Skip to main content

Tayland’da Tepesi Kabileler: İnsanlar, Etik Kaygılar, Sorumlu Turlar

Tayland'da Tepesi Kabileler: İnsanlar, Etik Kaygılar, Sorumlu Turlar

Eğer özellikle Chiang Mai bölgesi Kuzey Tayland, ziyaret ediyorsanız, özellikle turları satmaya çalışan seyahat acentaları tarafından, çok etrafında atılır ifade “tepe kabileleri” cümlesini duyarsınız.

Bu “tepe kabile” (tam olarak ne zaman belli değil Chao Khao Tay dilinde) anlamına gelir. Terimi 1960’larda ortaya çıktı ve topluca Kuzey Tayland’da yaşayan etnik azınlıkların gruplara karşılık gelir. Yürüyüş / yürüyüş şirketleri ve seyahat acentelerinin Skorlar yabancıların zammı veya uzak köylerde bu insanları ziyaret etmek çevreleyen dağların içine sürülür tepe kabile turlar sunuyoruz.

ziyaretler sırasında, turistlerin sıklıkla giriş ücreti tahsil bu azınlıkların tarafından yapılan el sanatları satın istenir. Çünkü onların renkli ve geleneksel elbise ve pirinç halkalar süslenmiş dramatik uzamış boyunlarının, Myanmar / Burma Karen insanların Paduang alt grup uzun Tayland’da bir turistik olarak kabul edilmiştir.

Tepesi Kabileler

tepe kabile insanların çoğu Myanmar / Burma ve Laos gelen Tayland geçmişti. Birçok alt oluşan Karen hill kabile, büyük olduğu varsayılır; onlar sayılarının milyonlarca.

Bazı festivaller farklı tepe kabileleri arasında paylaşılan rağmen, her biri kendi benzersiz dil, gümrük, ve kültürü var.

Yedi ana tepe kabile grupları Tayland vardır:

  • Akha
  • Lahu
  • Karen
  • Hmongca (veya Miao)
  • Eda (veya Yao)
  • Lisu
  • Palaung

Uzun Boyun Paduang

tepe kabileleri arasında büyük turistik Karen insanların uzun boyunlu Paduang (Kayan Lahwi) alt grup olma eğilimindedir.

Doğumdan beri orada yerleştirilen – – Metal halkalar destesi giyen kadınları görünce boyunlarına oldukça şok edici ve büyüleyici. halkalar tahrif ve boyunlarını uzamış.

Ne yazık ki, ziyaret sağlayan bir tur bulmak neredeyse imkansız “otantik” Paduang (uzun boyunlu) insanlar (yani onlar için ya çünkü mecbur oldum çünkü sadece yüzük takmıyorsun Paduang kadınlar onlar olacak biliyorum bunu yaparak turistlerden para kazanmak mümkün.

Hatta bağımsız ziyaret eğer, bunu Kuzey Tayland’da “uzun boyunlu” köye girmek için nispeten dik giriş ücreti ödeme alınır. Bu giriş ücreti Çok küçük bir köy haline geri koymak olsun gibi görünüyor. Kültürel, beklemeyin National Geographic anı: erişebilir köy turist bölümünü el sanatları ve fotoğraf fırsatları ufak sakinleri ile esasen büyük bir pazar.

En Etik seçim arıyorsanız, bu paketin parçası olarak Paduang tepe kabile tanıtır herhangi bir tur atlamak için muhtemelen en iyisidir.

Etik Sorunlar ve Endişeler

Son yıllarda, sorunlar o Tayland tepe kabile insanları ziyaret etmek etik olup olmadığı hakkında tereddütler bulunmaktadır. Endişeler Batılılar ile temas onların kültürlerini yok etmek olasıdır çünkü adil değil ortaya, ama çünkü bu insanlar popülerliğe kar ziyaretçiler arasında tur operatörleri ve başkaları tarafından sömürülüyor dair önemli bir kanıt olmuştur. Turizmden kazanılan paranın Pek geri köylere damlar.

Bazı konular esasen, onların köylerde mahsur mecbur geleneksel garb giymek ve onların süre az para ödenir “insan hayvanat bahçeleri,” ziyaret etme gibi tepe kabile yürüyüşler nitelendirdiler. Açıkçası, bu aşırı biridir ve bu açıklamayı uymaz tepe kabile köyleri örneği vardır.

Tayland’da bu etnik azınlıkların bulunduğu zor durum birçok Tay vatandaşlığına sahip değildir ve bu nedenle zaten tazminat için sınırlı hak ve birkaç seçenekten ya caddeleri olan insanları marjinalize edilir mülteci olduğu gerçeği ile daha da karmaşık yapılır.

Etik Hill Tribe Ziyaretler

Bütün bunlar etik bir şekilde Kuzey Tayland’da köyleri ziyaret etmek imkansız olduğu anlamına gelmez. Bu “doğru olanı yapmak” isteyen turistler sadece onlar devam turu türü hakkında biraz düşünceli olması gerekiyor ve tepe kabile ziyareti lider tur operatörleri araştırma anlamına gelir.

Genel olarak, iyi turları kendilerini küçük gruplar halinde gidip köylerde kalmak olanlardır. Bu aile yanı Batı standartlarına göre hemen hemen her zaman çok “kaba” – konut ve tuvalet tesisleri çok temel; uyuyan dörtte genellikle paylaşılan odanın zemini üzerinde sadece bir uyku tulumu vardır. diğer kültürlerle ilgilenen ve anlamlı insanlarla etkileşime için bir fırsat arayan yolcular için bu turlar çok ödüllendirici sonunda olabilir.

Bu yolcular için eski bir ikilem ve hala çok tartışma konusu var: köylerde insanlar doğrudan turizm güvenmek ya da sömürü ileriye önlemek için ziyaret etmeyin çünkü tepe kabileleri ziyaret edin. tepe kabileleri birçok üyesi vatandaşlığına kabul edilmemiştir, çünkü geçim onların seçenekleri genellikle ince şunlardır: Tarım (genellikle bölü-and-yanık tarzı) veya turizm.

Önerilen Tur Şirketleri

Etik tur şirketleri Kuzey Tayland’da var! Bir yürüyüş şirket seçmeden önce biraz araştırma yaparak kötü uygulamalarını destekleyen kaçının. İşte Kuzey Tayland tur şirketleri bir çift vardır:

You may also like