Sprievodca návštevníkom mešity Al-Azhar, Káhira, Egypt

Posted on

Sprievodca návštevníkom mešity Al-Azhar, Káhira, Egypt

Mešita Al-Azhar, pôvodne venovaná praktikovaniu islamského šiítskeho islámu, je takmer tak stará ako samotná Káhira . Do prevádzky ho zadal v roku 970 Fatimát Kalif al-Mu’izz a bol prvým z mnohých mešít v meste. Jeho historický význam, ako najstaršia pamiatka Fatimidu v Egypte , je nesmierny. Je tiež svetovo uznávaný ako miesto islamského vzdelávania a je synonymom vysoko vplyvnej univerzity Al-Azhar.

Dejiny mešity

V roku 969 bol Egypt dobytý generálom Jawharom ako Siqili, ktorý konal na príkaz Fatimída kalifa al-Mu’izz. Al-Mu’izz oslávil svoje nové krajiny založením mesta, ktorého meno sa prekladalo ako „Víťazstvo al-Mu’izz“. Toto mesto by sa jedného dňa stalo známe ako Káhira. O rok neskôr al-Mu’izz nariadil výstavbu prvej mešity mesta – al-Azhar. Mešita, ktorá bola dokončená za dva roky, sa prvýkrát otvorila modlitbám v roku 972.

V arabčine znamená názov Al-Azhar „mešitu najosvätnejších“. Legenda hovorí, že tento básnik nie je narážkou na krásu samotnej mešity, ale na Fatimu, dcéru proroka Mohameda. Fatimah bol známy epitetom „az-Zahra“, čo znamená „žiariaci alebo žiarivý“. Aj keď táto teória nie je potvrdená, je pravdepodobné – koniec koncov, Kalif al-Mu’izz vyhlásil Fatima za jedného zo svojich predkov.

V roku 989 mešita vymenovala 35 vedcov, ktorí sa usadili v blízkosti svojho nového pracoviska. Ich cieľom bolo šíriť šíitské učenie a postupom času sa z mešity stala plnohodnotná univerzita. Študenti, ktorí preslávili celé Islamské impérium, cestovali z celého sveta študovať na Al-Azhar. Dnes je druhou najstaršou nepretržite prevádzkovanou univerzitou na svete a zostáva jedným z popredných centier islamského štipendia.

Mešita dnes

Mešita si získala štatút nezávislej univerzity v roku 1961 a teraz vyučuje popri náboženských vedách aj moderné odbory vrátane medicíny a vedy. Je zaujímavé, že zatiaľ čo pôvodný kalimát Fatimid vybudoval Al-Azhar ako centrum uctievania šíitov, stal sa najdôležitejšou autoritou na svete v sunnitskej teológii a práve. Výučba sa teraz vyučuje v budovách postavených okolo mešity, takže Al-Azhar necháva nepretržitú modlitbu.

V priebehu posledného tisícročia zažil Al-Azhar veľa expanzií, renovácií a výplní. Výsledkom je dnes bohatá tapiséria rôznych štýlov, ktoré spolu zobrazujú vývoj architektúry v Egypte. Mnoho z najvplyvnejších civilizácií na svete zanechalo svoje stopy na mešite. Napríklad päť existujúcich minaretov sú pozostatkami rôznych dynastií, vrátane dynastií Mamluk Sultanate a Osmanskej ríše.

Pôvodný minaret je preč, osud zdieľa väčšina pôvodnej architektúry mešity s výnimkou arkád a niektorých ozdobených štukových ozdôb. Dnes má mešita menej ako šesť vchodov. Návštevníci vstupujú cez Holičskú bránu, doplnok z 18. storočia tzv. Pretože študenti boli raz oholení pod jeho portálom. Brána sa otvára na biele mramorové nádvorie, ktoré je jednou z najstarších častí mešity.

Z nádvoria sú viditeľné tri minarety mešity. Boli postavené v 14., 15. a 16. storočí. Návštevníci môžu vstúpiť do susednej modlitebnej siene, ktorá je domovom veľmi jemného mihraba , polkruhového výklenku vytesaného do steny každej mešity, aby sa naznačil smer Mekky. Väčšina mešity je pre turistov uzavretá, vrátane jej veľkolepej knižnice, v ktorej sa nachádzajú zväzky z 8. storočia.

Praktické informácie

Mešita Al-Azhar sa nachádza v centre islamského Káhiry, v okrese El-Darb El-Ahmar. Vstup je voľný a mešita zostáva otvorená po celý deň. V mešite je dôležité byť vždy úctivý. Ženy by mali nosiť šaty, ktoré zakrývajú ich ruky a nohy, a musia mať na svojich šatách šatku alebo závoj. Návštevníci oboch pohlaví si budú musieť pred vstupom zložiť svoje topánky. Očakávajte, že po návrate mužom, ktorí sa starajú o vaše topánky, tipujete.