s egyptským bohom Amúnom. Faraoni, ktorí v tomto období vládli, míňali obrovské sumy peňazí na chrámy určené na počesť Amuna (a samých seba), a tak sa zrodili neuveriteľné pamiatky, pre ktoré je mesto dnes známe. Počas tohto obdobia, známeho ako Nové kráľovstvo, sa mnoho faraónov a ich kráľovien rozhodli pochovať v nekropole v Thébách, dnes známych ako Údolie kráľov a Údolie kráľovien.

Najlepšie atrakcie v Luxore

Dnešný Luxor, ktorý sa nachádza na východnom brehu rieky Níl, by mal byť prvou zastávkou pre návštevníkov regiónu. Začnite v múzeu Luxor, ktoré Lonely Planet hodnotila ako jedno z najlepších múzeí v krajine. Výstavy plné artefaktov z okolitých chrámov a hrobiek poskytujú komplexný úvod k atrakciám, ktoré musíte vidieť v okolí. Znaky napísané v arabčine a angličtine predstavujú neoceniteľné faraónske umenie, kolosálne sochy a zložité šperky. V prílohe venovanej pokladom Nového kráľovstva nájdete dve kráľovské múmie, z ktorých jedna bola považovaná za pozostatky Ramesse I.

Ak vás fascinuje proces mumifikácie, nenechajte si ujsť neďaleké Múzeum mumifikácie s ukážkami starostlivo zachovaných ľudských a živočíšnych zvyškov.

Hlavnou atrakciou samotného Luxoru je chrám Luxor. Stavbu začal Amenhotep III približne v roku 1390 pred naším letopočtom, s pridaním série ďalších faraónov vrátane Tutanchamona a Ramesse II. Medzi architektonické skvosty patrí kolonáda stúpajúcich stĺpov zdobená hieroglyfickými reliéfmi; a brána strážená dvoma mohutnými sochami Ramesse II.

Najlepšie atrakcie v Karnaku

Severne od Luxoru sa nachádza chrámový komplex Karnak. V dávnych dobách bol Karnak známy ako Ipet-isut alebo Najvyberanejšie miesta a slúžil ako hlavné miesto bohoslužieb pre Thebans 18. dynastie. Prvým faraónom, ktorý tam postavil, bol Senusret I. počas stredného kráľovstva, hoci väčšina budov, ktoré zostali, pochádza zo zlatého veku Nového kráľovstva. Dnes je toto miesto obrovským komplexom svätyní, stánkov, stožiarov a obeliskov, ktoré sú všetky venované Thebanskej trojici (Amun, jeho manželka Mut a ich syn Khonsu). Po Angkor Wat v Kambodži sa považuje za druhý najväčší náboženský komplex na svete. Ak je na prvý pohľad vedro vášho zoznamu vedier, mala by to byť Veľká Hypostyle Hall, časť okrsku Amun-Re.

Najlepšie atrakcie v Ancient Thebes

Zamierte cez rieku Níl na západný breh a objavte veľkú nekropolu starovekých Théb. Z mnohých sekcií je najnavštevovanejšie Údolie kráľov, v ktorom sa faraónov Nového kráľovstva rozhodli prepustiť do prípravy na posmrtný život. Ich mumifikované telá boli pochované popri všetkom, čo chceli vziať so sebou, vrátane nábytku, šperkov, oblečenia a zásob potravín a nápojov obsiahnutých vo veľkých urnách. V údolí kráľov je viac ako 60 známych hrobiek, z ktorých mnohé boli dlho zbavené pokladov. Z nich je najslávnejšou (a najviac neporušenou) hrobka Tutanchamona, maloletého faraóna, ktorý vládol iba deväť rokov.

Na juh od Údolia kráľov leží Údolie kráľovien, kde boli pochovaní členovia faraónskych rodín (vrátane mužov aj žien). Aj keď v tejto časti nekropoly existuje viac ako 75 hrobiek, pre verejnosť je otvorených iba niekoľko hrobiek. Z nich najznámejšia je kráľovná Nefertari, ktorej steny sú pokryté nádhernými maľbami.

Kedy ísť

V letných mesiacoch (máj až september) môže byť teplo nepríjemné, ale cestujúci s rozpočtom môžu získať dobré zľavy na ubytovanie a zájazdy v Luxore. Zima (december až február) je najchladnejším obdobím roka, ale zároveň aj najrušnejším a najdrahším. Najlepší čas na cestovanie je v období od marca do apríla a od októbra do novembra, kedy sú davy menej intenzívne a teploty sú stále únosné.

Kde zostať

V Luxore je veľa možností na výber, väčšina z nich sa nachádza na východnom brehu. Mali by ste byť schopní nájsť niečo pre každý rozpočet, od cenovo dostupných možností, ako je najlepšie hodnotený trojhviezdičkový hotel Nefertiti (s cenami začínajúcimi okolo 22 dolárov za noc za jednu izbu); do nádherného luxusu päťhviezdičkových hotelov, ako je historický Sofitel Winter Palace Luxor. Výmenný kurz je taký, aby zahraniční návštevníci mohli zostať pohodlne bez porušenia banky. Úplný zoznam možností nájdete v zozname TripAdvisor pre Luxor.

Dostať sa tam

Mnoho ľudí navštívi Luxor v rámci dlhšej cesty alebo plavby po Níle (je to východiskový bod pre väčšinu výletných trás). Ak plánujete samostatnú návštevu, môžete chytiť pravidelné autobusy a vlaky z Káhiry a ďalších veľkých miest v Egypte. Medzinárodné letisko Luxor (LXR) vám tiež umožňuje letieť z nespočetných domácich a medzinárodných východiskových miest. Zvážte pripojenie sa na jednodňové turné pod vedením egyptologického sprievodcu, aby ste lepšie porozumeli tomu, čo vidíte. Na Viatore je uvedených veľa rôznych možností, od súkromných luxusných zájazdov až po lety horúcovým balónom cez chrámy.