Tyrimas Saqqara, Egiptas: Lankytojų vadovas

Posted on

Tyrimas Saqqara, Egiptas: Lankytojų vadovas

Važiuokite maždaug 17 mylių (27 kilometrai) į pietus nuo Kairo miesto centro ir atsidursite Saqqara – didžiulėje Senovės Egipto sostinės Memfio nekropolyje. Pavadinta Memfito mirusiųjų dievu Sokaru, tai yra didžiausia Egipto archeologinė vietovė. Jos piramidės gali būti ne tokios garsios kaip esančios netoliese esančioje Gizoje, tačiau kai kurios iš jų (ypač ikoninė Djoserio piramidė) yra žymiai senesnės. Tiems, kurie domisi archeologija, šios tendencijas nustatančios struktūros yra viena iš šalies, kurią būtina pamatyti, senovės įžymybių.

Svetainės istorija

Faraonų laidojimo Saqqara mieste paprotys siekia tūkstančius metų iki Pirmosios dinastijos, kai karaliai pirmą kartą valdė suvienytą Egiptą. Yra žinoma, kad ne mažiau kaip 17 faraonų pasirinko Saqqara kaip galutinę poilsio vietą, o karalius, jų šeimos nariai, šventieji gyvūnai ir svarbūs pareigūnai toliau buvo laidojami daugiau nei 3000 metų. Šiandien Saqqara nekropolis užima 4 kvadratinių mylių (10 kvadratinių kilometrų) plotą.

Kai romėnų laikais laidojimo vieta nebenaudojama, ją palaipsniui atgavo dykuma. Išskyrus Djoserio piramidę, visą vietą palaidojo smėlyje, kai prancūzų egiptologas Auguste Mariette XIX a. Viduryje atidengė Serapeumą. Nuo to laiko Saqqara vyksta nuolatinis kasimo, atkūrimo ir restauravimo procesas. 1979 m. Jis buvo įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą kartu su piramidės laukais, einančiais nuo Gizos iki Dhashur.

Naujausias atradimas įvyko 2018 m. Liepą, kai archeologai atidarė mumifikacijos dirbtuves, kuriose buvo penkios mumijos ir jų papuošalų sarkofagai.

Djoserio piramidė

Djoserio piramidė, be abejo, yra garsiausias Saqqara orientyras. Susideda iš šešių mažiausio dydžio mastabų (plokščių stogų kapai, sinonimai su Pirmąja ir Antraja dinastijomis), išdėstytų viena ant kitos, piramidė turi unikalią pakopinę išvaizdą. Jis datuojamas 27-ajame amžiuje prieš Kristų, kai jis buvo pastatytas kaip trečiojo dinastijos faraono Djoserio laidojimo kompleksas, kurį sukūrė jo architektas Imhotepas. Piramidė yra seniausia žinoma akmenimis grįsta paminklinė struktūra pasaulyje, o „Imhotep“ yra įskaityta už projekto, ant kurio buvo pastatytos vėlesnės, lygios pusės piramidės, projektą.

Įpusėjus, piramidė būtų buvusi 203 pėdų (62 metrų) aukščio, o jos smiltainio šlaitai būtų buvę plakiruoti poliruoto balto kalkakmenio. Šiandien įvažiuoti į piramidę draudžiama, tačiau vaizdas iš išorės išlieka kvapą gniaužiantis.

Pagrindiniai lankytini objektai

Teti piramidė

Daugelis vėlesnių „Saqqara“ piramidžių buvo pastatytos ekonominių sunkumų metu, o naudojamos prastesnės medžiagos neatlaikė laiko išbandymo. Be Djoserio šedevro liko dešimt piramidžių, iš kurių kai kurias galima tyrinėti. Iš jų įdomiausia yra Teti piramidė, Šeštosios dinastijos faraonas, kurio užrašytas bazalto sarkofagas vis dar yra laidojimo kameros viduje. Hieroglifiniai burtai iš piramidės tekstų puošia vidines sienas.

Mastabas iš Kagemni ir Ti

„Saqqara“ taip pat yra įsikūręs įspūdingas kapų ir mastabų masyvas įvairiose remonto būsenose. Geriausi yra „Teti“ vyriausiasis teisėjas „Kagemni Mastaba“; ir Ti Mastaba, Abusiro piramidžių prižiūrėtojas. Pastarojo kapo reljefai ir frizai kruopščiai restauruojami ir laikomi vienu geriausių egzistuojančių Senosios Karalystės meno pavyzdžių. Jie vaizduoja senovės Egipto kasdienio gyvenimo scenas, lydimas hieroglifų dialogo.

Serapeumas

Serapeumas arba Apis bulių požeminė laidojimo kamera yra dar vienas šios vietos akcentas. Jų gyvenimo metu buvo saugomi ir garbinami Ptah šventykloje Memfyje, šventieji buliai po mirties buvo mumifikuoti ir vežami į Serapeumą, kad būtų palaidoti akmeniniuose sarkofaguose. Ši praktika truko daugiau kaip 1 300 metų, ją nutraukė tik 30 m. Pr. Kr

„Imhotep“ muziejus

Norėdami sužinoti daugiau apie šį ir kitus Senosios Karalystės ritualus, būtinai apsilankykite Imhotepo muziejuje, esančiame prie įėjimo į Saqqara. Jo penkios salės demonstruoja įdomiausius radinius, įskaitant paties Imhotepo medinį karstą; seniausia iki šiol rasta karališkoji mumija ir prancūzų architekto Jeano-Philippe’o Lauerio biblioteka. Laueris garsėja tuo, kad kasinėjo ir atkūrė Saqqara lobius savo gyvenimo darbuose.

Kaip ten patekti

Iš Kairo į Saqqara nėra viešojo transporto maršrutų, taigi, jei neplanuojate išsinuomoti automobilio, privatus taksi yra vienintelė galimybė savarankiškai tyrinėti. Jei nesijaučiate, kad ginčijatės su gatvėje esančiu vairuotoju, paprašykite viešbučio pasirūpinti jums taksi. Kadangi svetainė yra tokia didžiulė, verta samdyti vairuotoją visai dienai, kad jie galėtų jus perkelti į vietą tarp svarbiausių Saqqara vietų.

Daugybė kelionių agentūrų, viešbučių ir turizmo kompanijų siūlo ekskursijas po Saqqara arba visą dieną. Nors apsilankymas grupėje reiškia, kad jūs turite mažiau laisvės tyrinėti savo noru, gali būti palengvinimas, jei įtraukiamos visos išlaidos, o profesionalaus egiptologo įžvalga yra neįkainojama. Daugybė ekskursijų apima apsilankymai netoliese esančiose Memfio vietose ir Dahshur nekropolyje.

Dalykai, kuriuos reikia atsiminti

Atidžiai suplanuotas kelionės laikas gali pakeisti jūsų patirtį Saqqara. Egipto darbo savaitės vyksta nuo sekmadienio iki ketvirtadienio, o srautas, įvažiuojantis į ir iš Kairo, šiomis dienomis gali būti įtemptas. Kad nereikėtų gaišti laiko sėdint bloke, pabandykite suplanuoti savo išvykas penktadieniui ar šeštadieniui. Lygiai taip pat svarbus dienos laikas, ypač vasarą. Planuokite apsilankyti kuo anksčiau, kad išvengtumėte vidurdienio karščio.

Nekropolyje yra nedaug atspalvių ir nėra gaiviųjų gėrimų, todėl atitinkamai suplanuokite atsinešdami saulės apsaugą, skrybėlę, vandenį ir iškylą. Patogi vaikščiojimo bateliai ir žibintuvėlis, skirti apšviesti neryškų kapų interjerą, taip pat yra gera idėja. Galiausiai nepamirškite, kad „Saqqara“ yra didžiulė. Užuot bandę pamatyti viską per vieną rytą ar popietę, rinkitės būtiniausias lankytinas vietas ir sutelkite dėmesį į jas.