Sprievodca po Veľkej noci v Ríme a Vatikáne

Posted on

 Sprievodca po Veľkej noci v Ríme a Vatikáne

Ako sídlo katolíckej cirkvi, Rím je najvyšší talianskou destináciou pre veľkonočné týždeň alebo  settimane Santa , a to predovšetkým kvôli udalostiam vedených František vo Vatikáne aj inde v Ríme. Ak chcete navštíviť Rím počas veľkonočného týždňa (tiež volal Holy Week), uistite sa, že si rezervovať hotel s dostatočným predstihom. Ak chcete, aby sa zúčastnil pápežskej omši (o tom viac nižšie), budete musieť vyhradiť svoje voľné vstupenky mesiace vopred.

Kvetná nedeľa

Ak chcete, aby sa zúčastnili Vatikánu Palm nedeľnej omši, dostať sa tam skoro a byť pripravení stáť po dlhú dobu. Požehnanie paliem, spracovaním, a omšu na Kvetnú nedeľu sa uskutoční v dopoludňajších hodinách, zvyčajne začína v 9:30, na námestí svätého Petra. Hoci táto udalosť je zdarma, na námestí je zvyčajne veľmi preplnené a je ťažké získať prístup.

Navštívte Papal Audience webové stránky pre informácie o žiadosti o lístky na pápeža na Veľkú noc a inokedy počas roka.

Zelený štvrtok Mass

Zelený štvrtok omše sa konala v bazilike svätého Petra, zvyčajne v 9:30 pápežskú omšu je tiež povedal, v Bazilike svätého Jána v Lateráne, rímske katedrály, zvyčajne v 5:30 hodín

Veľký piatok Mass a procesie v Ríme

Na Veľký piatok je pápežská omše vo Vatikáne v Bazilike svätého Petra v 5 hodín Rovnako ako u iných pápežských hmôt, vstupné je zadarmo, ale je potrebná lístky si možno vyžiadať od Audience stránkach pápežských .

Vo večerných hodinách, rituál na krížovej ceste, alebo  Via Crucis , sa odohráva neďaleko rímske Koloseum, zvyčajne začína v 9:15 hodín, pričom počas tejto doby sa pápež návštevy každý z 12 Krížové cesty. Stanica Via Crucis boli umiestnené u Kolosea v roku 1744 pápežom Benediktom XIV a bronzový kríž v Koloseu bola postavená v roku 2000, v jubilejnom roku. Na Veľký piatok, obrovský kríž s horiacimi fakľami svetla na oblohe ako krížová sú opísané v niekoľkých jazykoch. V závere pápež dáva požehnanie. Jedná sa o veľmi dojemné a obľúbený sprievod. Ak sa vydáte očakávať, že veľké davy a byť si vedomý možnosti pick-vrecká, ako by ste v žiadnom veľmi preplnenom turistickom mieste. Táto akcia je zadarmo a unticketed.

Biela sobota Vigil

Na Bielu sobotu, deň pred Veľkonočná nedeľa pápež drží veľkonočnej vigílie omšu vnútri baziliky svätého Petra. Začína v 8:30 hodín a trvá niekoľko hodín. Rovnako ako u iných pápežských omšiach, voľné vstupenky sú potrebné si vyžiadať od pápežského webové stránky publikum. Aj keď existujú tisíce návštevníkov v svätého Petra (bazilika pojme 15.000), je to stále jeden z viacerých intímnych spôsobov, ako prísť ku pápežskej omše na Veľkú noc. Vzhľadom k tomu, budete prejsť bezpečnostné previerky, aby sa vstúpiť do baziliky, v pláne jesť neskorý obed / skorú večeru a doraziť niekoľko hodín pred začiatkom omše.

Veľkonočné nedeľnej omši na Svätopeterskom námestí

Veľkonočná nedeľa Svätá omša je držaný František na námestí svätého Petra, zvyčajne začína o 10:15 na námestí môže pojať až 80.000 ľudí, a to bude zaplnený na veľkonočné ráno. Hmota je zadarmo zúčastniť, ale sú potrebné vstupenky. Musí byť požadované mesiace vopred prostredníctvom pápežskej webovej stránky publikum. Dokonca aj s lístky, vaše miesto na námestí nie je zaručené, takže je potrebné, aby sa dospelo skoro a očakávajú, že čakať, stále, po dobu niekoľkých hodín.

Na poludnie sa pápež dáva veľkonočné posolstvo a požehnanie s názvom Urbi et Orbi  z centrálneho lodžiu či balkón, z baziliky svätého Petra. Účasť je k dispozícii zadarmo a unticketed – ale len tí, ktorí dorazia čoskoro a čakať, budú mať šancu dostať sa do blízkosti požehnanie.

Pasquetta (Veľkonočný pondelok)

Pasquetta , v pondelok po veľkonočnú nedeľu, je tiež dovolenka v Taliansku, ale oveľa viac žoviálny než slávnostné týždeň udalosti Veľkej noci. Je bežné, že majú piknik alebo grilovanie, a mnohí Rimania vyraziť z mesta do prírody alebo na more. Castel Sant’Angelo vo Vatikáne, obrovský ohňostroj cez rieku Tiber konca týždňa osláv Veľkej noci.

Veľkonočné hodovania

Veľká noc označí koniec pôstu, takže potrava hrá veľkú úlohu pri oslavách. Tradičné veľkonočné jedlá patrí jahňacie, artičoky a špeciálne veľkonočné koláče Pannetone a Colomba (druhý je holubica v tvare). Hoci mnoho reštaurácií v Ríme bude ukončený na veľkonočnú nedeľu, mali by ste byť schopní nájsť miesta, kde sa podáva veľkonočné obed alebo večeru, s najväčšou pravdepodobnosťou o niekoľkých chodoch, nastaviť menu. Dorazí hladný a pláne zostať dlhšiu dobu!

Vzhľadom k tomu, Easter Bunny nie je talianska tradícia, dovolenka darčeky pre deti sa zvyčajne skladajú z veľkých dutých čokoládových vajíčok, ktoré niekedy obsahujú hračku. Uvidíte je, spolu s Colomba, v mnohých výkladoch. Ak si chcete vyskúšať veľkonočné koláče alebo iné sladkosti, odporúčame si ich kúpite od pekárne, skôr než v obchode alebo v bare s potravinami. Aj keď bude pravdepodobne stáť viac, oni sú zvyčajne oveľa lepšie ako pre-balené verzie.